Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Životní situace
  • Rady pacientům
  • Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky
  • Aktuální: Klinické hodnocení léků

Klinické hodnocení léků

Léčivé přípravky a zdravotnické prostředky
Autor: Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP)

Po výzkumné fázi a pozitivních výsledcích testů na zvířatech nebo buněčných kulturách přichází testování léčivé látky na pacientech. Klinické hodnocení probíhá podle předem určeného schváleného plánu v několika fázích. Cílem klinického hodnocení je prokázat bezpečnost a snášenlivost léku, ověřit jeho léčivé účinky a chování v lidském organismu a rovněž zjistit jaké jsou jeho nežádoucí účinky.

Ve fázi I je se na zdravých dobrovolnících zjišťuje, zda není léčivá látka pro lidský organismus nebezpečná a v jakých dávkách ji organismus toleruje. Začíná se podáváním nízkých dávek, které se postupně zvyšují, a hledá se maximální tolerovaná dávka. Výzkum na zdravých dobrovolnících se neprovádí, je-li podání látky zdravému člověku vysoce nevhodné (např. u cytostatik).

Ve fázi II probíhá testování již na pacientech. Na malém počtu pacientů jsou prokazovány léčebné účinky a pouze pokud je prokázána dobrá účinnost, která převažuje nad rizikem nežádoucích účinků, je možné přejít do další fáze.

Ve fázi III jsou na stovkách až tisících pacientů ověřovány účinnost léku a informace o jeho bezpečnosti a vhodném dávkování. Na základě výsledků této fáze je podána žádost o registraci.

Ve fázi IV, která probíhá po získání registrace, jsou sledovány nežádoucí účinky při dlouhodobém používání u pacientů možné interakce s jinými léky.

Výsledkem klinického hodnocení je mimo jiné definování použití tohoto léku (konkrétní indikace a skupiny pacientů) a stanovení nejvhodnějšího dávkování pro pacienta s minimálním rizikem nežádoucích účinků.

Návrhy klinických studií, které mají být realizovány v České republice, se posuzovaly národně, předložením žádostí na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a etickou komisi, které je posoudily nezávisle na sobě. Předložení žádosti národně bude možné ještě do 31. 1. 2023.

Dne 1. 2. 2022 nabylo účinnosti nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 536/2014 o klinických hodnoceních humánních léčivých přípravků [1] a zadavatelé mohou předkládat žádosti prostřednictvím EU portálu, kdy je posoudí pro území České republiky SÚKL a současně nově zřízená etická komise SÚKL. Od 1. 2. 2023 již budou předkládány a posuzovány všechny žádosti o povolení klinického hodnocení pouze touto cestou. Související informace uvádí rovněž Vyhláška č. 463/2021 Sb. [2].

Aby studie mohla být zahájena, je potřebné mít souhlas jak SÚKL, tak i etické komise / etické komise SÚKL. Předmětem posuzování je zejména zhodnocení poměru rizika a prospěchu pro pacienty, vědecké opodstatnění provádění daného klinického hodnocení a rovněž plán studie tak, aby bylo zajištěno, že jejím provedením budou získána objektivní a kvalitní data a údaje. Etické komise se zaměřují zejména na zajištění ochrany a práv zařazovaných pacientů či zdravých dobrovolníků a posuzují etické aspekty provádění dané studie.

Každé klinické hodnocení má tři důležité účastníky, a to zadavatele, což je nejčastěji farmaceutická společnost, která lék vyvíjí a která odpovídá za zahájení a řízení klinického hodnocení a rovněž za jeho financování, zkoušejícího, což je lékař odpovědný za provádění klinického hodnocení, a subjekt hodnocení, což je osoba, na které je léčivá látka testována.

Každý pacient i zdravý dobrovolník podepisuje informovaný souhlas, čímž stvrzuje svou ochotu podílet se na klinickém hodnocení poté, co byl informován o všech aspektech. Účast v klinickém hodnocení nepředstavuje pouze možnost získat nově vyvíjený lék, který jinak není dostupný, ale rovněž nutnost přijmout odpovědnost a povinnosti spojené s účastí v klinickém hodnocení. Souhlas s účastí v klinickém hodnocení lze kdykoliv v jeho průběhu odvolat. Je důležité si uvědomit, že klinické hodnocení se provádí v období vývoje léku, kdy neexistuje dostatek informací o jeho účincích. Není neobvyklé, že se v průběhu studie zjistí, že přínos léčby nesplňuje očekávání, a v takovém případě je klinické hodnocení ukončeno.

Klinická hodnocení nových léčiv bývají většinou tzv. randomizovaná a dvojitě zaslepená. Randomizace je náhodné rozdělení subjektů hodnocení do skupin, tedy buď do skupiny, která dostává testovaný lék, nebo do kontrolní skupiny. Kontrolní skupině může být podáváno buď placebo (neúčinná látka, která je upravena do stejné podoby jako lék), nebo lék, se kterým je testovaný lék srovnáván. To se děje například v případech, kdy by podání placeba místo účinného léčiva mohlo pacienta poškodit. Smyslem randomizace je omezení předpojatosti a zvýšení validity získaných dat. K získání objektivních výsledků slouží také dvojité zaslepení, což je postup, kdy ani zkoušející lékař ani subjekt hodnocení neví, do jaké skupiny byl kdo zařazen.

U lékařů je motivací k účasti na klinickém hodnocení možnost získat pro své pacienty bezplatně nový lék a seznámit se s novými možnostmi léčby onemocnění, u pacientů je to možnost být léčen nejmodernějšími léky v předstihu několika let předtím, než se dostanou do praxe, mnohdy v situaci, kdy stávající léky již pro ně nejsou dostatečně účinné.

Související odkazy

  1. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 536/2014 ze dne 16. dubna 2014 o klinických hodnoceních humánních léčivých přípravků a o zrušení směrnice 2001/20/ES (odkaz vede na web eur-lex.europa.eu)
  2. Vyhláška č. 463/2021 Sb., o bližších podmínkách provádění klinického hodnocení humánních léčivých přípravků (odkaz vede na web zakonyprolidi.cz)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Léčivé přípravky a zdravotn...

Registrace léku

Při poskytování zdravotních služeb lze předepisovat, uvádět do oběhu nebo používat pouze registro...

Onemocnění mužských pohlavn...

Zakřivení penisu: diagnóza a léčba

Diagnóza zakřivení penisu se obvykle stanoví na základě podrobné anamnézy a palpačního nálezu. Lé...

Léčivé přípravky a zdravotn...

Recept

Buďte opatrní, pokud vám předepisují léky různí lékaři, neboť léky se stejnou léčivou látkou se m...

Léčivé přípravky a zdravotn...

Použití neregistrovaných léčivých přípravků

Ošetřující lékař může v rámci poskytování zdravotních služeb jednotlivým pacientům za účelem posk...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 05.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI