Narkolepsie

Zdroje věnované popisu, příčinám, příznakům, a léčbě . Dozvíte se, proč potřebuje člověk spát, zda je odpolední spánek prospěšný a jak by měl vypadat správný spánkový režim nebo na koho se obrátit v případě, že spíte nepřiměřeně dlouho. Informace o naleznete v uvedených příspěvcích.

Pokračujte na původní zdroj

Narkolepsie

Více v kategorii Mozek a nervy

Články na NZIP

 • Obezita a spánek

  Vztah mezi nadváhou, obezitou a spánkem je zřejmý. Občas to funguje jako začarovaný kruh. Nedostatek spánku a/nebo nepravidelný spánek vede ke zvýšenému energetickému příjmu v průběhu dne především z důvodu prevence únavy a usínání. Následně dochází k vzestupu hmotnosti a k dalšímu zhoršování kvality spánku.

 • Péče o pacienta s demencí – problémy se spánkem

  Lidé s demencí mohou mít problémy se spánkem, které ovlivňují jejich životní rytmus i spánek jejich pečujících. Často dochází k převrácení rytmu aktivity a odpočinku, takže nemocný přes den pospává a v noci provádí různé činnosti; přitom může být hlučný (už není v jeho možnostech posoudit, že ruší nejen své blízké, ale třeba i sousedy). Takové chování vede k těžkostem v rodině i v okolí.

 • Spánek a zdraví

  Stejně jako potrava, pití, dýchání, tak i spánek a odpočinek patří mezi základní biologické potřeby člověka a je nenahraditelný. Říká se, že jedna hodina spánku před půlnocí jsou jako dvě hodiny po půlnoci. Co můžeme udělat pro dobrý spánek?

 • Skřípání zubů (bruxismus)

  Až každý pátý člověk skřípe zuby – často se tak děje nevědomě ve spánku, ale může se jednat také o vědomé skřípání zubů během dne. Skřípání zubů (bruxismus) je nejen akusticky nepříjemné, ale může také způsobit závažné poškození zubů. Příčiny mohou být různé a léčba obvykle není jednoduchá.

Doporučené zdroje

 • Syndrom karpálního tunelu

  Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě syndromu karpálního tunelu. Kde se nachází karpální tunel a jaká je jeho stavba? Kteří lidé tímto syndromem trpí, kdy je možné jej klasifikovat jako nemoc z povolání a jaký režim je doporučován po operaci karpálního tunelu? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.

  Přejít na externí zdroj
 • Mozková mrtvice

  Zdroje věnované prevenci, příčinám, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice, léčbě a následkům mrtvice. Najdete informace, jakým způsobem se postupuje a podává první pomoc v případě podezření na mrtvici. Také se dozvíte, jak probíhá rehabilitace po prodělané mrtvici.

  Přejít na externí zdroj