Zdroje věnované příčinám, příznakům a rizikovým faktorům demence. Najdete praktické rády, jak komunikovat s osobou trpící demencí a co obnáší péče o takto postiženou osobu.
Související témata: Demence: péče o blízkého, Demence: základní informace, Parkinsonova nemoc,
Více v kategorii Mozek a nervy
Články na NZIP
-
Péče o pacienta s demencí – jak nemocného zastupovat
Demence působí postupný zánik orientace v praktických záležitostech i degradaci „zdravého úsudku“, který nás za běžných podmínek chrání před nerozumnými rozhodnutími, jaká by poškodila naše zájmy. Nemocný často není schopen své zájmy zodpovědně hájit, proto je třeba i vhodně využít zákonem nabízených nástrojů k jeho ochraně.
-
Dementia I.O.V., z.ú.
Smyslem činnosti organizace Dementia I.O.V., z.ú. je působení v oblasti veřejné osvěty, vzdělávání, poradenství a podpory jak neformálních pečujících, tak i institucí, které poskytují péči seniorům trpícím Alzheimerovou nemocí (nebo jiným typem demence). Organizace se zaměřuje především na organizování odborných diskusí, odborných vzdělávacích akcí i neformálního vzdělávání, konzultačních a osvětových aktivit.
-
Demence: různá stadia
V průběhu onemocnění demencí se rozsah kognitivních poruch zvyšuje. Kromě toho narůstá i nutnost podpory pacienta v běžných každodenních činnostech a potřeba péče. Mění se rovněž příznaky onemocnění. Stupně demence se často dělí podle průběhu onemocnění na tři stupně závažnosti, a to podle ztráty samostatnosti a schopnosti komunikovat.
-
Péče o pacienta s demencí – podpora nemocného v rozhodování
Je velmi důležité podporovat člověka s demencí v tom, aby činil vlastní rozhodnutí. Stejně jako všichni ostatní mají i lidé s demencí právo podílet se na rozhodnutích, která se týkají jejich života. S postupujícím onemocněním se však rozhodování může stávat obtížným, což někdy vede k tomu, že veškerá rozhodnutí za nemocného převezmou příbuzní. Dokud je to možné, měl by nemocný rozhodovat samostatně, i když časem třeba jen v dílčích záležitostech.
Doporučené zdroje
-
Syndrom karpálního tunelu
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě syndromu karpálního tunelu. Kde se nachází karpální tunel a jaká je jeho stavba? Kteří lidé tímto syndromem trpí, kdy je možné jej klasifikovat jako nemoc z povolání a jaký režim je doporučován po operaci karpálního tunelu? Nejen těmito otázkami se zabývají uvedené příspěvky.
-
Spinální svalová atrofie (informace od pacientské organizace)
Spinální svalová atrofie je onemocnění motoneuronu, tj. onemocnění neuronů, které odpovídají za vědomé pohyby svalů, jako např. běhání, pohyby hlavy a polykání. Nemoc se v populaci vyskytuje přibližně u 1 z 6000 narozených dětí a asi 1 ze 40 osob je přenašečem nemoci. Pacientská organizace SMÁci, z. s. předkládá řadu informací o této chorobě.
-
Poruchy spánku
Zdroje věnované příčinám, projevům a léčbě poruch spánku, zejména nespavosti, spánkovému deficitu, nočním můrám, chrápání a poruchám dýchání během spánku.
-
Mozková mrtvice
Zdroje věnované prevenci, příčinám, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice, léčbě a následkům mrtvice. Najdete informace, jakým způsobem se postupuje a podává první pomoc v případě podezření na mrtvici. Také se dozvíte, jak probíhá rehabilitace po prodělané mrtvici.