K čemu slouží játra, kde se nacházejí a jak se projevuje jejich poškození? Za jakých okolností je vhodné podstoupit transplantaci jater a co vše obnáší tento operační výkon? Která opatření je třeba dodržovat po samotné transplantaci? Informace, které se týkají transplantace jater naleznete v uvedených zdrojích.
Související témata: Stomie
Více v kategorii Trávicí systém
Články na NZIP
-
Dieta při jaterních onemocněních
Játra jsou nejdůležitějším metabolickým orgánem. Z dietních vlivů je nejvýznamnější toxické alkoholové postižení. Přes metabolický význam jater je zajímavé, jak málo jsou ovlivněna dietním příjmem; výjimkou je jaterní steatóza (ztučnění jater) typická pro metabolický syndrom, obezitu a diabetes (cukrovku). Tato tzv. nealkoholická steatohepatitida může zejména u diabetiků přecházet do cirhózy.
-
Klub nemocných cystickou fibrózou, z.s. (Klub CF)
Posláním Klubu je zlepšování kvality života nemocných cystickou fibrózou a dále zvyšování informovanosti veřejnosti o tomto onemocnění.
-
Fakultní nemocnice Plzeň
Fakultní nemocnice Plzeň zajišťuje pro oblast Plzeňského kraje nemocným základní, specializovanou i takzvaně superspecializovanou medicínskou péči ve všech oblastech, s výjimkou popáleninové medicíny, transplantací kostní dřeně u dětí, nejsložitějších transplantací orgánů a operací srdce u dětí.
-
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM)
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) byl založen v roce 1971. Zaměřuje na léčbu kardiovaskulárních chorob, transplantace orgánů, diabetologii a léčbu poruch metabolismu se spádovostí celé České republiky.
Doporučené zdroje
-
Transplantace ledvin
Pro koho je transplantace ledvin vhodná a kde se provádí? Jak probíhá příprava na transplantaci či samotný operační výkon? Co následuje po transplantaci, která opatření je třeba dodržovat nebo jak se žije lidem, kteří mají transplantovanou ledvinu? Odpovědi na tyto otázky a další informace týkající se transplantace ledvin naleznete v uvedených příspěvcích.
-
Dráždivý tračník
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě dráždivého tračníku. Jak souvisí syndrom dráždivého tračníku s psychikou, co ovlivňuje stav střev a které změny v životosprávě mohou pomoci při zmiňovaných potížích? Odpovědi na tyto otázky najdete v uvedených příspěvcích.
-
Zánět slinivky břišní (pankreatitida)
Zdroje věnované příčinám, diagnostice projevům a léčbě akutní a chronické pankreatitidy (zánět slinivky). Dalšími probíranými tématy jsou stavba a funkce slinivky nebo dietní zásady při jejím zánětu.
-
Cirhóza jater
Zdroje věnované prevenci, příčinám, projevům, diagnostice a léčbě cirhózy jater. K jakým změnám dochází při jaterní cirhóze a kdo je tímto onemocněním nejvíce ohrožen? Která další nemoc může postihnout játra a jaké jsou hlavní zásady jaterní diety? Díky uvedeným zdrojům vám pomůžeme odpovědět na tyto otázky.