Bezlepková dieta

Život na bezlepkové není snadný, ale pokud mají pacienti spolehlivé a aktuální informace, brzy si zvyknou a zjistí, že to jde i bez . O bezlepkové dietě slyšel snad každý, stala se z ní módní záležitost. Avšak pro ty z nás, kterým je bezlepková dieta jediným lékem, jsou správné informace klíčové. Celiaci musí žít s bezlepkovou dietou po celý život a až jednou móda bezlepkové diety pomine, nebudou si moci zvolit dietu jinou.

Pokračujte na původní zdroj

Bezlepková dieta

Články na NZIP

  • Nesnášenlivost lepku (celiakie)

    Nesnášenlivost lepku má některé rysy alergie i autoimunitního onemocnění. Pokud se nesnášenlivost lepku objeví již v dětství, mluvíme o celiakii. U dospělých je toto onemocnění někdy označováno i jako netropická sprue. Ve střevech postiženého člověka se odehrává přemrštěná imunitní reakce na lepek, která vede k chronickému zánětu a následně k poškození střevní sliznice, zvláště pak v oblasti dvanáctníku. K nesnášenlivosti lepku může mít člověk genetickou predispozici, která ovlivňuje nejen riziko vzniku onemocnění, ale i individuální závažnost klinického obrazu, a také věk, kdy se onemocnění rozvine.

  • Sdružení celiaků ČR, z.s.

    Sdružení celiaků ČR je největší a nejdéle působící pacientskou organizací tohoto typu v České republice. Spolupracuje s předními lékaři, zejména s gastroenterology, členkami Sdružení jsou rovněž dietní sestry. 

Doporučené zdroje