Zdroje věnované popisu, příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě narkolepsie. Dozvíte se, proč potřebuje člověk spát, zda je odpolední spánek prospěšný a jak by měl vypadat správný spánkový režim nebo na koho se obrátit v případě, že spíte nepřiměřeně dlouho. Informace o poruchách spánku naleznete v uvedených příspěvcích.
Související témata: Demence: péče o blízkého, Demence: základní informace, Parkinsonova nemoc,
Více v kategorii Mozek a nervy
Články na NZIP
-
Obezita a spánek
Vztah mezi nadváhou, obezitou a spánkem je zřejmý. Občas to funguje jako začarovaný kruh. Nedostatek spánku a/nebo nepravidelný spánek vede ke zvýšenému energetickému příjmu v průběhu dne především z důvodu prevence únavy a usínání. Následně dochází k vzestupu hmotnosti a k dalšímu zhoršování kvality spánku.
-
Péče o pacienta s demencí – problémy se spánkem
Lidé s demencí mohou mít problémy se spánkem, které ovlivňují jejich životní rytmus i spánek jejich pečujících. Často dochází k převrácení rytmu aktivity a odpočinku, takže nemocný přes den pospává a v noci provádí různé činnosti; přitom může být hlučný (už není v jeho možnostech posoudit, že ruší nejen své blízké, ale třeba i sousedy). Takové chování vede k těžkostem v rodině i v okolí.
-
Spánek a zdraví
Stejně jako potrava, pití, dýchání, tak i spánek a odpočinek patří mezi základní biologické potřeby člověka a je nenahraditelný. Říká se, že jedna hodina spánku před půlnocí jsou jako dvě hodiny po půlnoci. Co můžeme udělat pro dobrý spánek?
-
Skřípání zubů (bruxismus)
Až každý pátý člověk skřípe zuby – často se tak děje nevědomě ve spánku, ale může se jednat také o vědomé skřípání zubů během dne. Skřípání zubů (bruxismus) je nejen akusticky nepříjemné, ale může také způsobit závažné poškození zubů. Příčiny mohou být různé a léčba obvykle není jednoduchá.
Doporučené zdroje
-
Poruchy spánku
Zdroje věnované příčinám, projevům a léčbě poruch spánku, zejména nespavosti, spánkovému deficitu, nočním můrám, chrápání a poruchám dýchání během spánku.
-
Syndrom karpálního tunelu
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě syndromu karpálního tunelu. Kde se nachází karpální tunel a jaká je jeho stavba? Kteří lidé tímto syndromem trpí, kdy je možné jej klasifikovat jako nemoc z povolání a jaký režim je doporučován po operaci karpálního tunelu? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.
-
Spinální svalová atrofie (informace od pacientské organizace)
Spinální svalová atrofie je onemocnění motoneuronu, tj. onemocnění neuronů, které odpovídají za vědomé pohyby svalů, jako např. běhání, pohyby hlavy a polykání. Nemoc se v populaci vyskytuje přibližně u 1 z 6000 narozených dětí a asi 1 ze 40 osob je přenašečem nemoci. Pacientská organizace SMÁci, z. s. předkládá řadu informací o této chorobě.
-
Mozková mrtvice
Zdroje věnované prevenci, příčinám, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice, léčbě a následkům mrtvice. Najdete informace, jakým způsobem se postupuje a podává první pomoc v případě podezření na mrtvici. Také se dozvíte, jak probíhá rehabilitace po prodělané mrtvici.