Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Duševní onemocnění
  • Poruchy příjmu potravy
  • Aktuální: Záchvatovité přejídání (psychogenní přejídání): co to je?

Záchvatovité přejídání (psychogenní přejídání): co to je?

Poruchy příjmu potravy
Autor: gesundheit.gv.at

Záchvatovité přejídání neboli psychogenní přejídání (někdy se používá zkratka BED pocházející z anglického výrazu binge-eating disorder) se řadí mezi poruchy příjmu potravy. Vyznačuje se záchvaty přejídání, kdy postižený během určité doby (např. dvou hodin) zhltá velké množství jídla: většinou toho zkonzumuje výrazně více, než by během podobné doby a v podobné situaci snědli jiní lidé.

Mnozí lidé postižení BED cítí, že ztrácejí kontrolu nad svým chováním při jídle – např. kolik toho snědí, co jedí a jak dlouho již jedí.

Záchvaty přejídání bez kompenzačních opatření

Postižený se nesnaží zavádět žádná pravidelná (systematická) kompenzační opatření, která by zvrátila důsledky jeho záchvatů přejídání (např. zvracení, nadměrné cvičení, užívání projímadel, půst apod.). Začátek a konec záchvatu přejídání někdy ani nelze přesně stanovit. Kromě BED postižený netrpí žádnými dalšími poruchami příjmu potravy, jako je např. mentální anorexie nebo mentální bulimie.

Chování při jídle a pocity viny

U postižených BED lze často pozorovat následující chování, které se objevuje v souvislosti se záchvatem přejídání:

  • postižený jí výrazně rychleji než obvykle,
  • s jídlem pokračuje až do nepříjemného pocitu přejedení, a to nezávisle na pocitu hladu (tzn. jí i v případě, že nemá hlad),
  • pocit znechucení nad sebou samým, sklíčenost a pocity viny po záchvatu přejídání.

Postižení často jedí o samotě, a to právě kvůli pocitům viny a studu, že toho tolik snědí. Své záchvaty přejídání pociťují velmi tíživě, jejich vlastní chování při jídle je velmi trápí. Podle DSM-5 (vodítek, která vydala Americká psychiatrická asociace v roce 2013) se u BED vyskytují záchvaty přejídání v průměru alespoň 1× týdně po dobu nejméně tří měsíců.

Kvůli velkému množství přijaté potravy mají postižení vysoké riziko vzniku nadváhy. To však zdaleka neznamená, že všichni lidé s nadváhou či obezitou by měli diagnózu záchvatovitého přejídání.

Následky záchvatovitého přejídání

Nadváha či obezita se v dlouhodobém horizontu projeví na fungování organismu. U záchvatovitého přejídání však člověk trpí nejen tělesně, ale i duševně. Porucha velmi často narušuje i společenský život postiženého.

Kardiovaskulární systém a metabolismus

Nadváha se negativně projevuje mj. na kardiovaskulárním systému. Prvním příznakem často bývá vysoký krevní tlak. Zvýšená může být i hladina tuků a cukru v krvi. Nadváha či obezita urychlují rozvoj tzv. metabolického syndromu. Nadměrná tělesná hmotnost může vést k arterioskleróze (kornatění tepen) a zvyšovat riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění.

Klouby a páteř

Nadměrná tělesná hmotnost se v dlouhodobém horizontu negativně odrazí i na stavu kloubů a páteře. V důsledku nadváhy či obezity trpí jak meziobratlové ploténky (v páteři), tak klouby (např. kyčle a kolena).

Dopad na duševní zdraví

Na duševním zdraví postiženého se opakovaně negativně podepisuje pocit, že se při jídle opět nedokázal ovládnout. Postižení se za své záchvaty přejídání stydí; mohou se u nich vyskytovat depresivní nálady, trpí jejich sebeúcta. Kromě toho se poruchy příjmu potravy mohou vyskytovat současně s depresemi a úzkostnými poruchami, případně s užíváním návykových látek nebo závislostmi (např. na alkoholu). Postižení se navíc stydí i za svou nadměrnou tělesnou hmotnost.

Společenský život

Lidé postižení záchvatovitým přejídáním se do jisté míry mohou vyhýbat „veřejnému“ životu (např. nejedí na veřejnosti z obavy, že by se při jídle nedokázali ovládnout) a různým společenským událostem. Po „záchvatu žravosti“ mají často pocity viny a znechucení nad sebou samými. Kvůli depresivním sklonům se postižení mohou i stáhnout ze společenského života (tzv. sociální stažení).

Související odkazy

  1. Katarína Kviatkovská, Jakub Albrecht, Hana Papežová: Psychogenní přejídání, současné a alternativní možnosti terapie. Česká a slovenská psychiatrie 2016, 112(6): 275–279. (odkaz vede na PDF soubor na webu cspsychiatr.cz, 1.3 MB)
  2. Iveta Fantová: Psychogenní přejídání a jídlo v životě adolescenta. Bakalářská práce, Hradec Králové, 2021. (odkaz vede na PDF soubor na webu theses.cz, 1.6 MB)

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Poruchy příjmu potravy

Záchvatovité přejídání (psychogenní přejídání): diagnóza a léčba

Za účelem diagnózy záchvatovitého přejídání potřebuje lékař odebrat pečlivou anamnézu. Může se př...

Poruchy příjmu potravy

Bulimie: co to je?

Bulimie (neboli mentální bulimie, lat. bulimia nervosa) se vyznačuje záchvaty přejídání, kdy post...

Poruchy příjmu potravy

Bulimie: diagnóza a léčba

Za účelem diagnózy bulimie potřebuje lékař odebrat pečlivou anamnézu. Může se přitom vyptávat na...

Léčba obezity

Léčba obezity: psychologie

Snaha o redukci hmotnosti od nás vyžaduje určité ústupky a sebezapření. Proto je nasnadě, že k to...

Související doporučené zdroje

Poruchy příjmu potravy

Centrum Anabell, z.ú.

Centrum Anabell vzniklo v roce 2002 s cílem nabízet pomoc a podporu osobám s poruchami příjmu potravy a jejich blízkým. Od roku 2012 rozšířilo své služby o další cílové skupiny a další aktivity k p...

Přejít na externí zdroj
Poruchy příjmu potravy

Anorexie a bulimie

Zdroje věnované prevenci, spouštěcím faktorům, příčinám, příznakům a léčbě poruch příjmu potravy. Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi mentální anorexií a bulimií, které zdravotní komplikace doprovázejí...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 20.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI