Cirhóza jater

Zdroje věnované , příčinám, projevům, a léčbě . K jakým změnám dochází při a kdo je tímto onemocněním nejvíce ohrožen? Která další nemoc může postihnout játra a jaké jsou hlavní zásady jaterní diety? Díky uvedeným zdrojům vám pomůžeme odpovědět na tyto otázky.

Pokračujte na původní zdroj

Cirhóza jater

Související témata: Stomie


Více v kategorii Trávicí systém

Články na NZIP

 • Šeroslepost

  K vidění za šera a za tmy jsou zapotřebí speciální světločivé buňky v sítnici, tzv. tyčinky (viz článek Oko: struktura a funkce). Ty zprostředkovávají černobílé vidění. Pokud je funkce těchto buněk i jen částečně narušena, je schopnost vidění za šera a za tmy omezená. Pokud tyto buňky přestanou fungovat úplně, je postižený člověk šeroslepý.

 • Dieta při jaterních onemocněních

  Játra jsou nejdůležitějším metabolickým orgánem. Z dietních vlivů je nejvýznamnější toxické alkoholové postižení. Přes metabolický význam jater je zajímavé, jak málo jsou ovlivněna dietním příjmem; výjimkou je jaterní steatóza (ztučnění jater) typická pro metabolický syndrom, obezitu a diabetes (cukrovku). Tato tzv. nealkoholická steatohepatitida může zejména u diabetiků přecházet do cirhózy.

 • Vitamin B3 (niacin)

  Vitamin B3 neboli niacin patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Je součástí mnoha důležitých koenzymů a významně se podílí na metabolismu sacharidů, lipidů a proteinů, a také na energetickém metabolismu. Kromě toho hraje důležitou roli při opravách DNA uvnitř buněk, dále se uplatňuje při dělení buněk a podílí se na správném fungování imunitního systému. Niacin je souhrnné označení pro nikotinamid a kyselinu nikotinovou, které se v těle mohou vzájemně přeměňovat. Lidský organismus si niacin dokáže vyrobit i sám.

 • Pleura (pohrudnice) a pleurální dutina

  Pleura neboli pohrudnice je tenká blána, která vystýlá hrudní dutinu. Pohrudnice se skládá ze dvou vrstev (listů): viscerální pleura (poplicnice, útrobní pohrudnice) pokrývá plíce, zatímco parietální pleura (nástěnná pohrudnice) pokrývá zevnitř stěnu hrudní dutiny, tzn. nachází se „na vnitřní straně žeber“.

Doporučené zdroje