Cílem stránek Stopstigma je informovat o duševním zdraví a duševních problémech, dodávat naději a měnit postoje veřejnosti, profesionálů, ale i těch, kdo mají sami nějaké potíže. Jak už sám název Stopstigma napovídá, snahou autorů webu je zvýšit povědomí o duševních nemocech, snížit stigmatizaci, negativní „nálepkování“ nemocných, jejich blízkých a celého oboru péče o duši. Provozovatelem webu je Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, z.s., které funguje již od roku 1995.
Více v kategorii Duševní onemocnění
Články na NZIP
-
Jak předcházet užívání drog?
Dokáže-li člověk naplňovat své potřeby a řešit své problémy přiměřenými způsoby, je větší šance, že odolá různým typům ohrožení. Již od narození se jedinec učí řešit problémy, vyrovnávat se se stresovými situacemi a naplňovat své potřeby a touhy. Prevence užívání drog je prvořadá a měla by mít počátek již v dětství jednotlivce v rodině.
-
Péče o pacienta s demencí – společná cesta pečujícího a nemocného
Demence mění každodenní život nemocného i jeho pečovatele. Je to cesta, kterou procházejí oba společně, často i v doprovodu dalších blízkých. Přiblížíme vám různé způsoby, jak neztratit vzájemný kontakt, zapojit do péče i další lidi, pečovat o sebe a plánovat budoucnost.
-
Duševní trauma: co to je?
Pojem trauma se v posledních desetiletích používá stále častěji, i když v různých souvislostech. V odborné terminologii se tento výraz používá pro akutní těžké zranění (např. polytrauma po těžké dopravní nehodě) a pro psychicky výjimečné situace („psychotrauma“) vyvolané událostmi, které postiženého člověka zasáhnou (např. násilný čin, válka nebo katastrofa) a které představují ohrožení života nebo fyzické integrity postiženého člověka nebo jeho blízkých.
-
Národní ústav duševního zdraví (NUDZ)
Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) vznikl transformací z Psychiatrického centra Praha, sídlí v Klecanech (Středočeský kraj). Vybudování nového moderního výzkumně a klinicky orientovaného centra umožnil projekt financovaný z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. NUDZ se má stát referenčním pracovištěm pro oblast duševního zdraví v České republice.
Doporučené zdroje
-
Syndrom vyhoření
Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak se projevuje? Které profese jsou nejčastěji ohroženy tímto syndromem a proč? Jakým způsobem lze předejít syndromu vyhoření, případně kde mohu vyhledat odbornou pomoc? Odpovědi na tyto otázky a další informace, týkající se daného tématu, naleznete v uvedených příspěvcích.
-
Koktavost
Jak se projevuje koktavost, jaké jsou současné poznatky o její příčině a do jaké míry ovlivňuje život člověka? Kde hledat odbornou pomoc a v čem spočívá léčba koktavosti? Je možné začít s její terapií v každém věku? Odpovědi na tyto otázky a informace o dalších poruchách řeči naleznete v uvedených příspěvcích.