Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Duševní onemocnění
  • Poruchy příjmu potravy
  • Aktuální: Poruchy příjmu potravy: co to je?

Poruchy příjmu potravy: co to je?

Poruchy příjmu potravy
Autor: gesundheit.gv.at

Poruchy příjmu potravy se mohou projevovat velmi různými způsoby. Zatímco někteří pacienti hladoví, jiní konzumují příliš velké množství potravy.

Různé formy poruch příjmu potravy se mohou rovněž kombinovat. Mají ale jeden společný rys: nemocným témata „jídlo“ a „postava“ velmi významně ovlivňují každodenní život. Průběh onemocnění je většinou chronický a jeho následky jsou často závažné.

Formy poruch příjmu potravy

Rozlišujeme v zásadě tři „klasické“ formy:

  • mentální anorexie,
  • bulimie,
  • záchvatovité přejídání.

Ne všechny rysy příslušné poruchy jsou vždy výrazně vyvinuté. Různé formy se mohou kombinovat, proto je nelze vždy připisovat pouze poruchám příjmu potravy. Kromě tří uvedených poruch existuje řada dalších. Poruchy příjmu potravy postihují hlavně mladé lidi, ale mohou se znovu objevit i ve vyšším věku.

Porucha příjmu potravy nikdy nevzniká náhle, nýbrž se vyvíjí postupně. Přechody mezi jednotlivými stadii jsou často plynulé.

Rizikové faktory u poruch příjmu potravy

Výzkumem vzniku, vývoje a trvání poruch příjmu potravy, stejně tak jako různými rizikovými faktory, se zabývá řada modelů snažících se o jejich vysvětlení. Psychologové vycházejí z toho, že do vzniku poruchy příjmu potravy je zapojeno více různých faktorů. Rizikové faktory mohou být rodinné, sociokulturní, individuální i biologické. Roli často hraje touha po zhubnutí. Existují také důkazy o tom, že se tato dispozice dědí. Kromě toho hraje svou roli i osobnost postiženého. V praxi jsou jednotlivé faktory a vzájemné působení faktorů u postižených různé.

Ideál krásy a společenský vliv

Společenský obraz ideálu krásy a hubnutí (v západních zemích) může ovlivnit i projevy poruch příjmu potravy. Ideál krásy, který je formován velmi štíhlým tělem, může mít negativní vliv na dospívající, kteří se značnou nejistotou prožívají fyzické i psychické změny během puberty. Poruchy příjmu potravy se mohou objevit i u lidí, kteří musejí být kvůli své práci velmi štíhlí, jako jsou například vrcholoví sportovci v některých disciplínách, tanečníci či modelky. Dalším ovlivňujícím faktorem je názor osob stejného věku.

Často aplikované diety a omezený příjem potravy

Toto patří mezi nejdůležitější rizikové faktory při poruchách příjmu potravy. Ke vznik poruch příjmu potravy přispívají různé diety, zvláště ty velmi přísné. Fáze hladovění jsou často střídány fázemi nezřízené chuti na cokoli. Některé dívky a chlapci kontrolují své jídlo velmi přísně, což může rovněž vyústit ve vznik poruchy příjmu potravy. Avšak zdaleka ne všichni adolescenti, kteří se snaží hubnout, mají později opravdové problémy s příjmem potravy.

Rodinná situace

Poruchy příjmu potravy mohou souviset s komunikací a vzory v rodině, např. kvůli určitým stylům výchovy, vyhýbání se konfliktům, vysokým očekáváním, nedostatečné péči rodičů nebo nejistým vazbám. Neexistují však žádné zvláštní vzorce chování a komunikace, které by obecně vedly k rozvoji poruch příjmu potravy.

Geny, dědičnost a výskyt v rodině

Mentální anorexie i bulimie se často vyskytují v rámci téže rodiny. Psychologové proto předpokládají, že určitou roli hrají i genetické faktory. U poruch příjmu potravy jde o komplexní onemocnění. Neexistuje však žádný „gen poruchy příjmu potravy“ pro vznik a vývoj poruch příjmu potravy. Předpokládá se také, že při poruchách příjmu potravy může hrát roli neurotransmiter serotonin.

Jednotlivec a osobnost

S poruchami příjmu potravy může být také spojeno nízké sebevědomí, zvláště pak v případě mentální anorexie či bulimie. Vyšší riziko rozvoje poruchy příjmu potravy může představovat perfekcionismus (zvláště pak u mentální anorexie) a vysoké nároky na sebe sama.

Duševní onemocnění nebo sklony k němu

S poruchami příjmu potravy mohou souviset některé duševní poruchy, jako je úzkost a obsedantně kompulzivní porucha nebo depresivní tendence, stejně jako negativní postoje.

Spouštěče

Mezi spouštěče poruch příjmu potravy řadí psychologové i problémy při psychickém zvládání tělesného vývoje (zvláště v období puberty), nadměrné nároky, traumatické zážitky (např. sexuální zneužívání nebo negativní sexuální zážitky, ale i zážitky z rozchodů).

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Poruchy příjmu potravy

Bulimie: co to je?

Bulimie (neboli mentální bulimie, lat. bulimia nervosa) se vyznačuje záchvaty přejídání, kdy post...

Poruchy příjmu potravy

Záchvatovité přejídání (psychogenní přejídání): co to je?

Záchvatovité přejídání neboli psychogenní přejídání (někdy se používá zkratka BED pocházející z a...

Poruchy příjmu potravy

Mentální anorexie: co to je?

Mentální anorexie (lat. anorexia nervosa) je porucha příjmu potravy, kdy postižený výrazně omezuj...

Léčba obezity

Léčba obezity: psychologie

Snaha o redukci hmotnosti od nás vyžaduje určité ústupky a sebezapření. Proto je nasnadě, že k to...

Související doporučené zdroje

Poruchy příjmu potravy

Centrum Anabell, z.ú.

Centrum Anabell vzniklo v roce 2002 s cílem nabízet pomoc a podporu osobám s poruchami příjmu potravy a jejich blízkým. Od roku 2012 rozšířilo své služby o další cílové skupiny a další aktivity k p...

Přejít na externí zdroj
Poruchy příjmu potravy

Anorexie a bulimie

Zdroje věnované prevenci, spouštěcím faktorům, příčinám, příznakům a léčbě poruch příjmu potravy. Dozvíte se, jaký je rozdíl mezi mentální anorexií a bulimií, které zdravotní komplikace doprovázejí...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 20.03.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI