Celkový počet úmrtí za rok 2020 dosahuje 128,5 tisíce. O rok dříve to bylo 112,0 tisíc úmrtí. Proti roku 2019 by se tedy v roce 2020 jednalo o nárůst o 16,5 tisíce zemřelých lidí (meziroční nárůst o cca 14,6 %). Pro rok 2020 je z dosud dostupných dat odhadován pokles střední délky života při narození o 1,05 roku pro ženy a 1,24 roku pro muže. To je od konce druhé světové války u nás první pokles. Každá zemřelá osoba v souvislosti s onemocněním COVID-19 navíc přišla o možnost prožít 9,6 let života.
Více v kategorii COVID-19
Články na NZIP
-
COVID-19 a související epidemiologické pojmy
V souvislosti s onemocněním COVID-19 se veřejnost stále častěji setkává s řadou epidemiologických pojmů, jako je incidence, prevalence či třeba letalita, jejichž význam vždy nemusí být jasný. V následujícím článku vám proto přinášíme vysvětlení těch nejčastějších.
-
COVID-19: nové varianty koronaviru
Viry, včetně koronaviru, se neustále mění, dochází u nich k častým mutacím, tedy chybám, které vznikají během replikace viru. Lze proto očekávat, že se v průběhu času objeví další nové varianty viru, jejichž genom obsahuje právě jednu konkrétní sadu mutací.
-
Příčina obezity
„Jen mu to nechte, když mu to chutná.“ „Však on je ve vývinu, on z toho vyroste.“ „Jeho táta je taky robustnější, s tím přece nic nenadělá.“ Určitě znáte i spoustu dalších poznámek a rčení, která jistě několikrát zazněla z úst vašich babiček a maminek, a díky kterým si na návštěvě dáte bez výčitek další porci čokoládového dortu nebo třetí porci jahodových knedlíků.
-
Onemocnění aktuálně: spalničky
Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění, u něhož je v posledních letech zaznamenána klesající proočkovanost populace a související nárůst nových hlášených případů. Webové stránky přinášejí informace o epidemiologii onemocnění aktuálních počtech nových případů na území ČR i v jednotlivých regionech.
Doporučené zdroje
-
Důvody, proč se lidé starší 80 let nechávají očkovat proti COVID-19
Poslechněte si názory několika seniorů, kteří s očkováním proti COVID-19 neváhali a co je k tomu vedlo.
-
Jak a kde se testovat na COVID-19
Webové stránky ministerstva zdravotnictví nabízejí průvodce testováním na onemocnění COVID-19. Návštěvníci zde najdou přehled testů, aktuální informace o testování a jak probíhá, a také interaktivní seznam zapojených odběrových míst i s případnou volnou kapacitou.Antigenní testy jsou nyní zdarma dostupné lidem se zdravotním pojištěním v ČR jednou za tři dny. Podmínkou zároveň je, aby zájemce neprodělal onemocnění COVID-19 v předchozích 90 dnech.
-
Aktuální informace o novém koronaviru a onemocnění COVID-19
V souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru Ministerstvo zdravotnictví a Státní zdravotní ústav systematicky monitorují situaci a jsou v úzkém spojení jak s Evropským střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), tak i s experty ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Ministerstvo zdravotnictví dále připravilo pro občany i pro zdravotníky souhrnné informace, které jsou průběžně aktualizovány.
-
Léky proti COVID-19 v otázkách a odpovědích
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) shromáždil nejčastější a nejzajímavější dotazy ohledně léků proti COVID-19 a společně s reakcemi českých odborníků je publikoval na svých webových stránkách.