Zhoubné nádory vaječníků a vejcovodů

Zdroje věnované , příznakům, a léčbě a . Můžete se dozvědět, jakou stavbu a funkci mají vaječníky nebo jaké typy vaječníků a se rozlišují.

Pokračujte na původní zdroj

Zhoubné nádory vaječníků a vejcovodů

Více v kategorii Zhoubné nádory (rakovina)

Články na NZIP

 • Umělé oplodnění (IVF)

  Pokud se partnerským párům nedaří otěhotnět přirozenou cestou, přestože se o to pokouší déle než rok, lékař jim doporučí absolvovat vyšetření neplodnosti. V tuto chvíli se ještě nemusí jednat o tělesnou překážku nebo problém. Může se stát, že i podrobná vyšetření neodhalí žádnou příčinu a páru pomůže uklidnění, že problém nemají.

 • Přechod (klimakterium): tělesné a hormonální změny

  V období přechodu (klimakteria) se v těle ženy mění hormonální rovnováha. Dříve pravidelná menstruace se začíná opožďovat, až jednoho dne ustane zcela (menopauza). Během klimakteria se mohou objevit různé potíže, jako například návaly horka, poruchy spánku nebo výkyvy nálad. Zároveň však mizí menstruační potíže nebo starosti s antikoncepcí. Různé ženy vnímají klimakterium odlišně – přibližně zde platí „pravidlo třetin“: jedna třetina žen má závažné potíže, jedna třetina má středně závažné potíže a jedna třetina nemá téměř žádné potíže.

 • Odstranění dělohy (hysterektomie)

  Odstranění dělohy (hysterektomii) lze provést v případě různých typů nádorových onemocnění, prekanceróz dělohy nebo děložního hrdla a některých nezhoubných onemocnění dělohy. Provádí se však pouze tehdy, pokud neexistují jiné možnosti léčby nebo pokud se očekává, že jejich výsledky by byly horší. Operující gynekolog má přitom k dispozici různé chirurgické techniky. Hysterektomie může mít dalekosáhlé dopady na tělesnou i duševní pohodu ženy. O provedení tohoto zákroku proto vždy rozhodují společně lékař a pacientka, s výjimkou akutních stavů.

 • Endometrióza: příčiny a příznaky

  Endometrióza je benigní (nezhoubné), často chronické onemocnění, které se může vyskytnout kdykoli mezi pubertou a menopauzou. Ačkoli v posledních několika desetiletích byl učiněn značný pokrok ve výzkumu endometriózy, patogeneze (vznik a vývoj) tohoto onemocnění stále není zcela objasněna. Dnešní medicína předpokládá, že na vzniku endometriózy se podílí několik faktorů.

Doporučené zdroje