Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Obezita
  • Léčba obezity
  • Aktuální: Léčba obezity: farmakoterapie

Léčba obezity: farmakoterapie

Léčba obezity
Autor: Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně

K léčbě obezity je k dispozici nejvíce léků za posledních 20 let. Tzv. antiobezitika hrají významnou roli v léčbě nejen obezity vyšších stupňů, ale i u pacientů s nadváhou. Zvláště to pak platí u lidí s nadváhou či obezitou nižších stupňů, kde je žádoucí snížit hmotnost např. při současné přítomnosti diabetu, hypertenze apod.

Jednou z nejčastějších příčin nízké ochoty spolupracovat, a tím i selhání léčby, bývá příliš dlouhá konzervativní léčba s nedostatečným efektem bez zahájení léčby antiobezitiky. Jestliže není pacientovi nabídnuto antiobezitikum při delší stagnaci a stálé snaze o redukci hmotnosti, často to vede k ukončení spolupráce a k návštěvě jiných „center na hubnutí“ apod. To pak současně vede ke zvýšené spotřebě různých doplňků stravy a nesmyslných přípravků na hubnutí, které nemají žádný prokázaný vliv na snížení hmotnosti, nebo k realizování nesmyslných redukčních režimů.

Aby léčba antiobezitiky měla dlouhodobý efekt, to znamená, aby redukce hmotnosti, nebo alespoň její udržení pokračovalo i po přerušení léčby antiobezitiky, je nutné před zahájením farmakoterapie podrobně s pacientem probrat jeho jídelní zvyklosti. Zahájení léčby antiobezitiky u nedostatečně edukovaného pacienta je chyba, která může být přímo zodpovědná nejen za neúspěch při dlouhodobé redukci hmotnosti, ale v některých případech může pacientovi způsobit i velmi nepříjemné situace.

Prvním krokem, který se nám v praxi při edukaci pacienta velmi osvědčuje, je vedení podrobných jídelních záznamů nemocnými. Pravdivé vedení jídelních záznamů je nesmírně důležité: na jejich základě si lékař může udělat určitý obrázek o jídelních zvyklostech konkrétního pacienta a následně určit vhodné antiobezitikum. Rozlišení hladu a chuti je velmi důležité pro další postup i pro výběr antiobezitika. Než zahájíme terapii antiobezitiky, je nutné se ubezpečit, že pacient zná principy redukční diety a že si umí sestavit základní mírně redukční jídelníček. Zahájení léčby antiobezitiky bez počáteční úpravy životního stylu vede prakticky vždy po přerušení léčby k opětovnému vzestupu hmotnosti – pacient se obvykle vrací ke svému původnímu životnímu stylu, a tím i k původní, ale často ve formě „jojo efektu“ i vyšší hmotnosti.

Pacientovi je nutné hned na začátku léčby vysvětlit, že antiobezitika mu mohou v jeho úsilí o snížení hmotnosti pomoci, ale sama bez jeho úsilí obezitu nevyřeší. Optimální je, když dojde před zahájením farmakoterapie k poklesu hmotnosti minimálně o 2–3 kg, což se většině pacientů daří s minimálním pokusem o změnu. Mnoho pacientů hubne však postupně mnohem více a ponechává užívání antiobezitik až na dobu, kdy se pokles hmotnosti zastaví.

K dnešnímu dni jsou Státním ústavem pro kontrolu léčiv jako antiobezitika uznány pouze tyto léčivé přípravky: Adipex retard (fentermin), Xenical (orlistat) a volně prodejný lék alli (orlistat), dále pak z moderních antiobezitik je to Mysimba (kombinace naltrexonu s bupropionem) a konečně Saxenda (liraglutid). Ve všech případech je redukce hmotnosti při užívání těchto přípravků založena na ovlivnění poměru mezi příjmem a výdejem energie.

Centrálně působící látky

 Na našem trhu jsou dostupná dvě léčiva reprezentující centrálně působící antiobezitika. Již poměrně dlouho je k dispozici fentermin (Adipex retard), jehož užití se v současné době ve většině států Evropské unie pro nežádoucí účinky nedoporučuje, nebo je dokonce zakázáno. V běžné praxi fentermin již téměř neužíváme. Moderním zástupcem centrálně působících léků je přípravek kombinující bupropion s naltrexonem (Mysimba). Bupropion se používá k léčbě depresí, velmi úspěšný je při léčbě závislosti na tabáku, resp. při odvykání kouření. Snižuje příjem potravy inhibicí zpětného vychytávání dopaminu a noradrenalinu a aktivuje hypotalamickou proopiomelanokortinovou anorexigenní osu. Naltrexon je pak opioidní antagonista užívaný v léčbě závislosti na opioidech a alkoholu. Snižuje příjem potravy inhibicí opioidních neuronů v centrech mozku zodpovědných za hlad a nasycení, dále potlačuje nezvladatelné nutkání jíst tím, že inhibuje odměňovací systém v mozku. Kombinace naltrexon/bupropion (Mysimba) zatím není hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Látky omezující vstřebávání živin (blokátory střevních lipáz)

Orlistat je relativně novým lékem na léčbu obezity, který je u nás známý pod obchodním názvem Xenical. Tento lék se podává perorálně a působí na principu blokády žaludeční a pankreatické lipázy, což je enzym nezbytný pro degradaci tuků na glycerol a volné mastné kyseliny. Orlistat ve střevě blokuje vstřebávání tuků, proto je přibližně 30 % tuku v potravě nestráveno a vyloučeno stolicí. S tím souvisí i hlavní nežádoucí účínek, totiž vodnatá mastná stolice, nutkání na stolici či zvýšený odchod plynů. Nežádoucí účinky se vyskytují zejména v počátcích léčby. Patří mezi ně průjem, nucení na stolici a plynatost, zvláště při porušení diety. Pro pacienty mají však tyto účinky i výchovný charakter. Pokud pacient bude stále jíst tučné pokrmy, tak se průjmy rozhodně nezmírní, ale budou stále stejné. Orlistat nejenže snižuje tělesnou hmotnost, ale ovlivňuje i složení tělesných tuků; zvyšuje koncentraci HDL cholesterolu, zlepšuje kompenzaci diabetu a vysokého krevního tlaku. U orlistatu není určena maximální délka užívání, proto je možné jej užívat dlouhodobě (roky).

Látky podobné hormonům trávicího traktu (inkretinová mimetika)

V poslední době se zvláště v diabetologii objevují nové typy léků jako tzv. analoga peptidu 1 podobného glukagonu (GLP 1), která jsou aplikována podkožně jako inzulin. Fungují na bázi zvýšeného pocitu nasycení po jídle, a tím dochází i k poklesu hmotnosti, proto se s výhodou používají i v obezitologii. Působí rovněž na zpomalování vyprazdňování žaludku – tímto mechanismem zvyšuje pocit sytosti, plnosti v organismu.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Redukční diety

Jak připravovat pokrmy pro obézní

Pokrmy vaříme, dusíme, pečeme, můžeme též grilovat bez většího množství tuku, vhodná je úprava v...

Vysoký krevní tlak (hyperte...

Vysoký krevní tlak (hypertenze): léčba

Při jakékoli hypertenzi by měla základní terapii představovat opatření ke zlepšení životního styl...

Dieta u neurologických a du...

Návyky, deprese a jídlo

Lidé závislí na návykových látkách nebývají obézní. To může být jistě dáno sociálními problémy, a...

Dieta při obezitě

Léčba obezity

Cílem moderní léčby obezity je redukce tělesné hmotnosti o 5–10 % a udržení dosažené hmotnosti. T...

Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 21.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI