Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku má člověk se zdravotním postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Na odkazu se dozvíte, kdo může o dávku požádat, jak má postupovat, jaké jsou maximální limity pro různé typy pomůcek včetně aut a jaká je výše spoluúčasti.
Více v kategorii Zdravotní postižení
Články na NZIP
-
Péče o pacienta s demencí – přehled sociálních služeb a finanční příspěvky
Sociální služby v České republice dělíme na terénní, ambulantní a pobytové. Informace o tom, jaká konkrétní služba se nachází v okolí, je možné vyhledat v registru poskytovatelů sociálních služeb. Člověk s demencí má nárok i na některé sociální dávky.
-
Stomie: příprava na operaci
Pokud aktuální zdravotní stav pacienta anebo zranění brání správnému fungování střev anebo močového měchýře, čeká ho operace, při které mu bude vyvedena stomie. V České republice nyní žije asi 15 tisíc stomiků.
-
Péče o pacienta s demencí – osobní hygiena
Demence ovlivňuje schopnost člověka postarat se o vlastní tělo, například čistit si zuby, sprchovat se nebo koupat, pečovat o vzhled a oblékat se. Na počátku onemocnění se váš blízký obvykle o sebe ještě postará sám nebo mu stačí jen dohled a občasná rada. V pozdější fázi nemoci je ale nutná výraznější podpora i pomoc. Proto je velmi důležité nemocnému při osobní péči pomáhat.
-
Péče o pacienta s demencí – inkontinenční pomůcky a jak je používat
V pozdních stadiích demence ztrácí nemocný kontrolu nad vyprazdňováním. Dříve než začnete používat inkontinenční pomůcky a vybavení, měli byste se poradit s lékařem. Ten dokáže identifikovat konkrétní příčinu inkontinence – některé z nich jsou léčitelné a lze je tedy odstranit.
Doporučené zdroje
-
Hluchota
Zdroje věnované příčinám, diagnostice, typům, stupňům a možnosti léčby hluchoty. Dozvíte se, co poškozuje sluch, jaké pomůcky pomáhají osobám se sluchovým postižením a jakou podporu, dětem s poruchou sluchu, poskytuje Společnost pro ranou péči.
-
Příspěvek na zvláštní pomůcku
Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku má osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí nebo těžké sluchové postižení anebo těžké zrakové postižení charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Seznam druhů a typů zvláštních pomůcek určených osobám se zdravotním postižením, na jejichž pořízení se poskytuje příspěvek na zvláštní pomůcku, je stanoven ve vyhlášce č. 388/2011 Sb. Detailní popis postupu při podání žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku najdete na Portálu veřejné správy.
-
Slepota
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a možnosti léčby slepoty. Jaké existují technologie a pomůcky pro nevidomé a jakým způsobem jsou lidé se ztrátou zraku schopni se zapojit do běžného života? Otázky na tyto odpovědi, spolu s dalšími informacemi, které se týkají poškození zraku, naleznete v uvedených příspěvcích.
-
Průkaz osoby se zdravotním postižením
Držitelé průkazu osoby se zdravotním postižením mohou v závislosti na symbolu uvedeném na průkazu uplatňovat širokou škálu benefitů, které jim garantují jednotlivé právní předpisy, popř. které jim nabízí soukromé subjekty zejména v oblasti služeb. Podle míry funkčního postižení pohyblivosti a orientace se určuje druh označení průkazu symbolem „TP“, „ZTP“ nebo „ZTP/P“. Detailní popis postupu při podání žádosti o průkaz osoby se zdravotním postižením najdete na Portálu veřejné správy.