Život bez lepku

Jak s bezlepkovou normálně žít? Je třeba ji považovat za součást svého životního stylu. Dietu držíte pro sebe (ne kvůli lékařům), abyste zůstali zdraví a fit. Na svoje zdraví máte při bezlepkové dietě přímý vliv. Léčbu určujete sami, bez léků, pouze stravou, váš zdravotní stav se zlepšuje nebo zhoršuje v souvislosti s tím, co jíte.

Pokračujte na původní zdroj

Život bez lepku

Články na NZIP

  • Nesnášenlivost lepku (celiakie)

    Nesnášenlivost lepku má některé rysy alergie i autoimunitního onemocnění. Pokud se nesnášenlivost lepku objeví již v dětství, mluvíme o celiakii. U dospělých je toto onemocnění někdy označováno i jako netropická sprue. Ve střevech postiženého člověka se odehrává přemrštěná imunitní reakce na lepek, která vede k chronickému zánětu a následně k poškození střevní sliznice, zvláště pak v oblasti dvanáctníku. K nesnášenlivosti lepku může mít člověk genetickou predispozici, která ovlivňuje nejen riziko vzniku onemocnění, ale i individuální závažnost klinického obrazu, a také věk, kdy se onemocnění rozvine.

  • Sdružení celiaků ČR, z.s.

    Sdružení celiaků ČR je největší a nejdéle působící pacientskou organizací tohoto typu v České republice. Spolupracuje s předními lékaři, zejména s gastroenterology, členkami Sdružení jsou rovněž dietní sestry. 

Doporučené zdroje