Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Srdce, krevní oběh a cévy
  • Onemocnění žil
  • Aktuální: Hluboká žilní trombóza: diagnóza a léčba

Hluboká žilní trombóza: diagnóza a léčba

Onemocnění žil
Autor: gesundheit.gv.at

Pokud není žilní trombóza včas diagnostikována, existuje riziko potenciálně život ohrožujících komplikací. Mezi ně patří vznik další žilní trombózy či plicní embolie, stejně jako dlouhodobé poškození tkání. Pokud existuje podezření na hlubokou žilní trombózu (HŽT), je nutné okamžitě vyhledat lékaře, aby diagnózu potvrdil nebo vyloučil. Náhlý jednostranný otok nohou, případně spojený s pocitem napětí nebo „bolavými svaly“, stejně jako táhlé bolesti, které se při ležení snižují, jsou znamením, že by pacient měl okamžitě vyhledat lékaře. Bolestivost může být pociťována i při působení tlaku na lýtko nebo chodidlo.

Jak se stanoví diagnóza?

Pokud fyzikální vyšetření potvrdí podezření na hlubokou trombózu, lékař okamžitě zahájí další vyšetření – buď ambulantně, nebo hospitalizačně. Nejdůležitějším a obvykle jediným nezbytným vyšetřením je duplexní sonografie. Kromě ní může být užitečný rozbor krve pro stanovení indikátorů probíhajícího či proběhlého srážení krve (D-dimerů) a srdeční činnosti, elektrokardiografie, venografie a v případě podezření na plicní embolii i výpočetní tomografie nebo scintigrafie plic.

Jak probíhá léčba hluboké žilní trombózy?

Kromě zmírnění příznaků je cílem léčby prevence potenciálně život ohrožující plicní embolie nebo opakované trombózy a, samozřejmě, vzniku trvalého poškození. Terapie zahrnuje použití antikoagulačních léků (injekcí a/nebo tablet), použití kompresních punčoch, a ve vzácných případech i rozpouštění sraženin takzvanými fibrinolytiky. Je důležité, aby se pacient co nejdříve začal opět v dostatečné míře pohybovat.

Tip: Při koupi kompresních punčoch je nutné dbát na to, aby splňovaly parametry předepsané lékařem. V některých specializovaných obchodech se zdravotnickými potřebami umožňují i objednání kompresních punčoch na míru.

Pro předcházení další trombóze by měl při dlouhodobé léčbě po již proběhlé HŽT pacient pravidelně cvičit vleže se zvednutými nohami a mít dostatek pohybu (turistika, jízda na kole, plavání). Trvalé nošení kompresních punčoch obvykle není nutné. Po hluboké žilní trombóze je nutná antikoagulační léčba po dobu nejméně půl roku, ale v závislosti na zhodnocení rizik a přínosu antikoagulační léčby se často doporučuje její dlouhodobější pokračování. Před dlouhými cestami autem nebo letadlem může být užitečné jednorázově aplikovat injekci heparinu. Zvláštní opatrnost je nutná u pacientů upoutaných na lůžko, a to i v důsledku plánovaných operací. Každodenní podávání heparinu (injekčně nebo ve formě tablet) ve spojení s kompresními punčochami může v takových případech riziko trombózy výrazně snížit.

Jaké mohou nastat komplikace?

Po hluboké žilní trombóze se u přibližně poloviny pacientů vyvine posttrombotický syndrom. Ten je charakterizován trvalým poškozením žilních chlopní a tvorbou otoků. Postižení trpí chronickým otokem kotníku nebo bérce a bolestmi nohou, zejména po dlouhodobém stání. V závažných případech se objevují kožní vředy, zejména bércové. Pro tento klinický obraz neexistuje účinná léková terapie.

Na koho se mohu obrátit?

Hluboká žilní trombóza je obvykle akutní a závažná událost. Pokud se vyskytnou zmíněné příznaky nebo pokud existuje podezření na hlubokou žilní trombózu z jiných důvodů, měl by postižený okamžitě vyhledat lékaře nebo navštívit angiologa. Pokud se navíc objevují známky plicní embolie, měl by pacient zavolat zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155 nebo 112.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Onemocnění tepen

Plicní embolie

Při plicní embolii dochází k částečnému nebo úplnému ucpání plicní tepny nebo některé z jejich vě...

Onemocnění žil

Křečové žíly: diagnóza a léčba

Léčba u křečových žil ve smyslu jejich uzdravení je prakticky nemožná. Při včasné léčbě však exis...

Onemocnění žil

Posttrombotický syndrom

Akutní hluboká žilní trombóza v oblasti dolních končetin nebo pánevních žil vede k částečnému neb...

Onemocnění žil

Zánět povrchových žil

Zánět povrchových žil je akutní zánět žilní stěny, který může být spojen i s tvorbou krevních sra...

Související doporučené zdroje

Srdce, krevní oběh a cévy

Nemoci žil dolních končetin

Jaké choroby nejčastěji postihují žíly dolních končetin a jakým způsobem je možné jim předcházet? Zdroje věnované prevenci, rizikovým faktorům, příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě křečových ži...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 21.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI