Brožura Bezlepková dieta – jde to i bez lepku

Informační brožuru „Bezlepková – Jde to i bez lepku“, vydává a pravidelně aktualizuje celiak.cz, portál pro pacienty na bezlepkové dietě. Brožuru poskytuje lékařům –  a . Je určena především pacientům.

Pokračujte na původní zdroj

Brožura Bezlepková dieta – jde to i bez lepku

Články na NZIP

 • Nesnášenlivost lepku (celiakie)

  Nesnášenlivost lepku má některé rysy alergie i autoimunitního onemocnění. Pokud se nesnášenlivost lepku objeví již v dětství, mluvíme o celiakii. U dospělých je toto onemocnění někdy označováno i jako netropická sprue. Ve střevech postiženého člověka se odehrává přemrštěná imunitní reakce na lepek, která vede k chronickému zánětu a následně k poškození střevní sliznice, zvláště pak v oblasti dvanáctníku. K nesnášenlivosti lepku může mít člověk genetickou predispozici, která ovlivňuje nejen riziko vzniku onemocnění, ale i individuální závažnost klinického obrazu, a také věk, kdy se onemocnění rozvine.

 • Sdružení celiaků ČR, z.s.

  Sdružení celiaků ČR je největší a nejdéle působící pacientskou organizací tohoto typu v České republice. Spolupracuje s předními lékaři, zejména s gastroenterology, členkami Sdružení jsou rovněž dietní sestry. 

Doporučené zdroje

 • Bezlepková dieta

  Život na bezlepkové dietě není snadný, ale pokud mají pacienti spolehlivé a aktuální informace, brzy si zvyknou a zjistí, že to jde i bez lepku. O bezlepkové dietě slyšel snad každý, stala se z ní módní záležitost. Avšak pro ty z nás, kterým je bezlepková dieta jediným lékem, jsou správné informace klíčové. Celiaci musí žít s bezlepkovou dietou po celý život a až jednou móda bezlepkové diety pomine, nebudou si moci zvolit dietu jinou.

  Přejít na externí zdroj
 • Život bez lepku

  Jak s bezlepkovou dietou normálně žít? Je třeba ji považovat za součást svého životního stylu. Dietu držíte pro sebe (ne kvůli lékařům), abyste zůstali zdraví a fit. Na svoje zdraví máte při bezlepkové dietě přímý vliv. Léčbu určujete sami, bez léků, pouze stravou, váš zdravotní stav se zlepšuje nebo zhoršuje v souvislosti s tím, co jíte.

  Přejít na externí zdroj
 • Celiakie

  Zdroje věnované spouštěcím faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě celiakie, alergiím na lepek a bezlepkové dietě. Nejsou opomenuty ani recepty na přípravu chutných jídel či praktické rady, které se týkají stravování mimo domov.

  Přejít na externí zdroj