Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
  • Hledat
  • Napište nám
  • Menu
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Výživa zdravé populace
  • Sezónní ovoce a zelenina
  • Aktuální: Růžičková kapusta

Růžičková kapusta

Sezónní ovoce a zelenina
Autor: gesundheit.gv.at

Růžičkovou kapustu si nejlépe vychutnáte na podzim a v zimě: mráz jí nevadí, naopak studená teplota zlepšuje její chuť. Ve srovnání s jinou zeleninou má růžičková kapusta vysoký obsah bílkovin. Bohatá je i na vitaminy. Někteří lidé pociťují po konzumaci syrové růžičkové kapusty zažívací potíže, proto je lepší podávat ji uvařenou v páře, dušenou, kvašenou nebo vařenou. Řadu pozitivních účinků na zdraví mají glukosinoláty, které se řadí mezi tzv. sekundární metabolity rostlin a jsou typické pro košťálovou zeleninu.

Botanická charakteristika

Růžičková kapusta (Brassica oleracea var. gemnifera) patří do rozsáhlé čeledi brukvovitých (Brassicaceae), tedy mezi košťálovou zeleninu, kam se řadí mj. brokolice, bílé a červené zelí, květák a kedluben. Růžičková kapusta v podobě, v jaké ji známe dnes, se poprvé objevila v Belgii. Malé kulaté hlávky se skládají z mnoha hustě naskládaných listů. V závislosti na odrůdě může průměr růžiček dosahovat až čtyř centimetrů. Růžičková kapusta vyrůstá na košťálu, který může být až metr vysoký. Barva růžiček bývá nejčastěji světle nebo tmavě zelená, ale může být i načervenalá. Růžičková kapusta velmi dobře snáší nízké teploty – až do mínus dvanácti stupňů Celsia. Zima dokonce zlepšuje její chuť, neboť nízké teploty zvyšují obsah cukru.

Růžičková kapusta se pěstuje v našich zeměpisných šířkách. V závislosti na odrůdě je k dostání od září do února.

Poznámka: Růžičková kapusta je zvláště v zimním období důležitým zdrojem vitaminů a minerálů.

Živiny, vitaminy a minerály

Růžičková kapusta má vysoký obsah vitaminu C, vitaminů skupiny B, vitaminu K a kyseliny listové, a v neposlední řadě dodává lidskému organismu beta-karoten, prekurzor vitaminu A. Obsahuje také minerály (zejména draslík, hořčík, železo a fosfor). Ve srovnání s jinými druhy zeleniny má růžičková kapusta vysoký obsah bílkovin.

V růžičkové kapustě se nacházejí glukosinoláty neboli hořčičné glykosidy, které se řadí mezi tzv. sekundární metabolity rostlin. Glukosinoláty vykazují řadu pozitivních účinků na zdraví člověka (tyto účinky jsou mj. antioxidační, protinádorové, antimikrobiální a podporující imunitní systém).

Tabulka 1: Energie a živiny obsažené v růžičkové kapustě
Látky obsažené v růžičkové kapustě Na 100 g jedlé části Látky obsažené v růžičkové kapustě Na 100 g jedlé části
Energie (kcal) 36 Vitamin A (µg) 94
Tuky (g) 0,3 Vitamin B1 (mg) 0,13
Bílkoviny (g) 4,5 Vitamin B2 (mg) 0,13
Sacharidy (g) 3,3 Vitamin B3 (mg) 0,7
Vláknina (g) 4,4 Vitamin B6 (mg) 0,3
Draslík (mg) 450 Kyselina listová (µg) 101
Vápník (mg) 31 Vitamin C (mg) 112
Hořčík (mg) 22 Vitamin E (mg) 0,6
Železo (mg) 1,1 Vitamin K (µg) 177–570

Využití v kuchyni

Konzumace syrové růžičkové kapusty je podobná jako konzumace jiné syrové brukvovité zeleniny, jako je například zelí nebo brokolice, a může mít podobné vedlejší účinky. Kromě toho, že má syrová růžičková kapusta hořkou chuť, může u některých lidí zvyšovat plynatost. Syrová růžičková kapusta totiž obsahuje nestravitelnou vlákninu zvanou rafinóza. Když se bakterie v tlustém střevě snaží tuto a další typy nestravitelné vlákniny rozložit, vznikají některé plyny, jako je vodík, oxid uhličitý a metan. To může způsobit ještě větší potíže lidem s existujícími zažívacími potížemi, jako je dráždivý tračník , a také těm, kteří nejsou zvyklí jíst růžičkovou kapustu nebo podobnou zeleninu [1].

Růžičkovou kapustu je proto lepší nejprve uvařit v páře, podusit, zkvasit nebo uvařit ve vodě. V mírně osolené vodě postačí 10 až 15 minut varu. Mnoho cenných látek se však při vysokých teplotách rozkládá, proto by růžičková kapusta neměla být převařená. Lze ji dobře kombinovat s masem, rybami nebo drůbeží; můžete ji například dusit zároveň s masem nebo jednoduše podávat jako přílohu. Růžičková kapusta se také výborně hodí do polévky nebo do salátu (např. spolu s bramborami a dýňovým olejem).

Při zpracování odstraňte vnější listy a odřízněte přečnívající silný košťál. Zbývající jemnější část košťálu je nejlepší nakrájet příčně, aby v něm po tepelné úpravě nezůstala dlouhá vlákna. Jednotlivé růžičky krátce opláchněte pod tekoucí vodou.

Poznámka: Růžičková kapusta se dobře hodí k bylinkám, např. k petrželce, bazalce, šalvěji nebo tymiánu, ale také ke koření, jako je např. muškátový oříšek.

Skladování

V chladničce byste růžičkovou kapustu v zásuvce na zeleninu neměli uchovávat déle než dva až tři dny. V mrazničce ji můžete uchovat po dobu šesti až devíti měsíců. Před zmrazením je třeba růžičky krátce (asi tři minuty) povařit ve vroucí vodě a poté zchladit studenou vodou.

Při nákupu dbejte na čerstvost: na růžičkách by neměly být žádné skvrny a měly by být pevné. Žlutě zbarvené listy nebo otevírající se růžičky jsou známkou příliš dlouhého skladování.

Související odkazy

  1. healthline.com: Can you eat raw Brussels sprouts? (Můžete jíst syrovou růžičkovou kapustu?) (odkaz vede na web healthline.com; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat Vše z kategorie

Související články na NZIP

Sezónní ovoce a zelenina
Kapusta

Kapusta byla dříve považována za jídlo chudých lidí, její kudrnatá zelená hlávka je však v dnešní...

Sezónní ovoce a zelenina
Brokolice

Brokolice se řadí mezi košťálovou zeleninu, ale nemá tolik výraznou chuť, díky čemuž ji dobře sná...

Sezónní ovoce a zelenina
Pekingské zelí

Pekingské zelí (v českých obchodech často prodávané pod nepřesným názvem „čínské zelí“) je obzvlá...

Sezónní ovoce a zelenina
Květák

Květák, který je na rozdíl od mnoha jiných druhů košťálové zeleniny dobře snášen citlivými lidmi,...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2022 [cit. 23.05.2022]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
COOKIES PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace