Projevy premenstruačního syndromu, menstruační cyklus, problematika nepravidelných a bolestivých „měsíčků“, menstruační vložky, tampony a kalíšky, endometrióza a také další témata, která se týkají menstruace, najdete v uvedených příspěvcích.
Více v kategorii Ženské pohlavní hormony, menstruační cyklus
Články na NZIP
-
Poruchy menstruačního cyklu
Jako menstruační cyklus je označováno období od prvního dne menstruace do posledního dne před další menstruací. U většiny dívek začíná menstruace mezi 12. a 15. rokem života (tzv. menarche). Menstruace trvá přibližně pět až sedm dní a obvykle je nejsilnější druhý den. Menstruační cyklus se u dospělých žen obvykle opakuje každých 25 až 35 dní. Přesná délka cyklu se u jednotlivých žen liší, a ani u jedné konkrétní ženy nemusí být délka cyklu vždy konstantní.
-
Polymenorea: příliš častá menstruace
Odborný termín polymenorea znamená příliš častou menstruaci. To znamená, že interval mezi dvěma menstruačními krváceními je kratší než 25 dní. Polymenorea se obvykle objevuje krátce po první menstruaci (menarche) nebo před nástupem přechodu.
-
Menstruační potíže, bolestivá menstruace (dysmenorea)
Jako menstruaci označujeme pravidelné měsíční krvácení dívek od puberty (mezi 9. a 15. rokem života) a žen až do klimakteria. Používají se různá označení, jako např. měsíčky, menses či perioda. První menstruační krvácení se nazývá menarche. Menstruační potíže patří mezi nejčastější ženské problémy. Menstruace, která je doprovázena neobvykle silnými a křečovitými bolestmi v podbřišku, se označuje jako dysmenorea.
-
Menstruační cyklus
Určité základní znalosti o fungování ženského těla jsou výhodou například při výběru vhodné antikoncepční metody. Menstruační cyklus hraje v ženském těle významnou roli. První menstruace (menarche) se u většiny dívek objevuje v období puberty, tzn. mezi devátým a patnáctým rokem života. Ovulace se často objeví až po první menstruaci, avšak teoreticky může dívka otěhotnět již v měsíci před menarche.
Doporučené zdroje
-
Menopauza
Co je menopauza (přechod, klimakterium), proč k ní dochází a kdy zpravidla nastupuje? Jaké obtíže se mohou objevit během přechodu a které choroby ohrožují ženu po menopauze? Jakým způsobem je možné zmírnit obtíže způsobené hormonální nerovnováhou? Prochází muži také přechodem? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.