Přejít na obsah
  • O NZIP
  • Zapojené organizace
  • Pro média
  • Kdo jsme
Více
  • Přihlášení pro autory
  • Mapa zdravotní péče
  • Životní situace
  • Prevence a zdravý životní styl
  • Informace o nemocech
  • Doporučené weby
  • Rejstřík pojmů
Více
Napište nám
  • Domů
  • Informace o nemocech
  • Duševní onemocnění
  • Poruchy osobnosti
  • Aktuální: Poruchy osobnosti: co to je?

Poruchy osobnosti: co to je?

Poruchy osobnosti
Autor: gesundheit.gv.at

Lidé s poruchou osobnosti se vzorci svého chování často výrazně odlišují od chování lidí ve svém okolí, např. jde-li o vyjadřování pocitů, mezilidskou komunikaci nebo budování vztahů. Své chování většinou jen stěží dokážou změnit, což může mít negativní dopad na jejich mezilidské vztahy.

Poruchy osobnosti nejsou nemoci v tom smyslu, že by měly jasnou biologickou příčinu, a proto se zdaleka ne všem postiženým dostává léčby. Přesto mohou tyto poruchy způsobovat silné utrpení a léčbu často vyžadují.

Jak vznikají poruchy osobnosti?

Poruchy osobnosti často vznikají souhrou různých faktorů. Se vší pravděpodobností vede k rozvoji poruchy osobnosti kombinace genetických vlivů („dědičné faktory“) a negativních zkušeností z raného dětství (např. problémy ve výchově a vývoji, zkušenosti s násilím, sexuální zneužívání, traumata, zanedbávání).

Traumatické zážitky, zejména v pozdějším dětství a raném dospívání, se mohou kombinovat s již existující zranitelností a podpořit tak rozvoj poruchy osobnosti. Jinými slovy, pokud jsou k tomu v raném dětství dány podmínky, zvyšuje se náchylnost k rozvoji poruchy osobnosti; to však neznamená, že k tomu dochází vždy. V každém případě je uveden do pohybu osudový koloběh. Lidé náchylní k poruchám osobnosti přicházejí do konfliktu se svým okolím a reakce lidí z jejich okolí často zesilují jejich utrpení a vyvolávají zpětnou reakci, kterou okolí vnímá jako problematickou.

Příznaky poruchy osobnosti lze snadno zaměnit např. za „problematické“ chování dospívajících, což potvrdí či vyloučí jen vyšetření u odborníka a stanovení diagnózy.

Na rozvoji poruch osobnosti se tak téměř vždy podílí kombinace více faktorů, které je vždy potřeba posuzovat individuálně. Významnou roli hraje také psychická odolnost (někdy se používá odborný výraz „resilience“, který pochází z angličtiny) a velmi podstatné jsou zkušenosti z mezilidských vztahů.

Kdy jde o poruchu osobnosti?

Poruchy osobnosti mohou postiženým způsobovat značné utrpení, které ovlivňuje jak kvalitu jejich života, tak průběh samotného onemocnění. Léčba poruch osobnosti proto do značné míry vyžaduje adekvátně vyškolené odborníky (např. psychiatry, psychoterapeuty). Lidé s poruchou osobnosti nemusejí sami vnímat, že mají problém. Někdy se ve svém stavu cítí dokonce dobře a vzniklé problémy přisuzují svému okolí.

Existují různé formy poruch osobnosti, které vykazují více či méně charakteristické rysy. Ty mohou sloužit jako vodítka pro diagnostiku, nemusejí se však vyskytovat ve všech případech. Seznam nejběžnějších forem najdete v článku Poruchy osobnosti: přehled různých typů.

Hranice mezi skutečnými poruchami osobnosti a podobně se jmenujícími osobnostními rysy, byť méně výraznými, je často nejasná. Mnozí v nich možná najdeme sami sebe nebo osobu z vaší rodiny či kruhu přátel; to však ještě neznamená, že se jedná o poruchu osobnosti. Přesto lze v každém případě doporučit, aby dotyčný vyhledal radu a pomoc odborníka, který bude moci vyloučit jiné poruchy či onemocnění, resp. aby dotyčný dokázal konkrétní situace lépe řešit. Jednat je třeba zejména tehdy, pokud mají příznaky negativní vliv, ať už na postiženého nebo na jeho okolí.

Jak jste spokojeni s tímto článkem?

Vaše zpětná vazba

Sdílejte článek

Mohlo by vás zajímat

Vše z kategorie

Související články na NZIP

Jak překonat duševní trauma

Duševní trauma: co to je?

Pojem trauma se v posledních desetiletích používá stále častěji, i když v různých souvislostech....

Poruchy příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy: co to je?

Poruchy příjmu potravy se mohou projevovat velmi různými způsoby. Zatímco někteří pacienti hladov...

Poruchy osobnosti

Poruchy osobnosti: přehled různých typů

Poruchy osobnosti jsou velmi komplexní, proto se projevují nejrůznějšími příznaky. Pro diagnostik...

Poruchy osobnosti

Poruchy osobnosti: diagnóza a léčba

Diagnóza poruch osobnosti není snadná a nelze ji stanovit okamžitě, protože tyto poruchy se proje...

Související doporučené zdroje

Poruchy osobnosti

Poruchy osobnosti

Co je porucha osobnosti, jak se projevuje a jaká je její příčina? Které jsou nejčastější typy poruch osobnosti a na jakém základě se stanovuje jejich diagnóza? V čem spočívá léčba těchto poruch, na...

Přejít na externí zdroj
Poruchy osobnosti

Disociální porucha osobnosti

Co rozumíme pod pojmem asociální osobnost a jakým způsobem se projevuje? Čemu bychom se měli vyhnout při komunikaci se sociopatem? Proč a z jakých příčin vznikají poruchy osobnosti? Těmito a dalším...

Přejít na externí zdroj
Garant obsahu

Ministerstvo zdravotnictví

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.mzcr.cz

Garant vývoje

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Palackého náměstí 375/4
128 01 Praha 2 – Nové Město

www.uzis.cz

Najdete na NZIP
Mapa zdravotní péče
Životní situace
Prevence a zdravý životní styl
Informace o nemocech
Doporučené weby
Rejstřík pojmů
O portále
O NZIP
Zapojené organizace
Pro média
Kdo jsme
Mapa obsahu
Prohledávejte obsah
Napište nám
Sledujte nás

Národní zdravotnický informační portál [online]. Praha: Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, 2023 [cit. 04.02.2023]. Dostupné z: https://www.nzip.cz. ISSN 2695-0340.


Ministerstvo zdravotnictví Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR
PROHLÁŠENÍ O PŘÍSTUPNOSTI