Zdroje věnované oplodnění, neplodnosti, životosprávě v těhotenství, rizikovému těhotenství, porodu a šestinedělí.
Více v kategorii Těhotenství a porod
Články na NZIP
-
Péče o zuby v těhotenství
S těhotenstvím přichází změna hormonální rovnováhy, která je spojená se změnami v tkáních po celém těle, a tedy i v ústní dutině. Dásně jsou více prokrvené a jsou náchylnější ke krvácení. Silnější prokrvení je spojeno s otékáním dásní, které pak nabízejí ideální prostředí pro rozvoj bakterií. To může následně vést k zánětu. Pokud je zánět v ústech přítomen již před těhotenstvím, během něj se obvykle zhorší.
-
Reprodukční zdraví a plánované rodičovství
„Reprodukční zdraví je stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody, a ne pouze nepřítomnost nemoci nebo vady ve všech otázkách týkajících se pohlavního sytému, jeho funkcí a procesů, tedy rozmnožování neboli reprodukce.“ (definice podle WHO z roku 2012)
-
Křečové žíly v těhotenství
Vznik křečových žil během těhotenství není ničím neobvyklým. Důvodem jsou změny v hormonální rovnováze a v cévním systému. Pokud již existuje vrozená predispozice ke křečovým žilám, během těhotenství je jejich rozvoj pravděpodobný, neboť toto období představuje „živnou půdu“ pro vznik varixů.
-
Alkohol v těhotenství
Ženský organismus je vůči alkoholu mnohem citlivější než mužský. Přesto ženy, a to obvykle na mateřské, často propadají alkoholismu. Pokud je žena těhotná, neexistuje žádné množství alkoholu, které lze považovat za bezpečné.
Doporučené zdroje
-
Doporučení Národní imunizační komise (NIKO) pro očkování proti sezónní chřipce
V České republice probíhá očkování proti sezónní chřipce jako nepovinné, dobrovolné očkování. Národní imunizační komise (NIKO) doporučuje očkování zvláště:osobám starším 65 let,osobám s chronickým onemocněním, u nichž onemocnění chřipkou obvykle vede ke zhoršení jejich základního onemocnění,osobám, u nichž existuje vysoké riziko výskytu komplikací po onemocnění chřipkou,těhotným ženám v kterékoli fázi těhotenství i ženám, které plánují těhotenství během chřipkové sezóny,zdravotníkům a sociálním pracovníkům,zaměstnancům pošt, obchodů, služeb, pracovníkům ve školství, dopravě apod.
-
Časný záchyt tyreopatií v těhotenství
Hormony štítné žlázy mají nezastupitelný význam pro úspěšné otěhotnění, pro vývoj plodu i pozdější psychosomatický vývoj dítěte. Neléčená onemocnění v těhotenství mohou mít negativní dopady jak na průběh těhotenství, tak na vývoj dítěte. Myšlenkou programu je časné odhalení onemocnění štítné žlázy u těhotných žen, a to změřením hladiny hormonů štítné žlázy a protilátek v krvi, nejpozději do ukončeného 13. gestačního týdne těhotenství. V případě zjištění rizikových hodnot, bude těhotná žena odeslána k došetření na endokrinologii a následně zváženo zahájení léčby.
-
Zápis narození dítěte
Naprostá většina rodičů se o zapsání dítěte do knihy narození starat nemusí. Tuto povinnost za ně vyřídí porodnice nebo lékař, za jehož asistence se dítě narodilo. Povinnost ale padá na rodiče, pokud se jedná například o domácí porod. Tedy v situacích, kdy se dítě narodilo jinde než ve zdravotnickém zařízení. Na odkazu se tito rodiče, případně jakýkoliv člověk, který se o porodu dozvěděl, dočtou, jak mají postupovat.
-
Narození dítěte
Přehledná časová osa administrativních událostí v souvislosti s narozením dítěte upozorní čerstvé rodiče, co zařídit musí a o co požádat mohou. K nezbytným úkonům patří například výběr jména dítěte a rodný list či nahlášení dítěte zdravotní pojišťovně. Rodiče mohou žádat také o řadu dávek, jako je například peněžitá pomoc v mateřství, otcovská, rodičovský příspěvek a další.