Zdroje věnované prevenci, rizikovým faktorům, příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě žilní trombózy a plicní embolie. Jakým způsobem spolu souvisí žilní trombóza a plicní embolie? Proč může dojít při cestování k žilní trombóze a jak se můžete před ní chránit? Odpovědi na tyto a další otázky týkající se trombo-embolické nemoci, se dozvíte z uvedených příspěvků.
Související témata: Cévní mozková příhoda, Chlopenní vady, Infarkt myokardu a angina pectoris, Jiná onemocnění kardiovaskulárního systému, Onemocnění lymfatických cév, Onemocnění srdečního svalu, Onemocnění tepen, Onemocnění žil, Poruchy srdečního rytmu (arytmie), Srdečně-cévní onemocnění: výživa a pohyb, Srdeční selhání, Vrozené srdeční vady, Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Více v kategorii Srdce, krevní oběh a cévy
Články na NZIP
-
Plicní embolie
Při plicní embolii dochází k částečnému nebo úplnému ucpání plicní tepny nebo některé z jejich větví. Nejčastěji je to způsobeno krevní sraženinou, která se uvolní od žilní stěny (prakticky kdekoliv v těle) a skrze srdce se dostane do plicního oběhu. Jedná se o poměrně častou, ale potenciálně velmi závažnou, poruchu plicního oběhu. V 90 % případů se zároveň s plicní embolií objevuje také hluboká žilní trombóza v nohou nebo v pánevní oblasti, někdy se objevuje i povrchový zánět žil.
-
Hluboká žilní trombóza: diagnóza a léčba
Pokud není žilní trombóza včas diagnostikována, existuje riziko potenciálně život ohrožujících komplikací. Mezi ně patří vznik další žilní trombózy či plicní embolie, stejně jako dlouhodobé poškození tkání. Pokud existuje podezření na hlubokou žilní trombózu (HŽT), je nutné okamžitě vyhledat lékaře, aby diagnózu potvrdil nebo vyloučil. Náhlý jednostranný otok nohou, případně spojený s pocitem napětí nebo „bolavými svaly“, stejně jako táhlé bolesti, které se při ležení snižují, jsou znamením, že by pacient měl okamžitě vyhledat lékaře. Bolestivost může být pociťována i při působení tlaku na lýtko nebo chodidlo.
-
Zánět povrchových žil
Zánět povrchových žil je akutní zánět žilní stěny, který může být spojen i s tvorbou krevních sraženin v povrchových žilách. Jedná se o časté onemocnění, které často vzniká na podkladě existence křečových žil: více než 90 procent veškerých zánětů povrchových žil se nachází v křečových žilách. Postiženo je 30 až 40 procent pacientů se závažnými křečovými žilami, ženy častěji než muži.
-
Hluboká žilní trombóza: příčiny a příznaky
Vznik krevní sraženiny (trombózy) je obvykle důsledkem spolupůsobení několika faktorů, ať už dědičných nebo vnějších. Trombóza může vzniknout v kterékoli žíle v těle, ale nejčastěji vzniká v žilách nohou a pánevní oblasti. Nemusí způsobit žádné obtíže, ale může se projevovat i zcela jasnými výraznými příznaky. Správná opatření mohou riziko vzniku hluboké žilní trombózy (HŽT) výrazně snížit.
Doporučené zdroje
-
Cholesterol
Zdroje věnované úloze cholesterolu v našem těle, zdravotním rizikům, která přináší vysoká hladina cholesterolu v krvi, vlivu stravy na hladinu cholesterolu a radám, které se týkají stravování.
-
Poruchy srdečního rytmu (arytmie)
Zdroje věnované příčinám, diagnostice, projevům a léčbě srdeční arytmie. Dozvíte se, z jakého důvodu dochází k poruchám srdečního rytmu, pro koho představují tyto poruchy zdravotní riziko a jaké typy srdečních arytmií se rozlišují.
-
Lymfedém
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě lymfedému. Kde se nejčastěji vyskytuje a která onemocnění může doprovázet lymfatický otok či jaké mohou být jeho komplikace? Jaký význam má při uvedených potížích lymfodrenáž, rehabilitace nebo tejpování? Odpovědi na tyto otázky naleznete v uvedených příspěvcích.
-
Transplantace srdce
Kdy byla poprvé provedena transplantace srdce? Pro koho je operace vhodná a jakou vyžaduje přípravu? Kde se tato unikátní operace provádí a jak probíhá? Která opatření následují po operačním výkonu a jak se žije lidem s transplantovaným srdcem? Informace, které se týkají transplantace srdce naleznete v uvedených zdrojích.