Zhoubné nádory děložního čípku

Zdroje věnované , , příznakům, a léčbě . V příspěvcích naleznete informace, které se týkají programu nebo se dozvíte, jaká je souvislost mezi čípku a nákazou papilomaviry.

Pokračujte na původní zdroj

Zhoubné nádory děložního čípku

Více v kategorii Zhoubné nádory (rakovina)

Články na NZIP

  • Rakovina děložního čípku: prevence

    Rakovina děložního čípku je jedním z mála zhoubných nádorů, kterým lze předcházet preventivními opatřeními, jako je očkování proti HPV a pravidelné preventivní prohlídky. Pokud je rakovina děložního čípku odhalena včas, lze ji dobře léčit a v mnoha případech i vyléčit. Pokud však již má žena příznaky, zhoubný nádor je obvykle již v pokročilém stadiu, a jeho léčba je zdlouhavější a obtížnější.

  • Rakovina děložního čípku: příčiny a příznaky

    Jednoznačně nejvýznamnější příčinou vzniku rakoviny děložního čípku je dlouhodobá infekce lidským papilomavirem (HPV). Existuje velké množství různých typů HPV, avšak jen některé jsou rizikovým faktorem pro vznik zhoubného nádoru. Rakovina děložního čípku se dlouho neprojevuje žádnými příznaky. Pokud se již příznaky objeví, zhoubný nádor je obvykle v pokročilém stadiu.

  • Rakovina děložního čípku: screeningový program

    Program screeningu karcinomu děložního hrdla funguje v České republice již od roku 2008, ale až v roce 2014 (po zahájení adresného zvaní) se stal plošným a celopopulačním [1]. Teprve od ledna 2014 tak lze hovořit o systematickém a standardizovaném programu screeningu karcinomu děložního hrdla. Nejspolehlivější metodou, jak odhalit zhoubný nádor děložního hrdla ve velmi časném stadiu, je cytologický stěr. Cervikální screening zvyšuje šanci pacientek na úplné uzdravení i na přežití.

Doporučené zdroje