Diagnóza
Včasná diagnostika parodontitidy má pro zdraví a ochranu zubů zásadní význam. Tento fakt je samozřejmě dalším argumentem pro pravidelné návštěvy zubního lékaře, který v rámci zubní preventivní prohlídky provádí i základní vyšetření parodontu. Lékař snadno a bezbolestně vyhodnotí stav dásní a parodontu, a v případě potřeby může již v časné fázi onemocnění zahájit léčbu.
Při vyšetření parodontu používá zubař speciální tupou kalibrovanou sondu. Pokud je parodont zdravý, sondu je možné zasunout mezi dáseň a zub maximálně do hloubky dva až tři milimetry.
Pokud na základě tohoto orientačního vyšetření vznikne podezření na parodontitidu, je nutné podrobnější došetření, při němž lékař pomocí parodontální sondy zkontroluje hloubku jejího průniku v několika bodech na každém postiženém zubu. Lékař přitom kontroluje a hodnotí tvar, barvu, konzistenci, povrch a tloušťku dásní. O závažnosti stavu svědčí i případná tendence ke krvácení či dokonce výtok hnisu z parodontu. Toto podrobné vyšetření se obvykle doplňuje ještě ortopantomogramem (OPG), případně i podrobnými rentgenovými snímky jednotlivých zubů.
Existují také takzvané testy rizika vzniku parodontitidy, s jejichž pomocí lze ze slin nebo tekutiny nacházející se uvnitř parodontálních chobotů určit individuální riziko rozvoje onemocnění parodontu. Obdobně je také možné pro diagnostiku mikroorganismů sídlících v těchto prostorech, které se podílejí na tvorbě parodontitidy, využít PCR test.
Léčba
Léčba parodontitidy probíhá, dle závažnosti onemocnění, v několika fázích. Důležitým předpokladem úspěšné léčby je odstranění zánětu dásní i parodontu. Ošetření proto začíná provedením dentální hygieny; za tímto účelem je potřeba objednat se a dostavit se k dentální hygienistce. Po předem určené době pak zubní lékař zkontroluje proces hojení. Pokud parodontální choboty stále přetrvávají, v závislosti na jejich typu a umístění lékař rozhodne o tom, zda je nutné použít antibiotika (po PCR testu, který určí druh přítomných bakterií) nebo chirurgický způsob léčby.
Včasné rozpoznání parodontitidy
Příznaky parodontitidy vám mohou pomoci rozpoznat následující otázky:
- Krvácejí vám dásně, když si čistíte zuby, když se jich dotýkáte nebo když jíte tvrdé jídlo?
- Jsou vaše dásně oteklé nebo citlivé?
- Ustupují vám dásně?
- Zdá se vám, že se vám prodlužují zuby?
- Všimli jste si někdy toho, že by vám mezi dásní a zubem vytékal hnis?
- Změnila se poloha vašich zubů?
- Máte pocit, že skus vašich zubů je jiný, než býval, nebo se vám mezi zuby vytvořily mezery?
- Máte problémy se zápachem z úst?
Pokud jste na jednu nebo více z těchto otázek odpověděli „Ano“, informujte svého zubaře. Ten vás vyšetří a určí, zda je léčba parodontitidy namístě.
Dentální hygiena
Dentální hygiena začíná důkladným vyšetřením zubů. Dentální hygienistka poté vyčistí měkký povlak (zubní plak) i tvrdý povlak (zubní kámen) na povrchu zubů a v mezizubních prostorech; zároveň vyčistí i případné parodontální choboty. K čištění se používají rotační kartáčky se speciální lešticí pastou, tryskání, případně i ultrazvuk. Hygienistka nakonec obvykle vyčištěné povrchy zubů potáhne fluoridovým lakem, který chrání povrch zubů před účinky ústních bakterií.
Na koho se mohu obrátit?
Dentální hygienu obvykle provádí dentální hygienistka, který je často zaměstnána v zubní ordinaci. Samotné ošetření zubů provádí zubní lékař.
Související odkazy
- Julia Morozova: Zánětlivé parodontopatie. Praktické lékárenství 2016, 12(2): 58–61. (odkaz vede na PDF soubor na webu praktickelekarenstvi.cz, 415 kB)
- Ivo Dřízhal, Květa Prouzová, Jarmila Úlehlová: Parodontitida – jak ji poznat a léčit. Praktické lékárenství 2012, 8(4): 164–166. (odkaz vede na PDF soubor na webu praktickelekarenstvi.cz, 180 kB)