Mléčný chrup
U každého dítěte se zuby začnou prořezávat jindy; u některých velmi brzy, u jiných na sebe naopak zuby nechají dlouho čekat.
Mléčný chrup se skládá ze:
- 4 řezáků v horní čelisti,
- 4 řezáků v dolní čelisti,
- 2 špičáků v horní čelisti,
- 2 špičáků v dolní čelisti,
- 4 stoliček v horní čelisti,
- 4 stoliček v dolní čelisti.
Pořadí, ve kterém se mléčné zuby prořezávají, je dané. Nejprve se prořezávají dolní řezáky, po nich horní řezáky. Poté následují „přední“ stoličky, špičáky a nakonec zadní stoličky.
Kdy mléčné zuby vypadávají?
Při růstu trvalých zubů mléčné zuby vypadnou. První mléčné zuby (řezáky) obvykle vypadnou mezi pátým a sedmým rokem věku, poslední mezi jedenáctým a dvanáctým.
Funkce mléčného chrupu
Hlavním úkolem mléčných zubů je pochopitelně rozkousání jídla na malé kousky, které mohou být dále zpracovávány v trávicím traktu. Kromě toho však hrají mléčné zuby důležitou roli i ve vývoji jazyka. Vzájemnou souhrou jazyka a zubů vzniká řada různých hlásek, proto je mléčný chrup důležitý i při osvojování řeči.
Mléčný chrup má rozhodující vliv na správnou polohu stálého chrupu, trvalým zubům „drží místo“. Pokud je mléčný zub ztracen příliš brzy (např. v důsledku zranění, nebo nuceného vytržení zkaženého zubu při špatné péči o zuby), nemůže splnit svou funkci a do mezery po něm mohou „vputovat“ sousední zuby. Trvalý zub se poté nemůže na své předem určené místo vejít, což může vést k jeho vychýlení z řady zubů. V takovém případě je nutné již v mladém věku postavení zubů regulovat (např. rovnátky). Tomu se však lze vyhnout náležitou péčí o mléčný chrup a pravidelnými návštěvami zubního lékaře.
Zubní péče již od prvního zubu
Mléčné zuby vyžadují pečlivou péči, protože mají měkkou, nedostatečně vyzrálou sklovinu. Proto potřebují důkladnou ochranu proti zubnímu kazu. Navíc platí, že i když mléčné zuby vypadnou, kariogenní bakterie se mohou přenést na trvalé zuby. Zdravé mléčné zuby jsou tak předpokladem pro zdravý trvalý chrup. Kromě toho nesmíme zapomínat na známý fakt, že i malé zuby mohou způsobit velkou bolest.
Jakmile se objeví první zub, musí být zahájena důkladná péče o chrup. V prvním roce života odborníci doporučují čistit mléčné zuby jednou denně, nejlépe před spaním. Pro začátek stačí k čištění zubů měkký hadřík nebo vatový tampon. Pokud již chcete použít dětský zubní kartáček, měli byste se ujistit, že nezraňuje citlivé dětské dásně. Od dvou let by se zuby měly čistit pravidelně dvakrát denně dětskou zubní pastou s fluoridem.
Hned od začátku hraje v prevenci poškození zubů důležitou roli také zdravá strava. Sladké nápoje a jídlo nejen vedou k tloustnutí dětí, ale také poškozují zuby. Bližší informace o tomto tématu najdete v článku Péče o zuby u kojenců a dětí.
Správný zubní kartáček
Je důležité, aby každé dítě mělo již odmalička vlastní zubní kartáček. Při nákupu by se měly zohlednit následující body:
- hlava kartáčku musí být malá a měkká,
- štětiny musí být zakulacené a vyrobené z umělé hmoty,
- kartáček by měl mít silnou rukojeť, aby se dítěti pohodlně držel.
Více informací o správném čištění zubů (nejen) u dětí najdete v článku Na technice čištění zubů záleží!
V jakém věku jít poprvé k zubnímu lékaři?
První kontrola u zubního lékaře by měla proběhnout již v prvním roce života, nejlépe již po prořezání prvních zubů. V průběhu zubní prohlídky lékař rodiče informuje o zubní péči, výživě, používání dudlíků apod. Další výhodou je, že pokud bude v budoucnu potřeba zubní zákrok, dítě již bude s prostředím ordinace obeznámené a zákrok pro něj nebude představovat takový stres.
Související odkazy
- Lucie Chrudimská, Iveta Černohorská, Věra Kratochvílová: Informovanost rodičů dětí do 10 let o péči o chrup aneb možnosti ambulantní praxe. Pediatrie pro praxi 2019, 20(1): 42–45. (odkaz vede na PDF soubor na webu pediatriepropraxi.cz, 198 kB)
- Romana Koberová Ivančaková: Ústní hygiena v dětském věku. Pediatrie pro praxi 2015, 16(5): 305–307. (odkaz vede na PDF soubor na webu pediatriepropraxi.cz, 118 kB)
- Vlasta Merglová: Zásady hygieny chrupu u dětí. Pediatrie pro praxi 2011, 12(5): 320–324. (odkaz vede na PDF soubor na webu pediatriepropraxi.cz, 203 kB)