Pandemie COVID-19 má na svědomí 16,5 tisíce úmrtí v roce 2020

Celkový počet úmrtí za rok 2020 dosahuje 128,5 tisíce. O rok dříve to bylo 112,0 tisíc úmrtí. Proti roku 2019 by se tedy v roce 2020 jednalo o nárůst o 16,5 tisíce zemřelých lidí (meziroční nárůst o cca 14,6 %). Pro rok 2020 je z dosud dostupných dat odhadován pokles střední délky života při narození o 1,05 roku pro ženy a 1,24 roku pro muže. To je od konce druhé světové války u nás první pokles. Každá zemřelá osoba v souvislosti s onemocněním navíc přišla o možnost prožít 9,6 let života.

Více v kategorii COVID-19

Články na NZIP

 • COVID-19 a související epidemiologické pojmy

  V souvislosti s onemocněním COVID-19 se veřejnost stále častěji setkává s řadou epidemiologických pojmů, jako je incidence, prevalence či třeba letalita, jejichž význam vždy nemusí být jasný. V následujícím článku vám proto přinášíme vysvětlení těch nejčastějších.

 • COVID-19: nové varianty koronaviru

  Viry, včetně koronaviru, se neustále mění, dochází u nich k častým mutacím, tedy chybám, které vznikají během replikace viru. Lze proto očekávat, že se v průběhu času objeví další nové varianty viru, jejichž genom obsahuje právě jednu konkrétní sadu mutací.

 • Příčina obezity

  „Jen mu to nechte, když mu to chutná.“ „Však on je ve vývinu, on z toho vyroste.“ „Jeho táta je taky robustnější, s tím přece nic nenadělá.“ Určitě znáte i spoustu dalších poznámek a rčení, která jistě několikrát zazněla z úst vašich babiček a maminek, a díky kterým si na návštěvě dáte bez výčitek další porci čokoládového dortu nebo třetí porci jahodových knedlíků.

 • Onemocnění aktuálně: spalničky

  Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění, u něhož je v posledních letech zaznamenána klesající proočkovanost populace a související nárůst nových hlášených případů. Webové stránky přinášejí informace o epidemiologii onemocnění aktuálních počtech nových případů na území ČR i v jednotlivých regionech.

Doporučené zdroje