Zdroje věnované prevenci, příčinám, projevům, diagnostice a léčbě cirhózy jater. K jakým změnám dochází při jaterní cirhóze a kdo je tímto onemocněním nejvíce ohrožen? Která další nemoc může postihnout játra a jaké jsou hlavní zásady jaterní diety? Díky uvedeným zdrojům vám pomůžeme odpovědět na tyto otázky.
Související témata: Stomie
Více v kategorii Trávicí systém
Články na NZIP
-
Šeroslepost
K vidění za šera a za tmy jsou zapotřebí speciální světločivé buňky v sítnici, tzv. tyčinky (viz článek Oko: struktura a funkce). Ty zprostředkovávají černobílé vidění. Pokud je funkce těchto buněk i jen částečně narušena, je schopnost vidění za šera a za tmy omezená. Pokud tyto buňky přestanou fungovat úplně, je postižený člověk šeroslepý.
-
Dieta při jaterních onemocněních
Játra jsou nejdůležitějším metabolickým orgánem. Z dietních vlivů je nejvýznamnější toxické alkoholové postižení. Přes metabolický význam jater je zajímavé, jak málo jsou ovlivněna dietním příjmem; výjimkou je jaterní steatóza (ztučnění jater) typická pro metabolický syndrom, obezitu a diabetes (cukrovku). Tato tzv. nealkoholická steatohepatitida může zejména u diabetiků přecházet do cirhózy.
-
Vitamin B3 (niacin)
Vitamin B3 neboli niacin patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Je součástí mnoha důležitých koenzymů a významně se podílí na metabolismu sacharidů, lipidů a proteinů, a také na energetickém metabolismu. Kromě toho hraje důležitou roli při opravách DNA uvnitř buněk, dále se uplatňuje při dělení buněk a podílí se na správném fungování imunitního systému. Niacin je souhrnné označení pro nikotinamid a kyselinu nikotinovou, které se v těle mohou vzájemně přeměňovat. Lidský organismus si niacin dokáže vyrobit i sám.
-
Pleura (pohrudnice) a pleurální dutina
Pleura neboli pohrudnice je tenká blána, která vystýlá hrudní dutinu. Pohrudnice se skládá ze dvou vrstev (listů): viscerální pleura (poplicnice, útrobní pohrudnice) pokrývá plíce, zatímco parietální pleura (nástěnná pohrudnice) pokrývá zevnitř stěnu hrudní dutiny, tzn. nachází se „na vnitřní straně žeber“.
Doporučené zdroje
-
Dráždivý tračník
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě dráždivého tračníku. Jak souvisí syndrom dráždivého tračníku s psychikou, co ovlivňuje stav střev a které změny v životosprávě mohou pomoci při zmiňovaných potížích? Odpovědi na tyto otázky najdete v uvedených příspěvcích.
-
Zánět slinivky břišní (pankreatitida)
Zdroje věnované příčinám, diagnostice projevům a léčbě akutní a chronické pankreatitidy (zánět slinivky). Dalšími probíranými tématy jsou stavba a funkce slinivky nebo dietní zásady při jejím zánětu.
-
Onemocnění žlučníku a žlučových cest
Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a léčbě nemocí žlučníku a žlučových cest. Jakou úlohu má žlučník, proč vznikají žlučové kameny, kdy je nutná operace žlučníků a co obnáší žlučníková dieta? Těmto a také dalším otázkám jsou věnovány následující příspěvky.
-
Transplantace jater
K čemu slouží játra, kde se nacházejí a jak se projevuje jejich poškození? Za jakých okolností je vhodné podstoupit transplantaci jater a co vše obnáší tento operační výkon? Která opatření je třeba dodržovat po samotné transplantaci? Informace, které se týkají transplantace jater naleznete v uvedených zdrojích.