Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Kojení
  • Aktuální: Kam a na koho se obrátit v případě problémů s kojením

Kam a na koho se obrátit v případě problémů s kojením

Kojení
Autor: Národní komise pro kojení, Státní zdravotní ústav

Kojení je nejlepší způsob výživy, který může maminka dopřát svému dítěti pro jeho správný růst a vývoj. Je zdravé nejen pro dítě, ale i pro ni samotnou, šetří peníze i přírodu. Následující článek poradí, kam a na koho se obrátit, pokud se kojení i přes snahu a odhodlání matky i podporu rodiny nedaří. Protože přínos kojení je tak velký, že určitě stojí za to v případě problémů vytrvat a kojení nevzdávat.

Jen opravdu velmi málo matek nemůže kojit. Někdy není kojení doporučeno ze zdravotních důvodů na straně dítěte (např. má-li dítě galaktosemii, tj. poruchu metabolismu galaktózy), někdy ze zdravotních důvodů na straně matky (např. je-li matka HIV pozitivní, má-li akutní tuberkulózu apod.). Velká většina matek ale kojit může. Proto pokud si matka věří, je trpělivá a odhodlaná kojit, dodrží několik důležitých zásad, naučí se naslouchat potřebám svého dítěte a navíc má i podporu partnera, má téměř vyhráno a je velká šance, že kojit bude. Ale stejně jako při jakékoliv jiné lidské činnosti, i při kojení někdy mohou nastat problémy. Naštěstí je několik možností, kde a s kým mohou rodiče tyto potíže řešit.

Jedním z prvních pomocníků a rádců může být praktický lékař pro děti a dorost, ke kterému rodiče s dítětem chodí na pravidelné preventivní prohlídky. Lékař dobře zná dítě, matku a často celou rodinu a většinu problémů, které je trápí, neřeší poprvé. Může tedy vycházet z předchozích zkušeností a zároveň mít osobní přístup. Je rodině velmi blízko a matky mu důvěřují.

Další možností je požádat o radu laktační poradkyni. Ve všech krajích České republiky jich působí několik desítek. Jejich seznam je zveřejněn na webu Laktační ligy [1]. Rodiče zde najdou kontakty rozdělené podle jednotlivých krajů ČR a také podle toho, zda se jedná o poradkyně – zdravotníky nebo poradkyně – matky. Označení „certifikovaný laktační poradce“ mohou mít pouze zdravotníci a matky po absolvování kurzů pořádaných Laktační ligou. Jejich povinností je pravidelně si vzdělání doplňovat na seminářích, jinak jsou ze seznamu certifikovaných poradkyň vyřazeny. Za telefonické a online poradenství nesmějí certifikované poradkyně vybírat žádné poplatky. Pokud poradkyně přijede za matkou domů, aby kojení osobně viděla a lépe pochopila, z čeho plynou problémy, může si za takovou návštěvu účtovat poplatek. Od roku 2021 by mělo být laktační poradenství hrazeno zdravotními pojišťovnami, v současné době jej proplácejí pouze některé zdravotní pojišťovny z fondu prevence.

Telefonicky může matka své problémy s kojením řešit ve všední dny od 8 do 13 hodin s odbornicemi Laktační ligy na Národní lince kojení (tel. 261 082 424) [2] nebo po celých 24 hodin se zdravotníky v porodnici, kde rodila.

Velkým rádcem v mnoha oblastech života je v dnešní době internet. Informací je na něm nepřeberné množství a bohužel mnoho z nich je zavádějících a chybných. Je velmi složité rozpoznat webové stránky s opravdu odbornými a spolehlivými informacemi. Určitým vodítkem může být, zda jsou na webu uvedeni autoři článků a informací, jestli tito autoři jsou odborníci-lékaři nebo např. jiní rodiče. Velmi důležité také je, jaké informace člověk na webu hledá. Pokud chce sdílet své zkušenosti s ostatními rodiči nebo např. nabídnout oblečení po svém rychle rostoucím dítěti, asi zamíří do některé z rodičovských diskusních skupin, kterých je na internetu mnoho. Rodičovské diskuse, stejně jako neověřené weby, by však rozhodně neměly být zdrojem „odborných“ informací a „lékařských“ rad.

Portál, kterému je možné v otázkách zdraví a zdravého životního stylu věřit, je Národní zdravotnický informační portál. Celou šíři problematiky kojení spolehlivě pokrývá web www.kojeni.cz. Kromě mnoha informací je zde k dispozici brožura Všechno, co potřebujete vědět o kojení [3]. Obsahuje mimo jiné mnoho názorných fotografií. V její příloze na str. 26–27 jsou přehledně vypsány nejčastější problémy s kojením a jejich řešení. Na webu Kojení.cz funguje i on-line poradna [4]. Matky v ní najdou stovky odpovědí na otázky, které zde už byly dříve položeny a podle klíčových slov mohou vyhledat odpovědi týkající se právě jejich problému. Pokud nenaleznou odpověď, která by jim pomohla, mohou položit vlastní dotaz.

Spolehlivé informace o kojení obsahuje také web Státního zdravotního ústavu, a to buď v e-brožuře, která vznikla v rámci informační kampaně [5] o kojení, a která je volně k dispozici ke stažení, nebo například v sekci týkající se růstu kojených dětí [6].

Související odkazy

  1. Seznam laktačních poradkyň (odkaz vede na web kojeni.cz)
  2. Národní linka kojení (odkaz vede na web kojeni.cz)
  3. Všechno, co potřebujete vědět o kojení (odkaz vede na web kojeni.cz)
  4. Online poradna (odkaz vede na web kojeni.cz)
  5. Státní zdravotní ústav: spoKOJENÍ (odkaz vede na web szu.cz)
  6. Státní zdravotní ústav: Růst kojených dětí (odkaz vede na web szu.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Kojení

Přínos kojení

Mateřské mléko je to nejlepší a nejpřirozenější, čeho se může dítěti hned od počátku života dosta...

Kojení

O kojení úvodem a jak dlouho kojit

Porodem dává maminka dítěti život. A kojením mu dává to, co potřebuje pro spokojený a zdravý růst...

Kojení

Jak úspěšně začít a bez problémů dlouhodobě kojit

Kojení je nesmírně prospěšné jak pro kojené dítě, tak pro kojící matku, pro rodinu i společnost....

Alergie: základní informace

Alergie: prevence

Při vzniku alergií hraje roli kromě jiného určitá genetická predispozice. Odborníci dnes zastávaj...

Související doporučené zdroje

Kojení

Kojení.cz

Laktační liga je nezisková organizace, jejímž hlavním posláním je podpora, osvěta a propagace kojení. Laktační liga mimo jiné provozuje web Kojení.cz, kde najdete řadu praktických tipů týkajících s...

Přejít na externí zdroj
Kojení

Kojení a výživa kojenců

Zdroje věnované péči o prsy během těhotenství a laktace, technikám kojení, stravě těhotných a kojících žen či výživě dítěte v raném věku. Opomenuto není ani téma kojení na veřejnosti. Pozornost je...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 30.01.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI