Hypertenze (vysoký krevní tlak)

Zdroje věnované , , příznakům, a léčbě , zdravotním rizikům, ke kterým vede a měření krevního tlaku v domácím prostředí.

Pokračujte na původní zdroj

Hypertenze (vysoký krevní tlak)

Více v kategorii Srdce, krevní oběh a cévy

Články na NZIP

  • Pohybová aktivita při onemocnění ledvin

    Postižení ledvin je poměrně časté, zvláště u diabetiků nebo pacientů s vyšším stupněm obezity a vysokým krevním tlakem. Není výjimkou, že se objeví již velmi brzy po diagnóze cukrovky. Onemocnění je zpočátku bezpříznakové, charakteristické jen zvýšenou hodnotu tzv. dusíkatých metabolitů (močovina a kreatinin) a přítomnosti bílkoviny v moči. Nicméně už v tomto stádiu je potřeba uzpůsobit nejen dietu ale i pohybovou aktivitu. Velkou chybou však je nehýbat se z obavy zhoršení postižení ledvin.

  • Vysoký krevní tlak (hypertenze): léčba

    Při jakékoli hypertenzi by měla základní terapii představovat opatření ke zlepšení životního stylu. U čtvrtiny postižených s mírnou hypertenzí jsou tato opatření sama o sobě dostatečná k tomu, aby se krevní tlak normalizoval. U všech ostatních forem je nicméně nutná i medikamentózní léčba. K nejdůležitějším pilířům změny životního stylu pak patří snížení tělesné hmotnosti, redukce stresu, dostatek pohybu, správná výživa a omezení užívání látek, jako jsou alkohol či nikotin (nebo ještě lépe úplné skoncování s těmito návyky).

  • Vysoký krevní tlak (hypertenze): co to je?

    Tlak, pod kterým krev protéká tepnami, se nazývá arteriální tlak. Jeho úroveň závisí na síle srdce, odporu v cévách (tzv. periferní odpor), pružnosti cév a na regulačních systémech těla. Dlouhodobé zvýšení tohoto krevního tlaku, které může vést mimo jiné k poškození cév, se v odborné terminologii označuje jako hypertenze nebo arteriální hypertenze.

Doporučené zdroje