Menopauza

Co je (, ), proč k ní dochází a kdy zpravidla nastupuje? Jaké obtíže se mohou objevit během přechodu a které choroby ohrožují ženu po menopauze? Jakým způsobem je možné zmírnit obtíže způsobené hormonální nerovnováhou? Prochází muži také přechodem? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.

Pokračujte na původní zdroj

Menopauza

Články na NZIP

 • Přechod (klimakterium): tělesné a hormonální změny

  V období přechodu (klimakteria) se v těle ženy mění hormonální rovnováha. Dříve pravidelná menstruace se začíná opožďovat, až jednoho dne ustane zcela (menopauza). Během klimakteria se mohou objevit různé potíže, jako například návaly horka, poruchy spánku nebo výkyvy nálad. Zároveň však mizí menstruační potíže nebo starosti s antikoncepcí. Různé ženy vnímají klimakterium odlišně – přibližně zde platí „pravidlo třetin“: jedna třetina žen má závažné potíže, jedna třetina má středně závažné potíže a jedna třetina nemá téměř žádné potíže.

 • Přechod (klimakterium): léčba při obtížích

  Klimakterium (přechod) je součástí života každé ženy, nejedná se o nemoc. Časté potíže, jako jsou návaly horka, pocení nebo výkyvy nálad, nejsou u velké části žen natolik závažné, aby vyžadovaly léčbu, a časem zase samy odezní. Pro jiné ženy však mohou být hormonální změny velmi stresující. Přibližně jedna třetina žen má závažné potíže, jedna třetina má středně závažné potíže a jedna třetina nemá téměř žádné potíže („pravidlo třetin“).

 • Rakovina prsu: prevence

  Lze rakovině prsu předejít? V tomto článku se dočtete stručné shrnutí nejnovějších vědeckých poznatků na toto téma. Na vzniku zhoubných nádorů prsu se podílí řada různých faktorů. Mezi vědecky dobře podložené rizikové faktory patří věk, vliv některých hormonů, dále strava, pohyb a genetická predispozice (rodinná zátěž). Ovlivnit se dají jen některé z těchto rizikových faktorů. Riziko vzniku zhoubného nádoru prsu se také liší v závislosti na individuálních předpokladech. Dodržováním zásad zdravého životního stylu však lze v každém případě předcházet vzniku nejen zhoubných nádorů, ale i dalších chronických onemocnění, jako jsou například srdečně-cévní onemocnění nebo metabolické poruchy.

 • Přechod (klimakterium): příznaky

  Hormonální změny během klimakteria (přechodu) nemusí být vždy spojeny s obtížemi. U některých žen přechod probíhá tak nenápadně, že si jej téměř nevšimnou. Jiné ženy naopak pociťují zřetelné tělesné příznaky. Někdy se stává i to, že žena si klimakterium neuvědomí, dokud úplně neustane menstruace. Přibližně zde platí „pravidlo třetin“: jedna třetina žen má závažné potíže, jedna třetina má středně závažné potíže a jedna třetina nemá téměř žádné potíže.

Doporučené zdroje