Počínaje rokem 2008 byl oportunní systém prevence cervikálního karcinomu postupně transformován do organizovaného Národního programu screeningu karcinomu děložního hrdla v České republice. V lednu 2008 byla definována síť akreditovaných cytologických laboratoří. Začátkem roku 2009 byl spuštěn systém sběru dat na IBA MU. Do konce roku 2011 již systém přijaly všechny akreditované laboratoře. V současné době je zaváděn informační systém pro monitorování mezinárodně doporučovaných indikátorů kvality.
Více v kategorii Dlouhodobě probíhající screening
Články na NZIP
-
Rakovina tlustého střeva a konečníku: diagnóza
Čím dříve je střevní polyp nebo kolorektální karcinom diagnostikován, tím větší je šance na úplné vyléčení. Rakovina tlustého střeva a konečníku se obvykle vyvíjí ze střevních polypů po dlouhou dobu a typické příznaky vyvolává až v pozdním stadiu. Proto mají zcela zásadní význam preventivní vyšetření, která umožňují včasné odhalení a odstranění nádoru nebo jeho prekurzorů. Pokud již existuje podezření na kolorektální karcinom, lze diagnózu potvrdit různými vyšetřovacími metodami [1].
-
Epidemiologická surveillance HIV infekce
Systematický sběr a analýza epidemiologických dat o výskytu a šíření infekce HIV v populaci, prováděný na základě zákonného zmocnění Národní referenční laboratoří pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu je podkladem pro plánování provádění a monitorování účinnosti preventivních aktivit v oblasti HIV/AIDS.
-
Rakovina děložního čípku: diagnóza
Je-li výsledek cytologického stěru abnormální, neznamená to ještě, že byly nalezeny prekancerózní (přednádorové) změny nebo dokonce nádorové buňky. Lékař však bude ženu pečlivě sledovat a může ji pozvat na některá doplňující vyšetření. Diagnóza rakoviny děložního čípku je vždy založena na biopsii.
-
Rakovina děložního čípku: screeningový program
Program screeningu karcinomu děložního hrdla funguje v České republice již od roku 2008, ale až v roce 2014 (po zahájení adresného zvaní) se stal plošným a celopopulačním [1]. Teprve od ledna 2014 tak lze hovořit o systematickém a standardizovaném programu screeningu karcinomu děložního hrdla. Nejspolehlivější metodou, jak odhalit zhoubný nádor děložního hrdla ve velmi časném stadiu, je cytologický stěr. Cervikální screening zvyšuje šanci pacientek na úplné uzdravení i na přežití.
Doporučené zdroje
-
Národní program screeningu kolorektálního karcinomu v České republice
Národní program screeningu kolorektálního karcinomu v České republice byl zahájen již v roce 2000: screeningovou metodou tehdy byl test okultního krvácení do stolice prováděný jednou za dva roky. Od roku 2009 si mohli lidé starší 55 let zvolit jako primární screeningovou metodu kolonoskopii, v roce 2020 byla věková hranice snížena na 50 let. Screeningová kolonoskopie má být prováděna jednou za deset let. Screening kolorektálního karcinomu doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO) a Rada Evropské unie. Systém pro sběr dat i monitorování jeho účinnosti jsou v souladu s mezinárodními doporučeními, které vydává Evropská komise.
-
Oficiální výsledky Národního programu screeningu karcinomu prsu za rok 2020
Dosud nejnovější výsledky Národního programu screeningu karcinomu prsu byly prezentovány v listopadu 2021 v Brně na 19. ročníku konference „Datový audit mamografického screeningu v praxi“. V průběhu posledních dekád se v ČR podařilo zásadně snížit zátěž populace karcinomem prsu – přes nárůst incidence dochází k poklesu úmrtnosti, na čemž má významnou zásluhu časnější záchyt prostřednictvím screeningového programu. Dlouhodobě se zvyšuje podíl zhoubných nádorů prsu diagnostikovaných v klinickém stadiu I, kdy je relativní 5leté přežití takřka 100 %.
-
Národní screeningové centrum
Národní screeningové centrum (NSC) je organizační jednotkou Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) se samostatnou koordinační a řídící strukturou, jehož hlavním cílem je vybudování metodického a personálního zázemí pro zavádění, realizaci a hodnocení screeningových programů v ČR. Posláním Národního screeningového centra je snížení mortality (úmrtnosti) a morbidity (nemocnosti) vážných onemocnění v České republice a zlepšení zdraví obyvatel.
-
Národní program screeningu karcinomu prsu v České republice (mamografický screening)
Národní program screeningu karcinomu prsu v České republice byl zahájen v září 2002. Od té doby byl program postupně doplněn systémem pro monitorování indikátorů kvality, který je založen na sběru a analýze dat ze všech screeningových a diagnostických vyšetření. Již dnes lze pozorovat významný dopad screeningového programu na epidemiologii karcinomu prsu v České republice. Ačkoli incidence onemocnění i nadále roste, čím dál větší podíl zhoubných nádorů je diagnostikován v méně pokročilých stadiích. Mortalita se stabilizovala a v poslední době dokonce vykazuje mírně klesající tendenci. Hodnoty časných indikátorů kvality se postupně zlepšují a z velké části splňují kritéria definovaná v evropských doporučeních.