Kterému onemocnění se říká tenisový loket, jak se projevuje a proč k němu dochází? Jak probíhá léčba tenisového lokte a čeho by se měl nemocný vyvarovat? Které lidské činnosti vedou k uvedeným zdravotním potížím? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají daného tématu naleznete v příspěvcích.
Související témata: Pohybový aparát: základní informace,
Více v kategorii Kosti, klouby, svaly, šlachy
Články na NZIP
-
Pěší turistika
Chůze je přirozenou formou pohybu bez ohledu na věk, zdravotní stav a kondici. Je ideální startovací a bezpečnou pohybovou aktivitou. Chůze v přírodě – turistika, je doprovázena i širokou škálou poznávacích činností v prostředí lesů, polí, luk, skal ale i setkáváním s národní historií, lidovou tradicí, sloužící jako prostředek k rozšíření vědomostí. Chůze se stává vhodnou kompenzací nepříznivých faktorů dnešní civilizace.
-
Rameno: struktura a funkce
Ramena spojují trup s horními končetinami. Vyznačují se speciální biomechanikou, která umožňuje velmi široký rozsah pohybu: pažemi lze pohybovat v téměř jakémkoli směru. Rameno je tak nejpohyblivějším kloubním systémem v těle. Kvůli své komplikované struktuře je však zároveň velmi náchylné k poranění.
-
Astma: spolupráce a edukace pacienta
Pro úspěšnou léčbu astmatu je zásadní, aby fungovala spolupráce mezi lékařem a pacientem. Uvědomělé chování pacienta je pro zvládání nemoci v každodenním životě nesmírně důležité a v ideálním případě umožňuje žít bez omezení, která obvykle s nemocí souvisejí.
-
Lymfedém po operaci karcinomu prsu
Pacientky s rakovinou prsu často podstupují chirurgický zákrok a radioterapii. Následkem této léčby může být narušen odvod tkáňového moku, což může přispět k rozvoji lymfedému na horní končetině. Čím je protinádorová léčba radikálnější, tím vyšší je riziko vzniku lymfedému. Bylo popsáno, že nějaká forma lymfedému paže se v důsledku chirurgického odstranění nebo ozařování lymfatických uzlin vyvine po různě dlouhé době (měsíce až roky) až u 42 % žen, které podstoupí amputaci prsu. Aby se v maximální míře předešlo rozvoji lymfedému, je důležité, aby po operaci prsu byl pečlivě ošetřen i ten nejmenší otok paže.
Doporučené zdroje
-
Amputace
Jak žijí lidé po amputaci a jakým způsobem se udržují v kondici? Kdy se začíná po amputaci s rehabilitací? Co umožňují moderní protézy a lze se po amputaci končetiny věnovat aktivně sportu? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají daného tématu, je možné nalézt v doporučených zdrojích.
-
Dna
Zdroje věnované příčině, prevenci, příznakům, diagnostice a léčbě dny (podagra, pakostnice). Dozvíte se, proč si dna získala přezdívku nemoc králů a koho nejčastěji postihuje v dnešní době, které klouby a orgány bývají nejvíce postiženy a jak by mělo vypadat složení jídelníčku při onemocnění dnou.
-
Artritida
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě infekční a neinfekční artritidy. Pozornost je věnována zejména revmatoidní artritidě, která patří mezi nejčastější typy artritid. Dozvíte se také, že artritida se netýká pouze dospělých, ale může se objevit i u dětí, kdy hovoříme o tzv. juvenilní idiopatické artritidě.
-
Artróza
Zdroje věnované prevenci, příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě artrózy. Najdete zde praktické rady, jak žít s artrózou a informace, které se týkají umělé náhrady poškozeného kloubu.