Křečové žíly

Zdroje věnované příčinám, , , průběhu vyšetření a léčbě , včetně různých metod jejich odstranění. Pozornost je věnována podpůrným prostředkům, které jsou doporučovány při postižení nohou křečovými .

Pokračujte na původní zdroj

Křečové žíly

Více v kategorii Srdce, krevní oběh a cévy

Články na NZIP

 • Křečové žíly v těhotenství

  Vznik křečových žil během těhotenství není ničím neobvyklým. Důvodem jsou změny v hormonální rovnováze a v cévním systému. Pokud již existuje vrozená predispozice ke křečovým žilám, během těhotenství je jejich rozvoj pravděpodobný, neboť toto období představuje „živnou půdu“ pro vznik varixů.

 • Žilní systém: co to je?

  V těle dospělého obíhá asi pět až šest litrů krve. V krevním řečišti zajišťují tepny přenos krve bohaté na kyslík ze srdce do celého těla. Hlavním úkolem žil je naopak sbírat odkysličenou krev z orgánů, svalů, kůže a kostí a dopravovat ji zpět do srdce. Celkový objem přepravený žilami u dospělého člověka je přibližně 7 000 litrů denně. Největší zátěž musí překonávat žíly na nohou, které tvrdě pracují proti gravitaci.

 • Zánět povrchových žil

  Zánět povrchových žil je akutní zánět žilní stěny, který může být spojen i s tvorbou krevních sraženin v povrchových žilách. Jedná se o časté onemocnění, které často vzniká na podkladě existence křečových žil: více než 90 procent veškerých zánětů povrchových žil se nachází v křečových žilách. Postiženo je 30 až 40 procent pacientů se závažnými křečovými žilami, ženy častěji než muži.

 • Křečové žíly: příčiny a příznaky

  Křečové žíly (varixy) jsou zvětšené, klikaté a uzlovité povrchové žíly. Křečové žíly nemají ve skutečnosti nic společného se slovem „křeč“, jedná se o zkomoleninu převzatou z němčiny. Primárně jsou postiženy žíly nohou. Křečové žíly jsou velmi častým onemocněním, jejich výskyt se s věkem zvyšuje. Ženy jsou postiženy častěji než muži.

Doporučené zdroje