Embolie a trombóza

Zdroje věnované , , příčinám, příznakům, a léčbě a . Jakým způsobem spolu souvisí žilní trombóza a plicní embolie? Proč může dojít při cestování k žilní trombóze a jak se můžete před ní chránit? Odpovědi na tyto a další otázky týkající se trombo-embolické nemoci, se dozvíte z uvedených příspěvků.

Pokračujte na původní zdroj

Embolie a trombóza

Více v kategorii Srdce, krevní oběh a cévy

Články na NZIP

 • Plicní embolie

  Při plicní embolii dochází k částečnému nebo úplnému ucpání plicní tepny nebo některé z jejich větví. Nejčastěji je to způsobeno krevní sraženinou, která se uvolní od žilní stěny (prakticky kdekoliv v těle) a skrze srdce se dostane do plicního oběhu. Jedná se o poměrně častou, ale potenciálně velmi závažnou, poruchu plicního oběhu. V 90 % případů se zároveň s plicní embolií objevuje také hluboká žilní trombóza v nohou nebo v pánevní oblasti, někdy se objevuje i povrchový zánět žil.

 • Hluboká žilní trombóza: diagnóza a léčba

  Pokud není žilní trombóza včas diagnostikována, existuje riziko potenciálně život ohrožujících komplikací. Mezi ně patří vznik další žilní trombózy či plicní embolie, stejně jako dlouhodobé poškození tkání. Pokud existuje podezření na hlubokou žilní trombózu (HŽT), je nutné okamžitě vyhledat lékaře, aby diagnózu potvrdil nebo vyloučil. Náhlý jednostranný otok nohou, případně spojený s pocitem napětí nebo „bolavými svaly“, stejně jako táhlé bolesti, které se při ležení snižují, jsou znamením, že by pacient měl okamžitě vyhledat lékaře. Bolestivost může být pociťována i při působení tlaku na lýtko nebo chodidlo.

 • Zánět povrchových žil

  Zánět povrchových žil je akutní zánět žilní stěny, který může být spojen i s tvorbou krevních sraženin v povrchových žilách. Jedná se o časté onemocnění, které často vzniká na podkladě existence křečových žil: více než 90 procent veškerých zánětů povrchových žil se nachází v křečových žilách. Postiženo je 30 až 40 procent pacientů se závažnými křečovými žilami, ženy častěji než muži.

 • Hluboká žilní trombóza: příčiny a příznaky

  Vznik krevní sraženiny (trombózy) je obvykle důsledkem spolupůsobení několika faktorů, ať už dědičných nebo vnějších. Trombóza může vzniknout v kterékoli žíle v těle, ale nejčastěji vzniká v žilách nohou a pánevní oblasti. Nemusí způsobit žádné obtíže, ale může se projevovat i zcela jasnými výraznými příznaky. Správná opatření mohou riziko vzniku hluboké žilní trombózy (HŽT) výrazně snížit.

Doporučené zdroje