Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Srdce, krevní oběh a cévy
  • Onemocnění žil
  • Aktuální: Křečové žíly: diagnóza a léčba

Křečové žíly: diagnóza a léčba

Onemocnění žil
Autor: gesundheit.gv.at

Léčba u křečových žil ve smyslu jejich uzdravení je prakticky nemožná. Při včasné léčbě však existuje velká šance, že se onemocnění nezhorší, ale spíše zlepší. Terapie je zaměřena na zmírnění příznaků a prevenci komplikací a závisí na typu křečových žil, umístění a rozsahu žilních změn a příznacích. Obecně se terapie křečových žil doporučuje, protože jejich ponechání může vést k zánětům žil, ekzémům a v nejhorším případě k výskytu vředů na nohou.

Jak se stanoví diagnóza?

Lékař odebere anamnézu a provede fyzikální vyšetření, zejména kůže na nohou. Průchodnost žil a funkci žilních chlopní lze dále zkontrolovat pomocí ultrazvuku. Pletysmografie pak umožňuje posoudit, jak dobře je krev čerpána z žil směrem k srdci během pohybu nohy. V některých případech je nutné použití dalších zobrazovacích metod, které navíc slouží i k vyloučení jiných žilních onemocnění, například hluboké žilní trombózy.

Jaká je úspěšnost léčby křečových žil?

Léčba u křečových žil ve smyslu jejich uzdravení je prakticky nemožná. Při včasné léčbě však existuje velká šance, že se onemocnění nezhorší, ale spíše zlepší. Terapie je zaměřena na zmírnění příznaků a prevenci komplikací a závisí na typu křečových žil, umístění a rozsahu žilních změn a příznacích.

Základní terapie

Nejdůležitějším a nejefektivnějším opatřením je kompresní terapie pomocí bandáží či kompresních punčoch. Kompresní obvaz (bandáž) se používá k léčbě otevřených vředů, zánětů žil a především k dekongesci oteklých nohou, například před nasazením kompresních punčoch.

Samotné kompresní punčochy jsou předepisovány především pro dlouhodobou terapii žilních onemocnění. Vyvíjí tlak na tělesnou tkáň zvenčí, což pomáhá funkci poškozených žilních chlopní a předchází tak hromadění (městnání) krve v žilách dolních končetin. Účinek kompresních punčoch a punčochových kalhot závisí na síle vyvíjeného tlaku.

Rozlišujeme čtyři základní třídy kompresních punčoch, které jsou individuálně předepisovány v závislosti na typu a rozsahu přítomného žilního onemocnění. Kompresní punčocha nedokáže pomoci se splasknutím otoku, může pouze zabránit jeho vzniku. To je také důvod, proč je nutné ráno punčochy oblékat ještě v posteli s dolními končetinami ve vyvýšené poloze.

Tip: Při koupi kompresních punčoch je nutné dbát na to, aby splňovaly parametry předepsané lékařem. V některých specializovaných obchodech se zdravotnickými potřebami umožňují i objednání kompresních punčoch na míru.

Pro lidi se sníženou pohyblivostí, problémy s klouby a páteří nebo s nadváhou je často oblékání kompresních punčoch zvlášť obtížně. Tento problém však lze obvykle vyřešit pomocí takzvaných nazouvacích pomůcek.

Upozornění: Kompresní punčochy nejsou vhodné pro každého pacienta. Nesmí se používat např. při poruchách arteriálního prokrvení, srdečního selhání, ischemické choroby srdeční, mokvajících ekzémů nebo otevřeném bércovém vředu.

Léčiva na podporu funkce žil

Společně s kompresivní terapií nebo jako její alternativa se k léčbě otoků používají různé bylinné, dobře snášenlivé léčivé přípravky s účinnými látkami, jako jsou například oxerutin, diosmin nebo extrakt ze semen jírovce. Tyto látky posilují vnitřní výstelku žil a tím je činí méně propustnými po únik tekutiny do okolní tkáně a brání tak otokům. To snižuje zadržování tekutin v nohou způsobující pocit napětí a tíhy a zlepšuje zásobování tkáně.

Ke zmírnění příznaků křečových žil a k zabránění komplikací (nebo zlepšení stavu, pokud se komplikace vyskytnou) mohou být použita opatření, která pomohou k lepší cirkulaci krve a lymfy ve tkáních, jako je například manuální lymfodrenáž, přístrojová lymfodrenáž, vodoléčba (aplikace studené vody nebo střídavé koupele) atd.

Další informace najdete v článku Onemocnění žil: co mohu dělat sám?

Endovenózní léčba

Při takzvané endovenózní léčbě (na rozdíl od klasické chirurgické) se křečové žíly nevytahují z těla ven; místo toho jsou uzavřeny, zmenšeny nebo přeměněny na pojivovou tkáň zevnitř. Ve většině případů se léčba provádí ambulantně a pacient by po ní měl až šest týdnů nosit kompresní punčochy. Ve většině případů takto deaktivovaná křečová žíla v průběhu několika měsíců v důsledku následných degradačních procesů úplně zmizí.

  • Konvenční skleroterapie (sklerotizace žíly): Pomocí tenké jehly je do žíly, obvykle při několika následných sezeních, vstříknuta látka, která vyvolá v žíle zánět, a tím vyvolá její uzavření. Tato metoda je vhodná pouze pro metličkové varixy a tenké křečové žíly.
  • Žilní lepidlo: Tenkými jehlami se do žíly vstříkne pěna, která žílu zevnitř zalepí. Obvykle stačí pouze jedno ošetření a tuto metodu je možné použít i k uzavření větších žil.
  • Laserová terapie (laserová ablace): Do žíly se zavede optické vlákno a jeho prostřednictvím se do žíly posílají výboje laseru. Ten žílu poškodí a způsobí její uzavření a následné vstřebání.
  • Radiofrekvenční terapie: Jedná se o podobnou metodu jako v případě laserové terapie – principem je poškození žíly zevnitř za použití katetru, v tomto případě je poškození způsobeno radiofrekvenčním ohřevem.

Chirurgické řešení (stripping)

Pokud je žilní onemocnění velmi výrazné a / nebo existuje riziko dlouhodobých účinků a komplikací, může být nutný větší chirurgický zákrok. V případě kmenových varixů se do patologicky zvětšené žíly vloží speciální flexibilní sonda, která se vsune až na konec křečové žíly, tam se roztáhne, žíla se na začátku a na konci prořízne a vytažením sondy se vytáhne i celá žíla (= stripping).

Na rozdíl od dřívějších dob lze dnes funkční části žil zachovat. Stripping lze provádět v celkové anestezii, částečné nebo i v lokální anestezii – zde jsou rozhodující závažnost nálezu, zdravotní a psychologický stav pacienta. Po zákroku se po dobu tří až šesti týdnů doporučuje komprese pomocí elastických bandáží nebo kompresních punčoch, aby se zabránilo otoku operované nohy a pooperační žilní trombóze. Kvůli prevenci trombózy a embolie je potřeba po operaci nasadit na několik dní i antikoagulační léčbu např. heparinem.

Na koho se mohu obrátit?

Při podezření na křečové žíly se obraťte na svého praktického lékaře, internistu nebo dermatovenerologa.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Onemocnění žil

Křečové žíly: příčiny a příznaky

Křečové žíly (varixy) jsou zvětšené, klikaté a uzlovité povrchové žíly. Křečové žíly nemají ve sk...

Onemocnění žil

Křečové žíly (varixy): základní informace

Křečové žíly neboli varixy jsou rozšířené žíly různé velikosti, které vznikají nejčastěji na povr...

Onemocnění žil

Posttrombotický syndrom

Akutní hluboká žilní trombóza v oblasti dolních končetin nebo pánevních žil vede k částečnému neb...

Onemocnění žil

Křečové žíly v těhotenství

Vznik křečových žil během těhotenství není ničím neobvyklým. Důvodem jsou změny v hormonální rovn...

Související doporučené zdroje

Srdce, krevní oběh a cévy

Nemoci žil dolních končetin

Jaké choroby nejčastěji postihují žíly dolních končetin a jakým způsobem je možné jim předcházet? Zdroje věnované prevenci, rizikovým faktorům, příčinám, příznakům, diagnostice a léčbě křečových ži...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 05.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI