Nachlazení

Zdroje věnované původcům nákazy, , cestě přenosu, projevům, a léčbě . Dozvíte se, jak posílit , ve kterém ročním období jsme nejvíce ohroženi nachlazením nebo jaký je rozdíl mezi nachlazením, a onemocněním .

Pokračujte na původní zdroj

Nachlazení

Více v kategorii Ušní, nosní a krční (ORL)

Články na NZIP

 • Alergie na prachové roztoče: příznaky a diagnóza

  Alergií na prachové roztoče přibývá. Mohou za to především moderní stavební opatření pro tepelnou izolaci: utěsněná okna snižují výměnu vzduchu a zvyšují vlhkost v místnosti. To vytváří nejlepší životní podmínky pro prachové roztoče. Největší množství alergenů vdechujeme během spánku. Typické příznaky alergie na prachové roztoče se proto objevují hlavně v noci nebo v ranních hodinách.

 • Chřipce podobné onemocnění: prevence, diagnóza a léčba

  Chřipce podobné onemocnění (ILI) je infekce horních dýchacích cest, obvykle virového původu. Typické příznaky může způsobovat více než 200 různých virů, včetně rinovirů, koronavirů, adenovirů, parainfluenza virů a respiračního syncytiálního viru. Při onemocnění podobném chřipce se rozvíjí zánět sliznic nosu, vedlejších nosních dutin a krku.

 • Rýma

  Rýma je zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny. Sliznici oslabenou nachlazením, výkyvy teplot, stavem ovzduší nebo stresem napadnou viry, případně později bakterie. Zánět způsobí zduření a překrvení sliznice, která pak omezuje průchodnost nosu a projevuje se výtokem, který může být vodnatý, hlenohnisavý nebo hnisavý. Rýmu může provázet kašel nebo další příznaky infekce horních dýchacích cest.

 • Angína

  Jako angína jsou označovány akutní záněty krčních mandlí a jejich okolí. Mohou se projevovat jako samostatné záněty, nejčastěji patrových mandlí (akutní tonzilitidy), nebo jako součást nebo komplikace zánětů horních dýchacích cest. Původcem angín jsou bakterie nebo viry. U pacientů s poruchou imunity, při chronické léčbě na potlačení imunity, u diabetiků, při AIDS nebo při chronickém průběhu (chronická tonzilitida) mohou být infekce mykotického (plísňového) původu.

Doporučené zdroje