Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak se projevuje? Které profese jsou nejčastěji ohroženy tímto syndromem a proč? Jakým způsobem lze předejít syndromu vyhoření, případně kde mohu vyhledat odbornou pomoc? Odpovědi na tyto otázky a další informace, týkající se daného tématu, naleznete v uvedených příspěvcích.
Více v kategorii Duševní onemocnění
Články na NZIP
-
Syndrom suchého oka
Syndrom suchého oka (lat. keratoconjunctivitis sicca) se vyznačuje poruchou tvorby slzného filmu, což vede k nadměrnému vysušování spojivky a rohovky (viz článek Oko: struktura a funkce). Oko není dostatečně zásobováno slznou tekutinou, případně tato tekutina neobsahuje optimální množství vody, bílkovin a tuků, aby mohla účinně svlažovat povrch oka. Syndrom suchého oka může mít různé příčiny. Projevuje se mj. pocitem cizího tělesa v oku, pálením očí a zarudlými spojivkami.
-
HIV centra
HIV centra jsou vysoce specializovaná pracoviště, poskytující komplexní zdravotní služby HIV pozitivním osobám.
-
COVID-19 a děti
Klinický průběh onemocnění COVID-19 u dětí včetně novorozenců je ve většině případů mírný, s malým rizikem nutnosti hospitalizace či intenzivní péče. Mezi nejčastější hlášené příznaky u dětí patří horečka a kašel, dále gastrointestinální příznaky, bolest v krku / faryngitida, dušnost, myalgie, rýma / ucpaný nos a bolest hlavy.
-
Metabolický syndrom a dieta
Metabolický syndrom (neboli syndrom inzulinové rezistence, resp. syndrom X či Reavenův syndrom) byl definován v roce 1988 Reavenem jako kombinace hyperinzulinemie (zvýšená koncentrace inzulinu v krvi), hyperglykemie, hypertriglyceridemie (zvýšená koncentrace triglyceridů) a hypertenze.
Doporučené zdroje
-
Guillainův–Barrého syndrom
Co je Guillainův–Barrého syndrom, jaké jsou jeho projevy a proč se řadí mezi polyneuropatie? Která vyšetření je třeba podstoupit, aby mohla být stanovena diagnóza tohoto vzácného syndromu a v čem spočívá jeho léčba? Může infekce virem Zika souviset s Guillainovým–Barrého syndromem? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají vybraných polyneuropatií, naleznete v uvedených zdrojích.
-
Stopstigma: duševní zdraví, duševní nemoci
Cílem stránek Stopstigma je informovat o duševním zdraví a duševních problémech, dodávat naději a měnit postoje veřejnosti, profesionálů, ale i těch, kdo mají sami nějaké potíže. Jak už sám název Stopstigma napovídá, snahou autorů webu je zvýšit povědomí o duševních nemocech, snížit stigmatizaci, negativní „nálepkování“ nemocných, jejich blízkých a celého oboru péče o duši. Provozovatelem webu je Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, z.s., které funguje již od roku 1995.
-
Koktavost
Jak se projevuje koktavost, jaké jsou současné poznatky o její příčině a do jaké míry ovlivňuje život člověka? Kde hledat odbornou pomoc a v čem spočívá léčba koktavosti? Je možné začít s její terapií v každém věku? Odpovědi na tyto otázky a informace o dalších poruchách řeči naleznete v uvedených příspěvcích.