Parodontitida

Zdroje věnované popisu, příčině, příznakům, a léčbě (hovorově „parodontózy“).. Dozvíte se, co obsahuje , proč se tvoří a jakým způsobem správně provádět zubní hygienu a také, jak často by se mělo chodit na k a co vás čeká při návštěvě dentální hygieny.

Pokračujte na původní zdroj

Parodontitida

Více v kategorii Ústa a zuby

Články na NZIP

 • Zubní preventivní prohlídky

  První zubní preventivní prohlídka se provádí u dětí v prvním roce života mezi šestým až dvanáctým měsícem a následně dvakrát ročně u dětí a dorostu od 1 roku života do 18 let věku, zpravidla po uplynutí 5 měsíců po provedení poslední zubní preventivní prohlídky.

 • Zánět dásní (gingivitida)

  Stává se vám, že se zakousnete do jablka a zanecháte na něm červené stopy? Pak s vysokou pravděpodobností trpíte zánětem dásní neboli gingivitidou. Zubní lékaři rozlišují mezi akutní a chronickou gingivitidou. U neléčené gingivitidy hrozí riziko, že zánět přejde i na závěsný aparát zubu, tzv. parodont. Gingivitida je jedním z nejčastěji se vyskytujících onemocnění a často vede ke vzniku parodontitidy.

 • Parodontitida: co to je?

  Parodontitida je v dnešní době nejčastějším důvodem ztráty zubů v dospělém věku. Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na jiné části tkáně obklopující zub – tzv. parodont – a poškodí je, jedná se o parodontitidu (hovorově „paradentóza“).

 • Parodontitida: diagnóza a léčba

  Pro parodontitidu platí totéž, co pro většinu jiných nemocí: čím dříve je diagnostikována a léčena, tím větší má pacient šanci na uzdravení. Léčba parodontitidy si klade za cíl v maximální možné míře zabránit progresi onemocnění, a tím i dalšímu poškození a ztrátě zubů. Důležitým předpokladem úspěšné léčby je odstranění zánětu dásní i parodontu. Léčba proto začíná profesionálním ošetřením a „vyčištěním“ zubů, především od zubního kamene, které obvykle provádí dentální hygienistka.

Doporučené zdroje

 • Afty

  Co jsou afty, jak vypadají, kde se tvoří a proč vznikají? Komu se nejčastěji dělají a je možný přenos z člověka na člověka? Lze předejít těmto nepříjemným vřídkům a jaké jsou možnosti léčby? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají aftů, naleznete v uvedených příspěvcích.

  Přejít na externí zdroj