Pokud se rozhodnete jógu vyzkoušet, je vhodné začít pod dohledem zkušeného lektora. Ten se vždy zeptá na onemocnění, se kterými se léčíte, zhodnotí vaše pohybové návyky, a případně doporučí poradit se nejprve s lékařem. V průběhu lekce opravuje chyby v provedení cviku, nebo hledá vhodnější variantu, ale nenutí překonávat bolest.
Problém nastává, když zapomínáme na rovnováhu, která je podstatou jógy, a místo toho, abychom vnímali svůj dech, své tělo a jeho signály, netrpělivě, násilím nutíme své svaly a klouby za hranice jejich možností. Takové provádění jógy může být nebezpečné nejen pro lidi s onemocněním páteře, kloubů, řídnutím kostí, kloubními náhradami, chronickým přetížením šlach apod. V opačném extrému jóga přitahuje osoby s nadměrnou pohyblivostí v kloubech, kterým nečiní obtíže poskládat se i do té nejobtížnější pozice, aniž by však tušili, že přítomná kloubní nestabilita se tím může spíše prohloubit.
Samostatnou kapitolou jsou moderní varianty jógy, jako je bikram jóga, které mají zcela specifická omezení (pro lidi s onemocněním kardiovaskulárního aparátu nebo například s roztroušenou sklerózou). Bohužel právě extrémní rozdíly v pojetí jógy a s tím zvýšené riziko pro některé osoby jsou hlavním důvodem, proč jóga nebývá plošně doporučována odborníky v rehabilitaci.
Jóga zkrátka není pouhá série cviků pojmenovaných podle zvířátek. Je to ve své podstatě celá filozofie, a pokud se na ni dokážeme naladit a zároveň respektovat své limity, posiluje tělo i mysl, což je jednou z jejích největších předností.