Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Srdce, krevní oběh a cévy
  • Cévní mozková příhoda
  • Aktuální: Cévní mozková příhoda: obory rehabilitace

Cévní mozková příhoda: obory rehabilitace

Cévní mozková příhoda
Autor: gesundheit.gv.at

Základem každé úspěšné rehabilitace je individuální rehabilitační plán, který je sestaven pacientovi na míru, a to v závislosti na míře postižení v konkrétních částech těla. Ve většině případů mají postižení nejen pohybové poruchy, ale také kognitivní deficity (např. poruchy pozornosti či neschopnost soustředit se) a komunikační problémy. Z těchto důvodů se na rehabilitaci musí podílet celý tým odborníků z různých oborů.

Fyzioterapie

Pacienti s mozkovou mrtvicí často ztrácejí citlivost a vnímání v některých částech těla. Stává se, že pacient s jednostranným postižením se soustředí pouze na využívání své „zdravé“ poloviny těla a postiženou stranu „zanedbává“. V takovém případě musí pomoci fyzioterapie. Fyzioterapeut se snaží pacientovi pomoci zlepšit rovnováhu a koordinaci a znovu pacienta naučit pohybové sekvence, které jsou nezbytné pro sezení, stání a chůzi. Dbá při tom na to, aby se předešlo vzniku křečovitých stahů ochrnutých svalů (spasticita), nesprávnému zatěžování kloubů, a naopak vědomě podporuje větší využívání postižené části těla. K tomuto účelu slouží různá pohybová cvičení a jiné fyzioterapeutické techniky. Cvičení pro zdravou stranu těla mohou být zaměřena také na to, aby tato strana převzala některé funkce (například pokud je postižený pravák a postižena je pravá strana). V případě potřeby se také procvičuje správné využívání kompenzačních pomůcek, jako jsou invalidní vozíky, chodítka (rolátory), berle atd. Fyzioterapeuti se věnují také instruování příbuzných, kteří plánují převzít pacienta do domácí péče a pokračovat v rehabilitaci v domácím prostředí.

Po ukončení standardní rehabilitace je možné v ambulantní rehabilitaci dále pokračovat. Na základě lékařského předpisu je tato rehabilitace hrazena zdravotní pojišťovnou.

Logopedie

Asi u třetiny pacientů s cévní mozkovou příhodou se objeví závažné poruchy řeči (afázie) nebo jiné problémy s vyjadřováním z důvodu poškození Brocova centra řeči v mozku. Snížení nebo kompenzování těchto poruch je doménou logopedie.

V závislosti na typu poruchy se terapeutický plán soustředí na oblasti mluvení, porozumění, psaní nebo čtení (pochopitelně často na více oblastí zároveň). Úkolem logopeda je také pomoci pacientovi odstranit poruchy polykání a zaměřit se na pravidelnost dýchání. Často je logopedická terapie dlouhodobá a v ideálním případě jsou do ní zahrnuti i příbuzní, kteří pak pomáhají pacientovi s rehabilitací v domácím prostředí. Pokud poruchy řeči přetrvávají dlouhodobě, logoped začne s postiženými praktikovat jiné, neverbální, formy komunikace, jako jsou gesta a řeč těla, aby se byli schopni v každodenním životě dorozumět i beze slov.

Jak mohou pomoci příbuzní:

  • Nepřerušujte pacienta v mluvení, i když trvá dlouho, než se vyjádří.
  • Nedokončujte za pacienta věty.
  • Zaměřte se na pochopení obsahu toho, co se vám pacient snaží sdělit, nikoliv na ostatní zvuky vydávané pacientem a na špatnou artikulaci.
  • Využívejte neverbální komunikační nástroje, jako jsou gesta, mimika, kreslení a psaní.
  • Udržujte oční kontakt.
  • Mluvte pomalu, klidně a přirozeně. Tvořte krátké věty. Mezi větami dělejte krátké přestávky.

Logopedická rehabilitace po ukončení péče v nemocnici nebo rehabilitačním centru je na lékařský předpis. Pracoviště logopedů v ČR naleznete na webu Asociace klinických logopedů České republiky [1].

Ergoterapie

Ergoterapie (též pracovní terapie) pomáhá pacientům s cévní mozkovou příhodou znovu začít co nejsamostatněji zvládat každodenní činnosti, jako je jídlo, oblékání, nakupování nebo mytí. Pacienti jsou často fyzicky natolik postiženi, že je pro ně obtížné natáhnout si přes hlavu svetr nebo rozepnout zip. Ergoterapeut proto s postiženými trénuje jednotlivé kroky takovýchto úkonů. V závislosti na míře postižení mohou být pacientům užitečné také různé pomůcky (podavače předmětů, vanové zvedáky, chodítka aj.).

Podobně jako u ostatních rehabilitačních kategorií může i ergoterapie být předepsána lékařem a hrazena pojišťovnou.

Seznam ergoterapeutických pracovišť v ČR je k dispozici na webu České asociace ergoterapeutů [2].

Neuropsychologie

Klinická neuropsychologie je speciální obor psychologie, který se zabývá účinky poškození mozku na duševní stav a funkce pacientů [3]. Cílem neuropsychologické rehabilitace je minimalizovat u pacientů s cévní mozkovou příhodou kognitivní deficity, jako jsou poruchy paměti a koncentrace nebo poruchy komunikace. Kognitivní funkce zahrnují i duševní činnosti a výkony, jako je řeč (zde tedy je úzká spolupráce s logopedií), abstraktní myšlení, pozornost, paměť, plánování činností a vnímání. Všechny tyto intelektuální činnosti jsou důležité pro samostatné zvládání každodenního života.

Neuropsychologická diagnostika využívá k hodnocení deficitů intelektuálního výkonu speciální standardizované postupy (typicky počítačové nebo papírové testy a dotazníky). Na základě výsledků takových testů pak odborník vypracuje terapeutický plán a vybere tréninkové metody, a to v závislosti na závažnosti poškození a schopnosti pacienta udržet pozornost. Pro kognitivní trénink poruch pozornosti a paměti, ale i pro rehabilitaci omezení způsobených vadou zorného pole, se často využívají počítače.

Při počáteční konzultaci s pacientem neuropsycholog kromě kognitivního testování klade pacientovi také otázky týkající se jeho životní situace a nálady. V případě depresivní nálady doporučí neuropsycholog léčbu specialistou na psychiatrii, který rozhodne o způsobu léčby deprese (psychoterapie nebo farmakoterapie).

Související odkazy

  1. Adresář pracovišť klinické logopedie (odkaz vede na web klinickalogopedie.cz)
  2. Česká asociace ergoterapeutů: seznam zařízení (odkaz vede na web ergoterapie.cz)
  3. Česká neuropsychologická společnost (odkaz vede na web cenes.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Demence: základní informace

Demence: diagnóza

Při diagnostice demence je velmi důležité včasné rozpoznání nemoci. Čím dříve je demence rozpozná...

Nemocnice

Další členové zdravotnického týmu

Přehled zdravotnických pracovníků, se kterými se budete během vašeho pobytu v nemocnici setkávat...

Cévní mozková příhoda

Cévní mozková příhoda: rehabilitace

Vzít do ruky šálek, napít se z něj nebo obléci si svetr – to nejsou věci, nad kterými by se zdrav...

Parkinsonova nemoc

Demence u Parkinsonovy nemoci (parkinsonská demence)

Přibližně u 40 % pacientů s Parkinsonovou nemocí se časem vyvine demence. Postiženi jsou pouze st...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 21.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI