Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě akutního zánětu tzv. „slepého střeva“. Dozvíte se, ve které části podbřišku se nachází slepé střevo a která jeho část se nazývá apendix nebo z jakého důvodu je nutné při podezření na zánět slepého střeva vyhledat lékařskou pomoc.
Související témata: Stomie
Více v kategorii Trávicí systém
Články na NZIP
-
Pouch: vak z tenkého střeva
Pouch se může provést u pacientů, kterým bylo odstraněno tlusté střevo. Cílem vytvoření pouche čili vaku z tenkého střeva, díky kterému dochází k vyprazdňování běžným způsobem, je vyšší komfort pacienta. Jde o vylepšenou variantu ileostomie. Operaci ale není možné provést, pokud je chorobou zasaženo i tenké střevo, poslední část konečníku či análního kanálu.
-
Ileostomie: vývod tenkého střeva
Ileostomie je vývod z tenkého střeva, který se provádí především v případech, kdy bylo odstraněno tlusté střevo. Střevní obsah odchází během celého dne, denně jde v průměru o 0,8 až 1 litr.
-
Akutní zánět slepého střeva u dětí
Zánět slepého střeva (apendicitida) se může vyskytnout v jakémkoli věku, nejčastěji však mezi 10. a 15. rokem. U dětí mladších dvou let se vyskytuje zřídkakdy. V rodině, ve které se již zánět slepého střeva vyskytl, je pravděpodobnější, že se tento zánět objeví. Při akutním zánětu slepého střeva si děti stěžují na bolest břicha, která začíná často v oblasti pupku a později se táhne do pravého podbřišku. Téměř vždy je provázena nevolností a zvracením.
-
Dietoterapie chronických průjmových onemocnění u dětí
Jakou dietu je doporučováno dodržovat u dětí s Crohnovou chorobou, ulcerózní kolitidou, celiakií či syndromem krátkého střeva?
Doporučené zdroje
-
Cirhóza jater
Zdroje věnované prevenci, příčinám, projevům, diagnostice a léčbě cirhózy jater. K jakým změnám dochází při jaterní cirhóze a kdo je tímto onemocněním nejvíce ohrožen? Která další nemoc může postihnout játra a jaké jsou hlavní zásady jaterní diety? Díky uvedeným zdrojům vám pomůžeme odpovědět na tyto otázky.
-
Dráždivý tračník
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě dráždivého tračníku. Jak souvisí syndrom dráždivého tračníku s psychikou, co ovlivňuje stav střev a které změny v životosprávě mohou pomoci při zmiňovaných potížích? Odpovědi na tyto otázky najdete v uvedených příspěvcích.
-
Zánět slinivky břišní (pankreatitida)
Zdroje věnované příčinám, diagnostice projevům a léčbě akutní a chronické pankreatitidy (zánět slinivky). Dalšími probíranými tématy jsou stavba a funkce slinivky nebo dietní zásady při jejím zánětu.
-
Transplantace jater
K čemu slouží játra, kde se nacházejí a jak se projevuje jejich poškození? Za jakých okolností je vhodné podstoupit transplantaci jater a co vše obnáší tento operační výkon? Která opatření je třeba dodržovat po samotné transplantaci? Informace, které se týkají transplantace jater naleznete v uvedených zdrojích.