Paliativní péče a léčba je velkým pomocníkem ve chvíli, kdy se člověk ubírá ke konci svého života, někdy v řádu let a někdy měsíců či týdnů. Je dobré vědět, jaké jsou ještě nejen medicínské, ale i sociální možnosti pomoci, co člověk prožívá a jak být prospěšně se svým blízkým i v tomto období. Tomu by měla napomoci i nová brožura Průvodce pro nevyléčitelně onkologicky nemocné a jejich blízké, kterou vydala pacientská organizace Amelie, z.s.
Více v kategorii Paliativní medicína
Články na NZIP
-
Příznaky Alzheimerovy choroby a orientační screening
Jaké projevy vašeho blízkého vás mohou upozornit, že je třeba myslet na Alzheimerovu chorobu? V článku najdete jejich přehled. V každém případě je nutné co nejdříve kontaktovat lékaře.
-
Péče o pacienta s demencí – repetitivní chování
Chování, které se stále opakuje, ať jde o řeč nebo o jednání, nazýváme repetitivní neboli opakující se. Pokud člověk s demencí opakuje pořád dokola nějaký pohyb nebo slova, bývá to pro jeho okolí stresující. Pro něj samotného může jít naopak o projev stresu a reakci na něj.
-
Péče o pacienta s demencí – bludy a halucinace
U člověka s demencí se mohou projevovat různé poruchy myšlení a vnímání. K těm nápadnějším patří bludy a halucinace. Nereálné představy a vnímání věcí, které neexistují, mohou být velmi znepokojující jak pro nemocného, tak pro jeho blízké, kteří o něj pečují.
-
Konflikt a jeho řešení
Konflikt je průvodním jevem života ve společnosti a je dobré vědět, že normálním a nevyhnutelným. Slovo konflikt pochází z latinského „conflictus“, což znamená srazit se spolu. Kde je společně více lidí, vznikají konflikty.
Doporučené zdroje
-
Umírání.cz
Informační, poradenský a diskusní portál Umírání.cz je provozován domácím hospicem Cesta domů. Smyslem portálu je sdílet zkušenosti zdravotníků, sociálních pracovníků, psychoterapeutů a duchovních s dalšími lidmi v celé republice, kteří se dostali do nelehké životní situace – jsou vážně nemocní, pečují o umírajícího nebo jim zemřel někdo blízký.