Zdroje věnované rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě dětské mozkové obrny. Prostřednictvím příspěvků se dozvíte, která onemocnění se označují termínem dětská mozková obrna, z jakého důvodu se na její léčbě musí podílet specialisté z různých oborů a jaké komplikace provázejí toto onemocnění.
Související témata: Demence: péče o blízkého, Demence: základní informace, Parkinsonova nemoc,
Více v kategorii Mozek a nervy
Články na NZIP
-
Tetanus
Původcem je bakterie Clostridium tetani, která produkuje neurotoxin vyvolávající onemocnění zvané tetanus (strnutí šíje). Projevuje se výraznými tonickými křečemi příčně pruhovaného svalstva. Bez lékařské pomoci (chirurgické ošetření rány, podání antibiotik, séra) končí často úmrtím v důsledku zástavy srdce nebo kolapsu dýchacího systému.
-
Záškrt (difterie)
Záškrt je znám od starověku a před zavedením očkování patřil k hlavním příčinám dětské nemocnosti a úmrtnosti. Nejčastěji se projevuje jako těžká angina s šedavými pablánami, které vedou ke zúžení hrtanu i hltanu a k dušení. Původcem onemocnění jsou bakterie Corynebacterium diphteriae, případně zvířecí druhy Corynebacterium ulcerans a Corynebacterium pseudotuberculosis.
-
Očkování při cestách do zahraničí
Při cestování do zahraničí je očkování důležitou ochranou před vybranými infekčními onemocněními. Očkování se týká nejen dospělých osob, ale i dětí a adolescentů. Kromě rutinního očkování musí cestovatel do vybraných destinací absolvovat očkování povinná a dle vlastního rozhodnutí může absolvovat očkování doporučená. Očkování při cestách do zahraničí provádějí specializovaná pracoviště, tzv. střediska očkování a cestovní medicíny. Některá očkování dětí a dospělých do zahraničí může zajistit i praktický lékař pro děti a dorost (PLDD) nebo praktický lékař pro dospělé.
-
Přenosná dětská obrna (poliomyelitida)
Přenosná dětská obrna (poliomyelitida) je vysoce nakažlivé virové onemocnění nervového systému, které postihuje míchu, a které může způsobit celoživotní ochrnutí a někdy i smrt. Před zahájením očkování u nás onemocněly poliomyelitidou stovky dětí, desítky zemřely.
Doporučené zdroje
-
Syndrom karpálního tunelu
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě syndromu karpálního tunelu. Kde se nachází karpální tunel a jaká je jeho stavba? Kteří lidé tímto syndromem trpí, kdy je možné jej klasifikovat jako nemoc z povolání a jaký režim je doporučován po operaci karpálního tunelu? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.
-
Spinální svalová atrofie (informace od pacientské organizace)
Spinální svalová atrofie je onemocnění motoneuronu, tj. onemocnění neuronů, které odpovídají za vědomé pohyby svalů, jako např. běhání, pohyby hlavy a polykání. Nemoc se v populaci vyskytuje přibližně u 1 z 6000 narozených dětí a asi 1 ze 40 osob je přenašečem nemoci. Pacientská organizace SMÁci, z. s. předkládá řadu informací o této chorobě.
-
Poruchy spánku
Zdroje věnované příčinám, projevům a léčbě poruch spánku, zejména nespavosti, spánkovému deficitu, nočním můrám, chrápání a poruchám dýchání během spánku.
-
Mozková mrtvice
Zdroje věnované prevenci, příčinám, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice, léčbě a následkům mrtvice. Najdete informace, jakým způsobem se postupuje a podává první pomoc v případě podezření na mrtvici. Také se dozvíte, jak probíhá rehabilitace po prodělané mrtvici.