Diabetes (cukrovka)

Zdroje věnované příčinám, příznakům, , a léčbě . Naleznete informace o úloze a rozdílu mezi jednotlivými typy cukrovky, vysvětlení pojmů používaných v a doporučení, která se týkají a správné životosprávy diabetiků.

Pokračujte na původní zdroj

Diabetes (cukrovka)

Více v kategorii Diabetes (cukrovka)

Články na NZIP

 • Cukrovka (diabetes) v těhotenství

  Vyskytne-li se u ženy cukrovka (diabetes) během těhotenství, jedná se o jednu ze tří variant onemocnění. Těhotná buď může mít cukrovku 1. typu nebo 2. typu již před těhotenstvím, nebo může vyšší glykemie vzniknout až během gravidity: v takovém případě hovoříme o gestačním diabetu (těhotenské cukrovce).

 • Cukrovka 1. typu: co to je a jak se léčí?

  Cukrovka 1. typu je závažné onemocnění, při kterém si pacient po celý svůj život musí píchat injekčně inzulin. Může vzniknout v jakémkoli věku – u novorozence i devadesátiletého. Nejčastěji vzniká v dospívání a u mladých dospělých.

 • Cukrovka 2. typu: co to je a jak se léčí?

  Diabetes 2. typu je v současnosti jedním z nejzávažnějších onemocnění hromadného výskytu. Diabetiků v celém světě významně přibývá. Dnes dosahuje výskyt diabetu v České republice kolem 10 % a přibližně každý třetí občan ČR pravděpodobně cukrovkou 2. typu během svého života onemocní. Významná je proto prevence diabetu 2. typu (viz samostatný článek).

 • Dieta u cukrovky 1. typu

  V minulosti bývala často uváděna jen jedna diabetická dieta. Dnes víme, že neexistuje jedna dieta pro všechny typy cukrovky, proto v tomto hesle vždy zdůrazňujeme odchylky diety při cukrovce 1. typu od diety při cukrovce 2. typu.

Doporučené zdroje

 • Diabetes mellitus 1. typu

  Zdroje věnované příčině, příznakům, komplikacím, diagnostice a léčbě cukrovky 1. typu, která vzniká zejména v dětském věku. Pozornost je zaměřena také na měření hladiny krevního cukru, aplikaci inzulínu, diabetickou dietu, životosprávu a denní režim diabetika.

  Přejít na externí zdroj
 • Diabetická noha

  Zdroje věnované prevenci, příčinám, projevům, diagnostice a léčbě diabetické nohy. Co se rozumí pod pojmem syndrom diabetické nohy a proč může způsobit ohrožení na životě? Z jakého důvodu je důležitá vhodně zvolená obuv a péče o kůži a nehty na nohou? Díky vybraným příspěvkům se dozvíte, jak správně pečovat o nohy nejen při onemocnění diabetem.

  Přejít na externí zdroj
 • Diabetická neuropatie

  Co je příčinou diabetické neuropatie, jaké jsou její projevy a proč je důležité, v případě objevení příznaků této komplikace diabetu, neprodleně navštívit lékaře? Která vyšetření jsou potřebná pro určení diagnózy diabetické neuropatie a v čem spočívá její léčba? Odpovědi na otázky včetně dalších informací, které se týkají jmenovaného zdravotního problému naleznete v uvedených příspěvcích.

  Přejít na externí zdroj