Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Pohlavní orgány, pohlavní hormony
  • Sexuální dysfunkce
  • Aktuální: Ztráta libida (porucha sexuální touhy)

Ztráta libida (porucha sexuální touhy)

Sexuální dysfunkce
Autor: gesundheit.gv.at

Sexuální touha je u každého člověka jiná. Zatímco někteří lidé mají chuť na sex každý den, jiným stačí pohlavní styk jednou týdně nebo jednou měsíčně. Je také zcela normální, že člověk občas nemá chuť na sex vůbec. Význam sexu by se sice neměl přeceňovat, avšak spokojený sexuální život je součástí vztahu, a to pro oba partnery.

Kdy hovoříme o ztrátě libida?

Ztráta libida neboli porucha sexuální touhy je jednou ze sexuálních dysfunkcí. Vyznačuje se sníženou sexuální touhou, která trvá nejméně šest měsíců. Typický je trvalý nebo opakovaný nedostatek (nebo úplná absence) sexuálních fantazií a touhy po sexuální aktivitě [1].

Porucha sexuální touhy by neměla být zaměňována se sexuální averzí, kdy je představa sexuálního kontaktu spojena s negativními pocity (např. znechucením) nebo dokonce strachem.

Problémy v sexuálním životě se často objevují v různých fázích partnerského vztahu, např. po narození dítěte nebo ve vyšším věku. Tyto problémy jsou mnohdy jen dočasné a mohou mít dopad na některé funkce, jako je sexuální touha nebo schopnost erekce (viz článek Erektilní dysfunkce).

Poznámka: V dlouhodobých vztazích je určitý pokles sexuální touhy normální. Je však známo, že pokles sexuální touhy je vedle poruch orgasmu nejčastější sexuální dysfunkcí u žen a obvykle je doprovázen poruchami sexuální vzrušivosti [2]. Poruchy sexuální touhy se vyskytují i u mužů, ti se však mnohdy ostýchají vyhledat odbornou pomoc sexuologa.

Jaké jsou příčiny ztráty libida?

Příčiny ztráty libida nebo snížené sexuální touhy jsou různé a mohou být jak tělesné, tak psychosociální. Poruchy sexuální touhy se řadí mezi nejčastější sexuální dysfunkce a vyskytují se častěji u žen než u mužů.

Možné tělesné příčiny

Existuje celá řada možných tělesných příčin ztráty libida, z nichž nejvýznamnější jsou:

  • hormonální poruchy – např. nedostatek testosteronu u mužů,
  • některá chronická onemocnění – např. diabetes mellitus, srdečně-cévní onemocnění, vysoký krevní tlak, hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy), revmatická onemocnění,
  • urogynekologické potíže (např. cysty, jizvy),
  • urologické potíže (např. erektilní dysfunkce),
  • nádorová onemocnění,
  • bolest související s pohlavním stykem (např. dyspareunie, vaginismus),
  • perimenopauza a postmenopauza.

Možné psychosociální příčiny

Kromě tělesných příčin mohou k poruchám sexuální touhy vést také některé psychické a sociální faktory. Patří mezi ně zejména:

  • individuální psychologické faktory: stres, osobnost, rodinné klima, úzkostné poruchy, dříve prožité trauma, obavy apod.,
  • faktory v partnerském vztahu: sexuální dysfunkce partnera, konflikty v partnerství, pociťovaná „nuda, rutina“ apod.,
  • sociální faktory: existenční obavy, nezaměstnanost, sexuální mýty apod.,
  • depresivní poruchy,
  • životní styl, např. extrémní míra sportovní aktivity.

K poruchám sexuální touhy mohou vést (nebo ji dále prohlubovat) nadměrná konzumace alkoholu a užívání drog, ale i užívání některých léků, jako jsou antidepresiva, antihypertenziva nebo hormonální antikoncepce.

Poznámka: Pokud člověk nemá chuť na sex kvůli aktuálnímu stresu (např. stres v práci, nemoc), nepovažuje se to za poruchu. Pokud se však nedostatek sexuální touhy stane trvalým problémem nebo pokud jím trpí partner(ka), doporučuje se vyhledat odbornou pomoc sexuologa.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Porucha sexuální touhy se vyznačuje sníženým zájmem o sex, což je obvykle doprovázeno poklesem nebo úplným vymizením sexuálních fantazií. Nezájem o sex je buď trvalý, nebo se vyskytuje opakovaně.

Jak se stanoví diagnóza?

Nejvýznamnější roli při diagnostice poruchy sexuální touhy je anamnestický rozhovor s odborníkem, ideálně sexuologem. Jistou úlevu může oběma partnerům přinést již tento rozhovor. Lékař určí, zda je léčba indikována (tj. zda je skutečně potřebná), a společně s pacientem/pacientkou naplánuje terapeutický postup.

Při diagnostice poruchy sexuální touhy je důležité, aby lékař odebral podrobnou sexuální anamnézu (současný partnerský vztah, dosavadní průběh sexuálního života apod.) a odlišil ji od jiných poruch. Pacient(ka) by měl(a) očekávat otázky zaměřené na psychologické, sociální nebo tělesné důvody, které by mohly být příčinou jeho/jejího sníženého zájmu o sex. Na první konzultaci je zpravidla pozván(a) samotný/á pacient(ka). Pokud lékař usoudí, že se jedná o poruchu sexuální touhy, měl(a) by se alespoň některé z následujících konzultací (a nejlépe i terapie) účastnit i partner(ka), pokud je to možné.

Diagnostické metody

K získání informací o potížích týkajících se sexuality existují různé diagnostické metody. Jejich pomocí lze zároveň zjistit, zda příčinou poruchy sexuální touhy není nějaké tělesné onemocnění. Kromě odběru podrobné sexuální anamnézy (viz výše) jsou k dispozici:

  • tělesné vyšetření ve spolupráci se specialisty z jiných lékařských oborů (např. urologické nebo gynekologické vyšetření),
  • psychometrické testy (dotazníky),
  • diagnostické postupy používané v psychoterapii.
Poznámka: Lékař může nechat provést i laboratorní vyšetření, které může odhalit případná (dosud nediagostikovaná) chronická onemocnění nebo hormonální poruchy.

Po stanovení diagnózy se lékař s pacientem dohodne na plánu léčby. Rozhoduje se přitom o formě léčby (somatická, psychoterapeutická, kombinovaná) i o jejím nastavení (individuální nebo párová terapie).

Jak probíhá léčba?

Poruchu sexuální touhy lze léčit psychoterapeuticky, somaticky (tj. se zaměřením na tělesné funkce) nebo kombinovaným přístupem. Snížená sexuální touha až sexuální averze se stále léčí především sexuální terapií. Obzvláště užitečná je párová terapie, neboť rozdíly v sexuální touze obou partnerů – nebo i partnerské konflikty netýkající se sexuality – obvykle vedou k problémům ve vztahu.

Na koho se mohu obrátit?

Prvním kontaktním místem je často praktický lékař pro dospělé. Muž se však může obrátit přímo na urologa, žena na svého gynekologa. Hlavní roli v diagnostice a léčbě hraje sexuolog, ale zapojen může být i klinický psycholog či psychoterapeut.

Související odkazy

  1. Zlatko Pastor: Jak správně klasifikovat ženské sexuální dysfunkce? Praktická gynekologie 2015, 19(1): 60–65. (odkaz vede na web prolekare.cz)
  2. Petra Vrzáčková, Jiří Sláma: Nejčastější problémy sexuality žen fertilního věku. Actual Gynecology and Obstetrics 2012, 4: 81–85.(odkaz vede na web actualgyn.com)
  3. News Medical: What is libido? [Co je libido?] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  4. News Medical: Low libido causes and treatment options [Příčiny nízkého libida a možnosti léčby] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)
  5. News Medical: Why do older women lose their libido (and how to get it back)? [Proč starší ženy ztrácejí libido – a jak ho získat zpět?] (odkaz vede na web news-medical.net; jeho obsah je dostupný pouze v angličtině)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Mužské pohlavní hormony

Nedostatek testosteronu ve stáří (hypogonadismus s pozdním nástupem)

Hypogonadismus s pozdním nástupem (angl. late-onset hypogonadism) je syndrom charakterizovaný ned...

Sexuální dysfunkce

Erektilní dysfunkce (poruchy erekce, impotence)

O erektilní dysfunkci (ED) hovoříme tehdy, když není dlouhodobě možné dosáhnout a udržet erekci p...

Sexuální dysfunkce

Předčasná ejakulace

Předčasná ejakulace (PE) je druhou nejčastěji se vyskytující sexuální dysfunkcí u mužů, hned po p...

Sexuální dysfunkce

Vaginismus

Vaginismus znamená mimovolné křečovité sevření svalů pánevního dna, které obklopují pochvu. Penis...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 25.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI