Pacientská organizace Spolek laryngektomovaných vznikl na základě iniciativy laryngektomovaných pacientů a klinické logopedky, kteří vnímali nedostatek informací a sociální izolaci po ztrátě komunikace. Na svých webových stránkách přinášejí informace, jaké mají pacienti možnosti komunikace po ztrátě hrtanu. Ztráta hrtanu, který tvoří hlas, totiž znamená pro pacienta nemožnost standardně mluvit.
Více v kategorii Ušní, nosní a krční (ORL)
Články na NZIP
-
Spolek laryngektomovaných ČR (S-LET)
Základním cílem spolku je podpora osob po operacích hrtanu (laryngektomii) a to prostřednictvím poradenské, vzdělávací, osvětové a terapeutické činnosti.
-
Komunikace ve zdravotnictví: vztah zdravotnický personál a pacient, stížnosti
Práce zdravotníků klade vysoké nároky na jejich odbornou erudici, ale zároveň vyžaduje empatii (schopnost vcítění se do každého jednotlivého pacienta) a umění citlivě sdělovat často nepříjemné až tragické skutečnosti. Kvalitní zdravotní péče je tedy nemyslitelná bez její oboustranně srozumitelné komunikace.
-
Autismus
Autismus se vyznačuje zejména poruchou smyslového vnímání. Postiženým působí značné problémy zrakové, sluchové nebo hmatové podněty z okolního prostředí. Smyslovými vjemy jsou doslova „zavaleni“, objevují se rovněž potíže v sociální interakci. V posledních letech se lékařské a terapeutické přístupy odklánějí od vnímání autismu jako zdravotního postižení směrem k jeho definici jako poruchy vnímání / poruchy autistického spektra.
-
Záněty dýchacích cest: základní informace
Dýchací cesty představují systém, do kterého ústy a nosem přichází vzduch, setkává se se sliznicí nosohltanu a pokračuje přes hrtan, průdušnici (horní dýchací cesty) až do místa, kde se rozdělují dvě průdušnice, aby přivedly vzduch do průdušinek a plicních sklípků (dolní dýchací cesty). Opačnou cestou pak jde vydechovaný vzduch zpět.
Doporučené zdroje
-
Angína (tonzilitida)
Zdroje věnované původci nákazy, cestě přenosu, projevům, diagnostice a léčbě angíny. Dozvíte se, jaké komplikace se mohou objevit při angíně, co je chronická tonzilitida a jaký je rozdíl mezi angínou a chřipkou nebo kdy lékaři zpravidla doporučují odstranění krčních mandlí.
-
Ušní záněty
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostickým metodám a léčbě zánětů zevního, středního a vnitřního ucha. Dozvíte se také, proč zánět středního ucha postihuje zejména malé děti či jakým způsobem správně provádět ušní hygienu.
-
Hluchota
Zdroje věnované příčinám, diagnostice, typům, stupňům a možnosti léčby hluchoty. Dozvíte se, co poškozuje sluch, jaké pomůcky pomáhají osobám se sluchovým postižením a jakou podporu, dětem s poruchou sluchu, poskytuje Společnost pro ranou péči.
-
Nachlazení
Zdroje věnované původcům nákazy, prevenci, cestě přenosu, projevům, diagnostice a léčbě nachlazení. Dozvíte se, jak posílit imunitní systém, ve kterém ročním období jsme nejvíce ohroženi nachlazením nebo jaký je rozdíl mezi nachlazením, chřipkou a onemocněním COVID-19.