Kýla

Zdroje věnované popisu, příčině, projevům, a léčbě . Můžete se dozvědět, jaké rozlišujeme druhy kýly, který druh se u dospělého člověka vyskytuje nejčastěji a jaké riziko představuje neléčená kýla.

Pokračujte na původní zdroj

Kýla

Související témata: Stomie


Více v kategorii Trávicí systém

Články na NZIP

 • Stomie: příprava na operaci

  Pokud aktuální zdravotní stav pacienta anebo zranění brání správnému fungování střev anebo močového měchýře, čeká ho operace, při které mu bude vyvedena stomie. V České republice nyní žije asi 15 tisíc stomiků. 

 • Komplikace při stomii

  Přestože se pomůcky pro stomii neustále zdokonalují, mohou se pacienti potýkat s nepříjemnými komplikacemi. Může například dojít k uvolnění, netěsnosti a následnému úniku obsahu sběrného sáčku. Právě pro tyto případy by měl stomik s sebou stále nosit náhradní soupravu. 

 • Vývojová dysplazie kyčelního kloubu

  U dysplazie kyčelního kloubu (kyčelní dysplazie, dysplasia coxae congenita, vrozená luxace kyčle) jde často o vrozenou malformaci: jamka kyčelního kloubu je příliš malá, případně nedostatečně hluboká. Trpí jí až 4 % novorozenců. V extrémních případech může hlavice kosti stehenní částečně nebo úplně vypadávat z jamky. V těchto případech se mluví o subluxaci, případně luxaci, kyčelního kloubu.

 • Léčba obezity: chirurgie

  Chirurgická léčba obézních nemocných se nazývá bariatrická chirurgie – hovoříme o bariatrických výkonech. Bylo opakovaně prokázáno, že snížení hmotnosti o 5–10 % stávající hodnoty a její dlouhodobé udržení či další redukce hmotnosti vede ke snížení morbidity (nemocnosti) a mortality (úmrtnosti) především na kardiovaskulární onemocnění.

Doporučené zdroje

 • Anemie

  Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě chudokrevnosti (anemie). Jaké jsou nejznámější druhy anemie, která onemocnění zpravidla chudokrevnost doprovází a jakou úlohu hraje při anemii strava? Odpovědi na tyto otázky naleznete v shromážděných příspěvcích.

  Přejít na externí zdroj
 • Biopsie

  Co je biopsie a v jakém případě ji lékař požaduje? Jaké typy biopsie se provádějí? Jak probíhají některé druhy biopsie a jaké zdravotní komplikace mohou v některých případech nastat? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají daného tématu, naleznete v uvedených zdrojích.

  Přejít na externí zdroj
 • Endoskopie

  K čemu slouží endoskopie a co umožňuje? Ve kterých oborech se tato vyšetřovací metoda používá a je třeba se jí obávat? Jaké existují druhy endoskopie? Odpovědi na tyto otázky a další informace, které se týkají jednotlivých endoskopických vyšetření, naleznete v uvedených zdrojích.

  Přejít na externí zdroj
 • Zhoubné nádory dělohy

  Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, projevům, diagnostice a léčbě rakoviny dělohy. Můžete se dozvědět, jaké druhy nádorů dělohy se rozlišují, která věková skupina je rakovinou dělohy nejvíce ohrožena a zda je po odstranění dělohy, nějakým způsobem omezen život ženy.

  Přejít na externí zdroj