Proč se testovat na COVID-19? Přehled testů, jak se na ně objednat a kolik stojí

Testování ještě dlouho bude jedním ze základních způsobů, jak zmírnit průběh nemoci a snížit šíření , a to společně s a protiepidemickými opatřeními. Článek nabízí přehled testů a vysvětluje, na jakém principu fungují a k čemu jsou dobré. Čtenář se také dozví, jak se na testy objednat, kdo je hradí a kolik stojí.

Více v kategorii COVID-19

Články na NZIP

 • Alergická kontaktní dermatitida: diagnóza a léčba

  Při alergické kontaktní dermatitidě je kůže zarudlá a svědí v místě, kde se dostala do přímého kontaktu se spouštěčem(alergenem). Zpočátku se objevují puchýřky, které mohou mokvat a vytvářet strupy. Postižené navíc trápí svědění. Při diagnostice pomáhají kožní testy, protože alergickou vyrážku nelze vždy jednoznačně rozpoznat podle jejího vzhledu.

 • Alergie na plísně: diagnóza

  Vzhledem k tomu, že spory plísní jsou primárně vdechovány, příznaky se obvykle projevují v dýchacích cestách a jsou velmi podobné příznakům senné rýmy. Může se tak objevit vazomotorická rýma [1] nebo ucpaný nos, kašel, šimrání v nose až záchvaty kýchání, ale i svědění, zarudnutí a slzení očí. V závislosti na typu plísně se příznaky mohou objevovat celoročně (je-li zdroj alergenu převážně v interiéru) nebo sezónně (pokud se zdroj alergenu vyskytuje převážně venku).

 • Alergie: diagnóza

  Diagnostika alergie slouží k identifikaci spouštěcích alergenů. Alergik by se pak měl snažit rozpoznaným alergenům vyhýbat, je-li to alespoň trochu možné. Mezi nejčastější alergeny se řadí prachoví roztoči, kočičí a psí srst, pyl a plísně. U určitých alergií, jako je např. alergie na pyl nebo na hmyzí bodnutí, existuje možnost specifické pokračovací léčby. Pacientům s prokázanou alergií může lékař vystavit průkaz alergika, kde jsou zaznamenány relevantní alergeny.

 • Testování na HIV

  HIV

  HIV infekce může probíhat řadu let skrytě bez výraznějších projevů, které jsou typické pro ostatní sexuálně přenosná onemocnění. Infekci HIV může spolehlivě odhalit pouze HIV test.

Doporučené zdroje

 • Testování na COVID-19

  Jaké jsou typy testů na COVID-19 a jak se od sebe liší? Nakolik jsou testy spolehlivé a co může ovlivnit kvalitu výsledku? Jakým způsobem probíhá odběr u jednotlivých typů testů? Co dělat v případě, že test vyjde pozitivní? Odpovědi a další informace, které se týkají daného tématu, naleznete v uvedených zdrojích.

  Přejít na externí zdroj
 • Optimalizace programu screeningu kolorektálního karcinomu

  V České republice funguje Národní program screeningu kolorektálního karcinomu od roku 2000. Do programu jsou zahrnuty osoby starší 50 let, kterým je v rámci preventivní péče nabízen kvalitativní guajakový nebo imunochemický test na okultní krvácení do stolice (TOKS). V roce 2013 došlo k útlumu guajakových testů a od roku 2014 jsou dominantně využívány testy imunochemické (FIT). V současnosti však není adekvátně definován typ použitého FIT testu s vhodným poměrem senzitivity a specificity pro detekci kolorektální neoplázie. Pilotní projekt optimalizace stávajícího screeningu kolorektálního karcinomu ověří realizovatelnost a nákladovou efektivitu plošného zavedení jednotného validovaného kvantitativního imunochemického testu na okultní krvácení do stolice (qFIT).

  Přejít na externí zdroj
 • Jak a kde se testovat na COVID-19

  Webové stránky ministerstva zdravotnictví nabízejí průvodce testováním na onemocnění COVID-19. Návštěvníci zde najdou přehled testů, aktuální informace o testování a jak probíhá, a také interaktivní seznam zapojených odběrových míst i s případnou volnou kapacitou.Antigenní testy jsou nyní zdarma dostupné lidem se zdravotním pojištěním v ČR jednou za tři dny. Podmínkou zároveň je, aby zájemce neprodělal onemocnění COVID-19 v předchozích 90 dnech. 

  Přejít na externí zdroj