Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, komplikacím, průběhu vyšetření a léčbě křečových žil, včetně různých metod jejich odstranění. Pozornost je věnována podpůrným prostředkům, které jsou doporučovány při postižení nohou křečovými žilami.
Související témata: Cévní mozková příhoda, Chlopenní vady, Infarkt myokardu a angina pectoris, Jiná onemocnění kardiovaskulárního systému, Onemocnění lymfatických cév, Onemocnění srdečního svalu, Onemocnění tepen, Onemocnění žil, Poruchy srdečního rytmu (arytmie), Srdečně-cévní onemocnění: výživa a pohyb, Srdeční selhání, Vrozené srdeční vady, Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Více v kategorii Srdce, krevní oběh a cévy
Články na NZIP
-
Křečové žíly v těhotenství
Vznik křečových žil během těhotenství není ničím neobvyklým. Důvodem jsou změny v hormonální rovnováze a v cévním systému. Pokud již existuje vrozená predispozice ke křečovým žilám, během těhotenství je jejich rozvoj pravděpodobný, neboť toto období představuje „živnou půdu“ pro vznik varixů.
-
Žilní systém: co to je?
V těle dospělého obíhá asi pět až šest litrů krve. V krevním řečišti zajišťují tepny přenos krve bohaté na kyslík ze srdce do celého těla. Hlavním úkolem žil je naopak sbírat odkysličenou krev z orgánů, svalů, kůže a kostí a dopravovat ji zpět do srdce. Celkový objem přepravený žilami u dospělého člověka je přibližně 7 000 litrů denně. Největší zátěž musí překonávat žíly na nohou, které tvrdě pracují proti gravitaci.
-
Zánět povrchových žil
Zánět povrchových žil je akutní zánět žilní stěny, který může být spojen i s tvorbou krevních sraženin v povrchových žilách. Jedná se o časté onemocnění, které často vzniká na podkladě existence křečových žil: více než 90 procent veškerých zánětů povrchových žil se nachází v křečových žilách. Postiženo je 30 až 40 procent pacientů se závažnými křečovými žilami, ženy častěji než muži.
-
Křečové žíly: příčiny a příznaky
Křečové žíly (varixy) jsou zvětšené, klikaté a uzlovité povrchové žíly. Křečové žíly nemají ve skutečnosti nic společného se slovem „křeč“, jedná se o zkomoleninu převzatou z němčiny. Primárně jsou postiženy žíly nohou. Křečové žíly jsou velmi častým onemocněním, jejich výskyt se s věkem zvyšuje. Ženy jsou postiženy častěji než muži.
Doporučené zdroje
-
Nemoci žil dolních končetin
Jaké choroby nejčastěji postihují žíly dolních končetin a jakým způsobem je možné jim předcházet? Zdroje věnované prevenci, rizikovým faktorům, příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě křečových žil, bércových vředů, hluboké žilní trombózy a otoků nohou.
-
Cholesterol
Zdroje věnované úloze cholesterolu v našem těle, zdravotním rizikům, která přináší vysoká hladina cholesterolu v krvi, vlivu stravy na hladinu cholesterolu a radám, které se týkají stravování.
-
Poruchy srdečního rytmu (arytmie)
Zdroje věnované příčinám, diagnostice, projevům a léčbě srdeční arytmie. Dozvíte se, z jakého důvodu dochází k poruchám srdečního rytmu, pro koho představují tyto poruchy zdravotní riziko a jaké typy srdečních arytmií se rozlišují.
-
Transplantace srdce
Kdy byla poprvé provedena transplantace srdce? Pro koho je operace vhodná a jakou vyžaduje přípravu? Kde se tato unikátní operace provádí a jak probíhá? Která opatření následují po operačním výkonu a jak se žije lidem s transplantovaným srdcem? Informace, které se týkají transplantace srdce naleznete v uvedených zdrojích.