Zdroje věnované původci, prevenci, nákaze, příznakům, diagnostice a léčbě tetanu. Kde všude se může vyskytnout bakterie vyvolávající tetanus a jakým způsobem se dostane do lidského těla? Kdy je nutné vyhledat odbornou pomoc? Odpovědi na tyto otázky a další informace o tetanu najdete v uvedených příspěvcích.
Více v kategorii Infekční nemoci
Články na NZIP
-
Tetanus
Původcem je bakterie Clostridium tetani, která produkuje neurotoxin vyvolávající onemocnění zvané tetanus (strnutí šíje). Projevuje se výraznými tonickými křečemi příčně pruhovaného svalstva. Bez lékařské pomoci (chirurgické ošetření rány, podání antibiotik, séra) končí často úmrtím v důsledku zástavy srdce nebo kolapsu dýchacího systému.
-
Očkovací kalendář pro děti
Dětský očkovací kalendář uvádí jednoduchý a stručný přehled povinného i nepovinného hrazeného očkování dětí v ČR. Přehledná tabulka uvádí různé typy vakcinací, i počty dávek, které je třeba aplikovat, aby očkované dítě bylo chráněno proti nákaze. V očkovacím kalendáři jsou uvedena hrazená očkování dle platné legislativy a doporučená očkování podle aktuálních poznatků.
-
Záškrt (difterie)
Záškrt je znám od starověku a před zavedením očkování patřil k hlavním příčinám dětské nemocnosti a úmrtnosti. Nejčastěji se projevuje jako těžká angina s šedavými pablánami, které vedou ke zúžení hrtanu i hltanu a k dušení. Původcem onemocnění jsou bakterie Corynebacterium diphteriae, případně zvířecí druhy Corynebacterium ulcerans a Corynebacterium pseudotuberculosis.
-
Očkování potřebují i dospělí
Náš imunitní systém s přibývajícím věkem slábne a stáváme se tak náchylnější k infekčním onemocněním (například k pásovému oparu, pneumokokovým onemocněním). Některé očkovací látky neposkytují celoživotní ochranu (například očkovací látky proti chřipce, klíšťové encefalitidě, tetanu, záškrtu nebo černému kašli), proto je nutné očkování pravidelně opakovat.
Doporučené zdroje
-
Doporučení Národní imunizační komise (NIKO) pro očkování těhotných žen proti černému kašli (pertusi)
Černý kašel (odborně „pertuse“) je vysoce infekční bakteriální onemocnění, jehož výskyt v rozvinutých zemích od 80. let 20. století roste napříč všemi věkovými skupinami. Černý kašel je obzvláště nebezpečný pro dosud neočkované nebo neúplně očkované malé děti, u nichž mohou v případě onemocnění nastat závažné komplikace nebo i úmrtí. Národní imunizační komise (NIKO) proto doporučuje očkovat těhotné ženy jednou dávkou kombinované vakcíny proti černému kašli, záškrtu a tetanu, ideálně v třetím trimestru.
-
Salmonelóza
Zdroje věnované prevenci, původci, způsobu nákazy, příznakům, diagnostice a léčbě salmonelózy. Dozvíte se, jaká hygienická pravidla je potřeba při přípravě a konzumaci potravin dodržovat nebo z jakého důvodu je důležité doplňovat tekutiny, pokud onemocníte tímto infekčním onemocněním.
-
Mor na Madagaskaru – září 2021
Podle zprávy Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ze dne 10. září 2021 bylo na Madagaskaru hlášeno 30 případů onemocnění pneumonickou formou moru. Světová zdravotnická organizace (WHO) již dříve potvrdila, že 7 případů z 30 hlášených skončilo úmrtím, všechny v obci Miandrandra.
-
Streptokokové infekce
Co je streptokok a jaká onemocnění způsobují jeho nejvýznamnější patologické druhy? Jak se přenášejí streptokokové infekce, čím se léčí a jakým způsobem je možné posilovat svoji imunitu? Ve kterém ročním období se nejčastěji vyskytují infekční onemocnění dýchacích cest? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají streptokokových infekcí, naleznete v uvedených příspěvcích.