Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě úzkostných poruch. Seznámíte se s různými druhy fobií a také s technikami, které se doporučují na uvolnění napětí a zvládání úzkostných stavů.
Více v kategorii Úzkostné poruchy
Články na NZIP
-
ArsAnima, z.s.
Spolek ArsAnima s pomocí předních odborníků z celé republiky boří strach z psychiatrie. Otevírá brány psychiatrických nemocnic a dveře psychiatrických ambulancí. Mluví o působení antidepresiv a představuje krizovou intervenci, hospitalizaci na psychiatrii a terapeutické cesty, které vedou ven z bludného kruhu deprese a úzkosti.
-
Tlumivé látky: co to je?
Tlumivé látky tlumí duševní i tělesnou aktivitu a zpomalují reakce. Opioidy a jim podobné látky se v medicíně používají na tlumení silné bolesti, navození spánku a útlumu (sedativa a hypnotika) nebo zklidnění při úzkosti a strachu (anxiolytika). Převažujícím efektem sem patří také organická rozpouštědla, včetně alkoholu.
-
Úzkostné poruchy: co to je?
Strach má pro zdravý život velký význam. Strach chrání: je-li něco vnímáno jako ohrožující a zdá se být nepředvídatelným, lidé se přirozeně bojí, tím mohou předcházet nebezpečí nebo mu náležitě čelit. Tělo a mysl se přepnou do režimu „bojuj nebo uteč“. Nastartují se rychlé pohyby, kdy se např. zvyšuje krevní oběh, dýchání a svalové napětí. Může se však dostavit i vyděšená reakce, která „ochromí“ a šokuje.
-
Úzkostné poruchy: léčba
Léčba úzkostných poruch je založena na dvou hlavních pilířích, kterými jsou psychoterapie a medikamentózní léčba. Léky se nasazují především v případech středně těžké nebo těžké úzkostné poruchy. Pokud má porucha obzvláště těžký průběh, může být nutná i hospitalizace nebo rehabilitace.
Doporučené zdroje
-
Obsedantně kompulzivní porucha
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě obsedantně kompulzivní poruchy. Příspěvky se zabývají zejména chorobným kontrolováním, neustálým opakováním určité činnosti, patologickým hromaděním věcí, sebezanedbáváním a vtíravými myšlenkami.