Poruchy srdečního rytmu (arytmie)

Zdroje věnované příčinám, , projevům a léčbě . Dozvíte se, z jakého důvodu dochází k , pro koho představují tyto poruchy zdravotní riziko a jaké typy srdečních arytmií se rozlišují.

Pokračujte na původní zdroj

Poruchy srdečního rytmu (arytmie)

Více v kategorii Srdce, krevní oběh a cévy

Články na NZIP

 • Poruchy srdečního rytmu: příznaky a diagnóza

  Poruchy srdečního rytmu mohou mít nejrůznější příčiny: od neškodných, jako jsou únava nebo konzumace kávy, až po závažná onemocnění. Arytmie často zůstávají po léta nepovšimnuty, ale u některých pacientů mohou způsobovat různé příznaky. Diagnóza se stanovuje na základě těchto příznaků a je nutné potvrdit ji dalšími vyšetřeními.

 • Arytmogenní kardiomyopatie (pravé komory)

  U arytmogenní kardiomyopatie (ACM) dochází k dědičnému ukládání pojivové tkáně a tuku ve svalech srdeční komory. Nejčastěji je postižena pravá komora, ale často jsou postiženy obě komory. V některých případech může být postižena pouze levá komora, proto se v současnosti termín arytmogenní kardiomyopatie pravé komory již považuje spíše za podjednotku arytmogenní kardiomyopatie.

 • Poruchy srdečního rytmu: časté formy

  Srdeční arytmie mohou být neškodné, ale mohou být i příznakem jiného onemocnění. Těžké formy pak mohou, pokud nejsou léčeny, vést ke vzniku nebo zhoršení srdečního selhání, zvýšit riziko cévní mozkové příhody a srdeční zástavy. Existuje několik typů srdečních arytmií a jejich klasifikací.

 • Poruchy srdečního rytmu: léčba

  V případě srdečních arytmií je zásadní, aby byla adekvátně léčena základní nebo doprovodná onemocnění – zejména jiná srdeční onemocnění a vysoký krevní tlak. Dále se používají antiarytmika a specializované přístroje, které vytvářejí elektrické výboje.

Doporučené zdroje