Poškození mozku

Zdroje věnované příčinám, projevům, , a možnostem léčby poškození . Dozvíte se také, jakým způsobem může , , a psychická podpora pacienta, pomoci zmírňovat následky poškození mozku.

Pokračujte na původní zdroj

Poškození mozku

Více v kategorii Mozek a nervy

Články na NZIP

 • Cévní mozková příhoda: co to je?

  Cévní mozková příhoda vzniká následkem náhlého problému s krevním zásobením mozku. Výsledkem je, že nervové buňky (neurony) mozku nemají dostatek kyslíku ani živin a odumírají. Existuje několik mechanismů, které k této situaci mohou vést.

 • Cévní mozková příhoda: rehabilitace

  Vzít do ruky šálek, napít se z něj nebo obléci si svetr – to nejsou věci, nad kterými by se zdravý člověk musel příliš zamýšlet, protože za normálních okolností jsou takové úkony téměř stejně přirozené jako dýchání. V každodenním životě tyto činnosti často ani vědomě nevnímáme. U pacientů s mozkovou příhodou tomu tak není: každodenní jednoduché úkony a pohyby pro ně mohou představovat nepřekonatelnou překážku.

 • Organické duševní poruchy: co to je?

  Existuje řada duševních poruch podmíněných organicky. Patří mezi ně například delirium nebo demence. Organické duševní poruchy mají mezi lidmi často pověst nebezpečných onemocnění. Mozek je však schopen regenerace v mnohem větší míře, než se dříve předpokládalo, a v mnoha případech je možná alespoň částečná rehabilitace.

Doporučené zdroje

 • Syndrom karpálního tunelu

  Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě syndromu karpálního tunelu. Kde se nachází karpální tunel a jaká je jeho stavba? Kteří lidé tímto syndromem trpí, kdy je možné jej klasifikovat jako nemoc z povolání a jaký režim je doporučován po operaci karpálního tunelu? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.

  Přejít na externí zdroj
 • Mozková mrtvice

  Zdroje věnované prevenci, příčinám, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice, léčbě a následkům mrtvice. Najdete informace, jakým způsobem se postupuje a podává první pomoc v případě podezření na mrtvici. Také se dozvíte, jak probíhá rehabilitace po prodělané mrtvici.

  Přejít na externí zdroj