Svalové dystrofie

Zdroje věnované typům, příčinám, projevům, , a možnosti léčby . Dozvíte se, jak může , či lázeňský pobyt příznivě ovlivnit průběh tohoto onemocnění. Najdete informace o činnosti Asociace muskulárních dystrofiků v ČR a seznámíte se s příběhy pacientů, kteří se utkávají s některou z forem svalové dystrofie.

Pokračujte na původní zdroj

Svalové dystrofie

Více v kategorii Vzácná onemocnění

Články na NZIP

 • Šlachy a vazy

  Úkolem vazů a šlach je spojovat jednotlivé části pohybového aparátu, jako jsou kosti, svaly a klouby, a udržovat je ve správné poloze. Kromě toho vazy a svaly zajišťují, aby pohyby byly kontrolované. Vazy jsou důležité i v místech, kde se nacházejí vnitřní orgány: zde jednak zajišťují správnou polohu těchto orgánů, jednak je chrání před vnějšími mechanickými vlivy, např. tlakem nebo nárazem.

 • Pohybový aparát

  Pohybový aparát lidského těla zahrnuje všechny struktury, které člověku umožňují nejen pohyb, ale i aktivní udržování (nejen vzpřímené) polohy. Kromě držení těla a udržování jeho základního tvaru svalový a kosterní systém rovněž chrání před poškozením některé životně důležité orgány, jako jsou například srdce nebo plíce.

 • Svaly

  Svalová tkáň má schopnost vyvíjet mechanickou sílu a pohybovat částmi těla. Svaly jsou tak zodpovědné za chůzi, běh, pohyby trávicího traktu nebo i tlukot srdce. I ty nejmenší pohyby mohou probíhat pouze s pomocí svalů. Některé svaly lze ovládat vůlí, zatímco jiné vykonávají svou práci, aniž bychom je mohli vědomě ovlivnit.

 • Rameno: struktura a funkce

  Ramena spojují trup s horními končetinami. Vyznačují se speciální biomechanikou, která umožňuje velmi široký rozsah pohybu: pažemi lze pohybovat v téměř jakémkoli směru. Rameno je tak nejpohyblivějším kloubním systémem v těle. Kvůli své komplikované struktuře je však zároveň velmi náchylné k poranění.

Doporučené zdroje

 • Rettův syndrom

  Zdroje věnované příčinám, projevům, průběhu, komplikacím a diagnostice Rettova syndromu. Nejsou opomenuty informace týkající se léčby, která se zaměřuje na příznaky onemocnění. Pozornost je dána také činnosti spolku Rett-Community či výchově a vzdělávání dětí s tímto syndromem.

  Přejít na externí zdroj
 • Praderův–Williho syndrom

  Zdroje věnované příčinám, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě projevů Praderova-Williho syndromu. Dozvíte se, z jakého důvodu mají lidé s touto diagnózou neustálý hlad, proč je této skutečnosti potřeba věnovat zvláštní pozornost a také, že existuje sdružení Praderova-Williho syndromu.

  Přejít na externí zdroj
 • Orphanet – portál o vzácných onemocněních

  Nejen pro pacienty, kteří trpí některým z tisíců vzácných onemocnění, je nově v českém jazyce dostupný portál s mezinárodní databází Orphanet. Kromě popisu jednotlivých nemocí nabízí také informace o léčbě, adresář odborníků, lékařů, specializovaných center i pacientských organizací a mnoho dalších informací. Cílem Orphanetu je poskytovat vysoce kvalitní informace o vzácných onemocněních a zajistit rovný přístup ke znalostem všem zájemcům. 

  Přejít na externí zdroj