Diabetická neuropatie

Co je příčinou , jaké jsou její projevy a proč je důležité, v případě objevení příznaků této , neprodleně navštívit lékaře? Která vyšetření jsou potřebná pro určení diagnózy diabetické neuropatie a v čem spočívá její léčba? Odpovědi na otázky včetně dalších informací, které se týkají jmenovaného zdravotního problému naleznete v uvedených příspěvcích.

Pokračujte na původní zdroj

Diabetická neuropatie

Více v kategorii Diabetes (cukrovka)

Články na NZIP

 • Pohybová aktivita při onemocnění ledvin

  Postižení ledvin je poměrně časté, zvláště u diabetiků nebo pacientů s vyšším stupněm obezity a vysokým krevním tlakem. Není výjimkou, že se objeví již velmi brzy po diagnóze cukrovky. Onemocnění je zpočátku bezpříznakové, charakteristické jen zvýšenou hodnotu tzv. dusíkatých metabolitů (močovina a kreatinin) a přítomnosti bílkoviny v moči. Nicméně už v tomto stádiu je potřeba uzpůsobit nejen dietu ale i pohybovou aktivitu. Velkou chybou však je nehýbat se z obavy zhoršení postižení ledvin.

 • Cukrovka 1. typu: co to je a jak se léčí?

  Cukrovka 1. typu je závažné onemocnění, při kterém si pacient po celý svůj život musí píchat injekčně inzulin. Může vzniknout v jakémkoli věku – u novorozence i devadesátiletého. Nejčastěji vzniká v dospívání a u mladých dospělých.

 • Diabetická retinopatie

  U pacientů s cukrovkou (diabetem) se může v důsledku chronicky zvýšené glykemie postupně vyvinout tzv. mikroangiopatie, což je odborný název pro poškození nejmenších cév v sítnici. Postižený člověk zpočátku často vůbec nezaznamená sebemenší problém.

 • Zhoubné nádory a diabetes

  Diabetes (cukrovka) 1. typu je spojen s minimálním rizikem vzniku nádorů. V jedné studii byli sledováni diabetici 1. typu po dobu 20 let a nebyl zjištěn žádný zvýšený výskyt nádorů. Nedávno bylo prokázáno mírné zvýšení rizika nádorů slinivky břišní. U diabetiček 1. typu je popisována diabetická fibrózní mastopatie (zatvrdliny v prsou), jež často vede k opakovaným vyšetřováním prsou u diabetiček, riziko karcinomu však není pravděpodobně příliš vysoké.

Doporučené zdroje

 • Diabetická noha

  Zdroje věnované prevenci, příčinám, projevům, diagnostice a léčbě diabetické nohy. Co se rozumí pod pojmem syndrom diabetické nohy a proč může způsobit ohrožení na životě? Z jakého důvodu je důležitá vhodně zvolená obuv a péče o kůži a nehty na nohou? Díky vybraným příspěvkům se dozvíte, jak správně pečovat o nohy nejen při onemocnění diabetem.

  Přejít na externí zdroj
 • Časný záchyt diabetické retinopatie a makulárního edému u pacientů s diabetem 1. nebo 2. typu

  Diabetická retinopatie představuje závažnou vaskulární komplikaci diabetu vedoucí ke vzniku slepoty. Určitý stupeň diabetické retinopatie postihuje až 45 % pacientů s diabetem 1. nebo 2. typu, a navíc asi polovina pacientů s diabetickou retinopatií má současně makulární edém. Vyšetření očního pozadí jednou ročně je již zavedeno v doporučených postupech dispenzarizace pacientů s diabetem, ale toto vyšetření neabsolvuje asi 40 % pacientů. Pilotní projekt zavádí vyšetření očního pozadí bez mydriázy přímo v ambulanci dispenzarizujícího lékaře prostřednictvím sítnicové kamery. Snímky budou elektronicky odesílány k centrálnímu vyhodnocení oftalmologem. Cílem projektu je zvýšit účast pacientů s diabetem na sekundárním screeningu diabetické retinopatie, snížit riziko její progrese a minimalizovat rizika ztráty zraku.

  Přejít na externí zdroj
 • Diabetes mellitus 1. typu

  Zdroje věnované příčině, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě cukrovky 1. typu, která vzniká zejména v dětském věku. Pozornost je zaměřena také na měření hladiny krevního cukru, aplikaci inzulínu, diabetickou dietu, životosprávu a denní režim diabetika.

  Přejít na externí zdroj
 • Diabetes (cukrovka)

  Zdroje věnované příčinám, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě cukrovky. Naleznete informace o úloze inzulinu a rozdílu mezi jednotlivými typy cukrovky, vysvětlení pojmů používaných v diabetologii a doporučení, která se týkají diabetické diety a správné životosprávy diabetiků.

  Přejít na externí zdroj